VZP vydá letos na náklady s covidem asi o 7 miliard víc, než předpokládala

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) odhaduje, že za letošní rok vydá na náklady spojené s epidemií covidu-19 zhruba 16 miliard korun, což je asi o sedm miliard více, než kolik předpokládala ve zdravotně pojistném plánu. V nákladech navíc jsou podle ředitele Zdeňka Kabátka mimo jiné pokračující výdaje za preventivní testování či za třetí dávku očkování. Řekl to dnes po jednání správní rady pojišťovny.

Všeobecná zdravotní pojišťovna

Pojišťovně poklesl zůstatek na bankovním účtu základního fondu ze 21,5 miliardy ke konci loňského roku na 15,2 miliardy ke konci srpna.

Ve zdravotně pojistném plánu, což je rozpočet pojišťovny, VZP odhadovala letošní výdaje na covid-19 na devět miliard korun. Tato částka podle Kabátka zahrnovala předpokládané náklady na hospitalizace pacientů s těžkým průběhem covidu, na testování a očkování. Podle nynějších propočtů ale VZP vydá o sedm miliard více. "Zapracovali jsme do našich odhadů, že ještě nebylo ukončeno plošné testování. Jsou tam především náklady na testování, které představují asi miliardu korun v tom schématu, vstupuje tam taky mírný nárůst hospitalizovaných a samozřejmě také třetí dávka očkování," řekl Kabátek.

Podle Kabátka pojišťovna na příspěvky na samotestování ve firmách, které byly hrazeny z fondu prevence, vydala asi 500 milionů korun. Náklady na povinné testování ve firmách, které skončilo na konci června, ještě VZP nedopočítala. "Ale už teď je možno říci, že náklady spojené s testováním za jarní období překročí 4,5 miliardy korun," konstatoval ředitel. Zhruba stejné výdaje budou také za očkování.

Do celkových výdajů na covid VZP nepočítá dopady kompenzační vyhlášky, která nařídila pojišťovnám vyplatit zdravotníkům mimo nemocnice peníze na odměny za druhou vlnu epidemie. Dohromady měly všechny pojišťovny vydat asi 8,5 miliardy korun.

VZP letos podle schváleného rozpočtu očekává schodek 9,7 miliardy korun. Díky vyššímu výběru pojistného ale zatím základní fond zdravotního pojištění, z kterého se platí výdaje za zdravotní služby, vykazuje přebytek 1,7 miliardy korun.

Správní rada se také dnes vrátila ke kritizované brožuře o onkologické prevenci, kterou mají všechny pojišťovny vydat. Zástupci Pirátů a STAN chtěli prošetřit, jestli se nejednalo o zneužití onkologické prevence k politické propagaci, protože brožura obsahovala text a fotografii premiéra Andreje Babiše (ANO). Předsedkyně správní rady Věra Adámková (ANO) po jednání uvedla, že není o čem hovořit a že brožura se nedistribuuje. Místopředseda rady Bohuslav Svoboda (ODS) ČTK řekl, že z jeho pohledu byla debata ukončena slibem premiéra, že dokument vyjde až po sněmovních volbách.

Epidemie se vyvíjí dle rizikového scénáře, musíme reagovat, řekl Vojtěch

20.10.2021 14:06 Epidemie covidu-19 se začala vyvíjet podle rizikového scénáře a nezastaví se ze dne na den.…

Nemocnice mohou opět omezovat péči, připustil Vojtěch

20.10.2021 12:37 Aktualizováno V některých krajích hrozí podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) kvůli růstu počtu…

Protilátky nejsou imunita, rozhodl NSS a zamítl zrušení jejich neuznávání

20.10.2021 10:13 Aktualizováno Nejvyšší správní soud dnes zamítl návrh Tomáše Havetty na zrušení části opatření ministerstva…

Česko má přes 3200 nově nakažených. Prudce stoupá počet hospitalizovaných…

20.10.2021 09:20 Aktualizováno Šíření nemoci covid-19 v Česku zrychlilo za jediný týden na více než dvojnásobek. V úterý přibylo…

Vojtěch navrhne kontroly v restauracích a respirátory v práci

19.10.2021 17:44 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) ve středu vládě navrhne, aby personál restaurací musel…

Roušky zastavují chřipku i covid. Česko ale sužují další nemoci, sedají…

19.10.2021 14:59 Poslední chřipkovou epidemii, která se očekávala letos začátkem roku, se díky nošení roušek a…

Nemocnice kvůli koronaviru opět zakazují návštěvy a přidávají lůžka

19.10.2021 13:49 Některé nemocnice v Česku kvůli zhoršující se koronavirové situaci zakázaly návštěvy ve svých…

Od pondělí budou vakcíny Pfizer/BioNTEch rozváženy mezi praktické lékaře

19.10.2021 11:48 Od pondělí bude distributor rozvážet do ordinací praktických a dětských lékařů vakcíny proti covidu…

V Česku přibylo více než 2500 nakažených. Počet úmrtí raketově roste

19.10.2021 09:11 Aktualizováno V pondělí byl v Česku zaznamenán nejvyšší denní nárůst počtu případů nemoci covid-19 od konce dubna…

V Česku byla dostupnost transplantací podle IKEM druhá nejvyšší v Evropě

18.10.2021 14:16 V ČR byla loni dostupnost transplantací orgánů druhá nejvyšší mezi evropskými zeměmi. Kvůli…

Související:

Právě se děje

reklama