Začíná plošné testování na koronavirus, zájem mezi Čechy je značný

Dnes začíná plošné dobrovolné testování na koronavirus. Lidé mohou podstoupit antigenní testy zdarma, hrazené jsou ze zdravotního pojištění. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) bude kapacita až 60.000 testů denně. Testuje asi 170 odběrových míst a několik stovek lékařů v ordinacích, zapojit se mohli dobrovolně.

Ilustrační foto

Na testy je třeba se předem registrovat on-line, ministerstvo spustilo web, který funguje jako rozcestník informací. Zájem je velký, do Vánoc zbývají většinou jen jednotky volných termínů. Zájem má podle průzkumu asi 40 procent populace.

Výsledek testu je znám asi za 20 minut. Opakovat test je možné jednou za pět dní až do 15. ledna. Negativní výsledek testu podle ministerstva zdravotnictví zcela nevylučuje možnost, že se testovaný stane infekčním v blízkém časovém odstupu od vyšetření. Pozitivní výsledek u lidí bez příznaků musí být ještě potvrzený PCR testem. U lidí s příznaky se diagnóza považuje za potvrzenou a začíná pro ně platit povinná izolace do doby končící čtyři dny po jejich vymizení.

Cílem hromadného testování je podle ministerstva hlavně odhalit lidi, kteří jsou nakažení a virus šíří, ale nemají příznaky nemoci, jako je dušnost, kašel nebo ztráta čichu. I kvůli očekávanému častějšímu setkávání v rodinách je začátek testování naplánovaný před vánočními svátky.

Od poloviny listopadu byly tyto testy povinné pro pobytové sociální služby. Každých pět dní se museli testovat jejich zaměstnanci, do 4. prosince i jejich klienti. Od minulého týdne některá zařízení testují i návštěvy, jiná vyžadují test odjinud. Minulý a tento týden byla možnost se otestovat antigenním testem nabídnutá také učitelům. Za první týden ji využilo asi 12.000 z 200.000, kteří možnost měli. Zaměstnance pravidelně testují i některé firmy.

Antigenní test chce dnes absolvovat asi 1300 Pražanů. ČTK to zjistila z rezervačních systémů odběrových míst. Volných termínů do Vánoc jsou jen jednotky, většinou se objeví jen po odhlášení někoho jiného. Do Vánoc jich 29 v Praze otevřených odběrových míst zvládne přes 13.500, každý může jít jednou za pět dní. Své pacienty testují i některé ordinace praktických lékařů a ambulantních specialistů, v metropoli se přihlásilo asi 170.

Už před sedmou ráno čekalo spuštění odběrů zhruba 20 lidí v Thomayerově nemocnici v pražské Krči. Společně tam byli samoplátci, lidé poslaní svým praktickým lékařem či hygienou a zájemci o antigenní test. Ti se sice museli registrovat na konkrétní čas mezi 11:00 a 14:30, nemocnice je ale v pondělí vyzvala, aby přišli kdykoliv mezi 07:00 a 14:30, což způsobovalo ve frontě spory o pořadí a čekající to velmi kritizovali. Kolem 08:00 už se fronta netvořila a lidé čekali jen uvnitř pavilonu.

Samotný odběr trvá i s čekáním na výsledek asi 20 minut. Nejdříve je ověřená jeho registrace a vyplněná žádanka, předložit musí průkaz zdravotní pojišťovny. Poté mu zdravotník odebere vzorek z nosohltanu, výtěrovou štětičku vloží do zkumavky a kapalinou. Ta se pak přenese na destičku, která podobně jako těhotenský test ukáže po několika minutách výsledek. Otestovaný pak dostane potvrzení, se kterým může například 48 hodin na návštěvu do domova seniorů.

Tři odběrová místa s antigenním testováním ještě dnes nezačnou. Některé s posunem termínu na středu 16. prosince z původního pátku nepočítaly, jiné mají dost zájemců ze strany učitelů, kteří se testují do pátku. "Vzhledem k plně obsazeným termínům antigenního testování pedagogů až do 17. prosince jsou termíny pro veřejnost vyhrazeny až od 18. prosince," sdělila na dotaz ČTK mluvčí Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Tereza Romanová. Až od pátku budou testovat také odběrová místa Covid Point před budovou Domu světla v Karlíně a Synlab na Evropské.

Některá odběrová místa své rezervační systémy spouštěla postupně, takže u nich zůstalo více volných míst. Volné termíny tak má do Vánoc například Fakultní nemocnice v Motole. 

Sobotních 1157 případů nákazy je o víkendu nejvíce od začátku května

17.10.2021 09:23 Aktualizováno Epidemie koronaviru v Česku dál sílí. Laboratoře prokázaly v sobotu 1157 nových případů koronaviru,…

V pátek přibylo v Česku téměř 1800 případů covidu, nejvíc od začátku května

16.10.2021 09:39 Aktualizováno V pátek přibylo v Česku dalších 1781 potvrzených případů koronaviru, nejvíc za jeden den od začátku…

Ve školách byly tisíce pozitivních žáků, čtyři školy jsou zcela uzavřeny

15.10.2021 16:10 Aktualizováno Od začátku školního roku bylo ve školách zjištěno asi 2420 žáků pozitivních na covid-19. Do…

Karanténu půjde po týdnu ukončit testem. Ty budou možná od prosince hrazené

15.10.2021 15:52 Aktualizováno Ministerstvo zdravotnictví navrhne, aby karanténu pro lidi po kontaktu s nakaženým koronavirem bylo…

Povinnost testovat děti na táborech byla v rozporu se zákonem, rozhodl NSS

15.10.2021 09:28 Letní povinnost testovat děti na táborech na koronavirus, případně prokazovat jejich očkování nebo…

Ve čtvrtek přibylo přes 1500 nakažených koronavirem

15.10.2021 08:53 Laboratoře v Česku ve čtvrtek potvrdily 1534 nových případů nemoci covid-19, nejvíce v tomto týdnu…

Stát zkrátil platnost covid testů. PCR platí jen 72 hodin, antigenní jeden…

14.10.2021 21:59 Aktualizováno Ministerstvo zdravotnictví navrhne vládě zkrácení platnosti testů na koronavirus. Podle premiéra…

Zájem o třetí dávku očkování v domovech pro seniory mají spíš klienti

14.10.2021 16:29 Zájem o třetí dávku očkování mají v domovech pro seniory na Ústecku ve větší míře klienti,…

VZP chce od ministerstva detaily k využití milostivého léta

14.10.2021 14:58 Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) chce získat k tzv. milostivému létu pro dlužníky výklad…

Pětina hospitalizovaných s covidem je z jednoho kraje. V karanténě končí…

14.10.2021 13:54 Ve zdravotnických zařízeních Moravskoslezského kraje je hospitalizováno 77 pacientů nakažených…

Související:

Právě se děje

reklama