Záložní nemocnice v Brně půjde do provozu hned po spuštění

Záložní nemocnice vznikající na brněnském výstavišti bude nejspíš potřebná pro pacienty s covidem-19 hned od pondělí 9. listopadu. ČTK to řekla primátorka Brna Markéta Vaňková (ODS), která dnes technicky připravený prostor předala zástupcům Fakultní nemocnice Brno.

Ilustrační foto
doporučujeme

Zařízení má začít fungovat v případě nedostatku lůžek v nemocnicích v kraji. Například v Nemocnici Kyjov má už víc než polovina hospitalizovaných covid-19, Fakultní nemocnice Brno má zaplněno 200 z 300 možných lůžek pro pacienty s koronavirem.

V pavilonu G2 už je připraveno 151 kójí, po víkendu je v plánu rozmístění polohovacích postelí. Celkem tu bude 302 lůžek. V záložní nemocnici bude působit Emergency Medical Team Fakultní nemocnice Brno, který pomáhá ve světě při katastrofách. Má šest lékařů a 18 sester. Podle mluvčí nemocnice Veroniky Plaché budou v záložním zařízení působit i speciální týmy z Polska a Německa. Podle Vaňkové jim město nabídne bydlení v hotelu na výstavišti. Město se chce podílet i na nákladech, které Fakultní nemocnice bude v souvislosti s provozem polní nemocnice mít.

Stavba nemocnice začala tetno týden v pondělí a hotová by měla být do 9. listopadu. Město společně s jeho společností Veletrhy Brno připravilo za pět dní technickou část, zdravotnický materiál přiveze Fakultní nemocnice Brno. Od pondělí 2. listopadu bude pokračovat navážení postelí a zdravotnického materiálu. Všechno má být pro péči o pacienty připraveno právě v pondělí 9. listopadu.

Díky kójím bude vyšší vizuální i hlukový komfort. Prostor je rozdělený do 13 dílčích sekcí od 20 do 28 lůžek. Jsou tři různé barvy pro rozdělení pacientů.

Nemocnice měla začít fungovat pouze v případě, že by nebyla dostatečná kapacita v nemocnicích v kraji. "V současné situaci je pravděpodobné, že by nemocnice mohla být využita hned v pondělí 9. listopadu," řekla Vaňková. Nemocnice v kraji mají skoro 900 pacientů s covidem-19. Ve Fakultní nemocnici Brno leží 200 lidí s koronavirem, z toho 35 na jednotkách intenzivní péče. Podle mluvčí Veroniky Plaché může nemocnice vyčlenit pro pacienty s covidem maximálně 300 lůžek. Například v kyjovské nemocnici je stovka pacientů s koronavirem, což je více než polovina hospitalizovaných. Desítky nakažených jsou i v jiných nemocnicích.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Plzeňští hygienici apelují na lidi, aby dodržovali opatření

05.12.2020 17:11 Hygienici apelují na lidi, aby dál důsledně dodržovali opatření proti šíření koronaviru, například…

Hejtman Vondrák: Situace s koronavirem se v kraji zhoršuje

05.12.2020 12:53 V Moravskoslezském kraji přibylo za pátek 625 lidí s koronavirem. Je to obdobný přírůstek jako v…

Počet nakažených dál roste. PES se zvýšil na 59 bodů, pak ministerstvo…

05.12.2020 11:01 Aktualizováno Rizikové skóre protiepidemickém systému PES k dnešnímu dni stouplo o dva body na 59, poté ho…

V Praze přibylo v pátek 411 případů covidu

05.12.2020 10:10 V Praze přibylo v pátek 411 případů nemoci covid-19, to je o 42 víc než před týdnem, ale o skoro…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama