Za volání na koronavirovou linku se teď platí. Jedná se o tom, aby byla opět zdarma

Ministerstvo zdravotnictví spustilo v září novou celostátní linku ke koronaviru s číslem 1221, za volání na ní se však platí, což někteří lidé netuší. Úřad Adama Vojtěcha (ANO) jedná s operátory o tom, aby byla bezplatná, jako tomu bylo v případě linky 1212.

Lidé v rouškách, ilustrační foto
doporučujeme

V minulém týdnu hygienická služba spustila novou celostátní linku 1221, která slouží jako jeden z nástrojů chytré karantény. Jen v pondělí na ní operátoři odbavili téměř 900 hovorů. Donedávna sloužila lidem linka pod čtyřčíslím 1212.

Jak uvedla na svém webu Česká televize, z dokumentů Ministerstva zdravotnictví má vyplývat, že je služba zdarma, což však v praxi neplatí. Občanům ale má být hovor normálně účtován, volající údajně platí až 6 korun za minutu. EuroZprávy.cz proto kontaktovaly s dotazy přímo Ministerstvo zdravotnictví.

Vedoucí tiskového oddělení Renata Povolná nám vysvětlila, že linka 1221 je centrální koronavirovou linkou, zatímco linka 1212 byla „celostátní krizová linka, která řešila všechny oblasti, které zasáhl covid, tedy agendy napříč resorty“. Po konci nouzového stavu začala sloužit jako linka pro podnikatele pod Ministerstvem průmyslu a obchodu.

Zástupkyně ministerstva rovněž uvedla na pravou míru, jak je to s placením za hovory. „Není pravda, že avizujeme i nadále, že je linka zdarma,“ řekla Povolná pro EuroZprávy.cz s tím, že na webu má ministerstvo jasně uvedeny současné podmínky. Ty se ovšem mají změnit.

„Jakmile budou dojednané bezplatné podmínky s operátory, budeme o tom samozřejmě opět informovat,“ potvrdila vedoucí tiskového oddělení. Například T-Mobile podle jejích informací již avizoval, že linka bude pro jeho klienty zdarma.

Povolná připomněla, že spuštění nové linky 1221 se připravovalo v průběhu léta tak, aby začala fungovat s podzimem, kdy se očekával opětovný nárůst případů. „Během léta byly proškoleny desítky mediků a mediček a uzavřeno memorandum s lékařskými fakultami, linka 1221 začala naplno fungovat od 1. září. Linka je součástí systému Chytré karanténa, je vybudována jako stálá linka ke koronaviru a bude fungovat, dokud bude potřeba,“ dodala pro EuroZprávy.cz.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Český registr dárců kostní dřeně se plní. Dnes byl zapsán 100 tisící…

19.09.2020 13:49 Český národní registr dárců dřeně (ČNRDD) má už 100.000 dobrovolníků, kteří jsou připraveni darovat…

Covid: Česko má za týden na obyvatele 10krát více případů než Polsko

19.09.2020 12:04 Aktualizováno Česká republika, ve které byl v pátek zaznamenán covid-19 u 2111 lidí, zaznamenala za uplynulý…

Na přesčasy hygieniků má jít do konce roku dalších 59 milionů, návrh…

19.09.2020 09:51 Ministerstvo zdravotnictví žádá kvůli pokračující epidemii nového typu koronaviru vládu o 59…

V pátek přibylo 2111 případů covidu, méně než ve čtvrtek

19.09.2020 07:30 V Česku přibylo v pátek 2111 potvrzených případů nákazy koronavirem. Je to zhruba o tisícovku méně,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama