Vystavit tělo zemřelého během pohřbu je možné. Ministerstvo změnilo pravidla

Vystavit tělo zemřelého během smutečního obřadu je opět možné, i když měl nemoc covid-19. Zesnulý rovněž nemusí být uložen v plastovém pytli. Vyplývá to z upravených podmínek pro nakládání se zemřelými, které na webu uvádí ministerstvo zdravotnictví.

Hřbitov
doporučujeme

Na změnu dnes upozornil Radiožurnál. Podle ministerstva neexistují důkazy o přenosu koronaviru při manipulaci s těly zemřelých.

Ministerstvo zdravotnictví vystavení těla zemřelého během obřadu nedoporučuje, ale zakázáno to není. Úřad také uvádí, že zemřelí mohou být jak pohřbeni, tak zpopelněni. Úřad také doporučuje, aby pracovníci pohřební služby zesnulého nečesali, nemyli ani neoblékali. Opět to ale není zakázáno. Doporučuje se dezinfekce těla přípravkem, který ničí viry.

V původním dokumentu z letošního března ministerstvo česání, mytí a oblékání zemřelých zakazovalo. Nařizovalo také, aby tělo bylo uloženo do pytle ze silnostěnného plastu s krytým zipem. Vystavování těla i prohlídka těla pozůstalými byla také zakázána.

Ministerstvo uvádí, že neexistují žádné důkazy o přenosu koronaviru při nakládání s těly zemřelých a nejsou ani data o tom, jak dlouho by mohl vir na tělech zemřelých přežít. Předpokládá se, že během běžné manipulace je riziko nákazy nízké. Při kontaktu s tělem by se ale podle ministerstva měly používat ochranné pomůcky, především rukavice a voděodolný oděv s dlouhým rukávem. Rizikovější může být posmrtné vyšetření, tedy pitva, u té se doporučuje i ochrana očí a použití respirátoru.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Svět dál zápolí s koronavirem, v Česku už je jeho nakažlivější britská…

18.01.2021 21:58 Aktualizováno Nový typ koronaviru, který způsobuje nemoc covid-19, se poprvé objevil předloni v prosinci v Číně.…

V Česku se potvrdil výskyt takzvané britské mutace koronaviru

18.01.2021 20:32 Aktualizováno V Česku se potvrdil výskyt takzvané britské mutace koronaviru, která je nakažlivější než nyní…

Kraje dostávají vakcíny podle velikosti populace, uvedl Blatný

18.01.2021 19:42 Dodávky vakcíny proti koronaviru do jednotlivých krajů se podle ministra zdravotnictví Jana…

Česko nakoupí dalších pět milionů jehel a stříkaček kvůli covidu

18.01.2021 19:05 Aktualizováno Česko nakoupí dalších pět milionů injekcí a jehel na očkování proti covidu-19, uloženy budou do…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama