VZP vydá letos na náklady s covidem asi o 7 miliard víc, než předpokládala

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) odhaduje, že za letošní rok vydá na náklady spojené s epidemií covidu-19 zhruba 16 miliard korun, což je asi o sedm miliard více, než kolik předpokládala ve zdravotně pojistném plánu. V nákladech navíc jsou podle ředitele Zdeňka Kabátka mimo jiné pokračující výdaje za preventivní testování či za třetí dávku očkování. Řekl to dnes po jednání správní rady pojišťovny.

Pojišťovně poklesl zůstatek na bankovním účtu základního fondu ze 21,5 miliardy ke konci loňského roku na 15,2 miliardy ke konci srpna.

Ve zdravotně pojistném plánu, což je rozpočet pojišťovny, VZP odhadovala letošní výdaje na covid-19 na devět miliard korun. Tato částka podle Kabátka zahrnovala předpokládané náklady na hospitalizace pacientů s těžkým průběhem covidu, na testování a očkování. Podle nynějších propočtů ale VZP vydá o sedm miliard více. "Zapracovali jsme do našich odhadů, že ještě nebylo ukončeno plošné testování. Jsou tam především náklady na testování, které představují asi miliardu korun v tom schématu, vstupuje tam taky mírný nárůst hospitalizovaných a samozřejmě také třetí dávka očkování," řekl Kabátek.

Podle Kabátka pojišťovna na příspěvky na samotestování ve firmách, které byly hrazeny z fondu prevence, vydala asi 500 milionů korun. Náklady na povinné testování ve firmách, které skončilo na konci června, ještě VZP nedopočítala. "Ale už teď je možno říci, že náklady spojené s testováním za jarní období překročí 4,5 miliardy korun," konstatoval ředitel. Zhruba stejné výdaje budou také za očkování.

Do celkových výdajů na covid VZP nepočítá dopady kompenzační vyhlášky, která nařídila pojišťovnám vyplatit zdravotníkům mimo nemocnice peníze na odměny za druhou vlnu epidemie. Dohromady měly všechny pojišťovny vydat asi 8,5 miliardy korun.

VZP letos podle schváleného rozpočtu očekává schodek 9,7 miliardy korun. Díky vyššímu výběru pojistného ale zatím základní fond zdravotního pojištění, z kterého se platí výdaje za zdravotní služby, vykazuje přebytek 1,7 miliardy korun.

Správní rada se také dnes vrátila ke kritizované brožuře o onkologické prevenci, kterou mají všechny pojišťovny vydat. Zástupci Pirátů a STAN chtěli prošetřit, jestli se nejednalo o zneužití onkologické prevence k politické propagaci, protože brožura obsahovala text a fotografii premiéra Andreje Babiše (ANO). Předsedkyně správní rady Věra Adámková (ANO) po jednání uvedla, že není o čem hovořit a že brožura se nedistribuuje. Místopředseda rady Bohuslav Svoboda (ODS) ČTK řekl, že z jeho pohledu byla debata ukončena slibem premiéra, že dokument vyjde až po sněmovních volbách.

Související

Nemocnice, ilustrační foto

Negativní revers. Pacienti mohou léčbu doporučenou lékařem odmítnout

Lékař smí pacientovi poskytnout zdravotní služby v případě, že s nimi pacient souhlasí, jedná se o tzv. svobodný a informovaný souhlas. V případě, že pacient s léčbou nesouhlasí, má ze zákona právo ji odmítnout. Výjimku tvoří případy, kdy lze zdravotní služby poskytnout bez souhlasu. Za nezletilého pacienta rozhoduje zákonný zástupce a za pacienta s omezenou svéprávností soudem určená osoba (opatrovník). Upozornila na to VZP v tiskové zprávě.
Všeobecná zdravotní pojišťovna

V Česku roste počet lidí se zhoubným melanomem kůže. VZP začne prohlídky proplácet

Mezi pojištěnci VZP bylo vloni 16 175 pacientů, kteří se léčili s některým z typů zhoubného melanomu kůže. Pojišťovna za jejich péči zaplatila 566 milionů korun, téměř 90 % úhrad tvořila biologická léčba. Melanom je nejagresivnější typ nádoru kůže, jehož incidence, tedy počet nových případů, stále stoupá. VZP to uvedla v tiskové zprávě.

Více souvisejících

VZP Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Zdravotnictví

Aktuálně se děje

před 8 minutami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy