Soud řeší 14 let starou vraždu tuneláře Říhy, před smrtí byl brutálně mučen

Liberec - V Liberci dnes začal za přísných bezpečnostních opatření soud v případu 14 let staré vraždy Martina Říhy, který byl v roce 2004 odsouzen za vytunelování kampeličky. V soudní síni byli příslušníci vězeňské služby ozbrojení samopaly. Tři muži jsou obžalováni z vraždy, hrozí jim 12 až 15 let nebo výjimečný trest. V případu je ještě jeden muž obžalovaný za pokus o krádež. Všichni dnes u soudu popřeli, že by se dopustili nějaké trestné činnosti. Jinak nevypovídali a četli se jejich výslech z policejních protokolů. I na policii vinu popírali. Líčení bude pokračovat v červnu výslechy svědků.

Zakladatel První pražské družstevní záložny Říha zmizel v dubnu 2003 a dlouhou dobu patřil k nejhledanějším Čechům v databázi Interpolu. Mělo se za to, že Říha z republiky odcestoval poté, co byl propuštěn z vazby. Policie ale došla k závěru, že se chvíli po svém zmizení stal obětí vraždy. Tělo se však nikdy nenašlo.

Tím je podle předsedkyně senátu Evy Drahotové tento případ zvláštní. Za 16 let praxe se nesetkala, aby soudila vraždu bez toho, že by byla k dispozici mrtvá oběť, což komplikuje dokazování. "Když máme poškozeného, můžeme dojít k závěru, kdy byl usmrcen, jakým způsobem, případně kolik lidí se na tom podílelo. Na to máme ty znalecké posudky, což tady nemáme," uvedla.

Obžaloba vychází z výpovědí svědků, mezi nimi jsou i vězni. Obžalovaní jejich důvěryhodnost zpochybňují. "Nezakládá se to na pravdě, jde jen o jejich dohady," uvedl dnes obžalovaný Robert Šulc. Několikrát trestaný padesátiletý muž si nyní odpykává desetiletý trest za drogové delikty, byl regionálním ředitelem ve vytunelované záložně. Při výsleších na policii připustil, že Říhu krátce po propuštění z vazby navštívil doma, odmítl ale jakýkoliv podíl na jeho únosu a vraždě.

Z vraždy jsou obžalovaní ještě čtyřicetiletý Pavel Malý a sedmatřicetiletý Vladimír Stratil, oba v minulosti také několikrát soudně trestaní. Podle spisu unesli Říhu z jeho domu ve Zloníně u Prahy a odvezli 17. dubna 2003 do penzionu v Josefově Dole, který si pronajali. Tam ho brutálně mučili, aby jim prozradil, kde jsou ukryté peníze z vytunelované kampeličky, uvádí obžaloba. V mučení zřejmě pokračovali na neznámém místě poté, co je majitelka penzionu vykázala.

Vyšetřovatelé došli k závěru, že na následky týrání a aplikace neznámé látky tehdy třiatřicetiletý Říha zemřel. Tělo podle spisu ukryl na neznámém místě Malý. Ještě před smrtí Říha sdělil svým únoscům přístupový kód do svého domu, který následně prohledal třiačtyřicetiletý Josef Pavelka s komplicem, aby vzal ukryté stamiliony, tvrdí obžaloba. Zřejmě ale nic nenašli.

Podle Šulce je to nesmyslná konstrukce. Při výsleších poukázal na to, že Říha nemohl mít u sebe žádné peníze. "Když ho zatýkali, provedli policisté několik domovních prohlídek. Silně pochybuji, že by peníze přehlédli," uvedl. Říha byl za vytunelovaní kampeličky pravomocně odsouzen v lednu 2004 k 11 letům vězení. Bývalému generálnímu řediteli kampeličky Petru Bubeníčkovi uložil soud devět let vězení. Podle soudů se oba dopustili podvodu, kterým připravili 2930 členů záložny o 276 milionů Kč.

Související

Vrchní soud v Praze

Osud podnikatele Říhy je záhadou. Soud potvrdil osvobození mužů viněných z vraždy

Zmizení podnikatele Martina Říhy, který vytuneloval První pražskou družstevní záložnu, zůstává neobjasněno. Pražský vrchní soud dnes pravomocně potvrdil zprošťující verdikt nad trojicí mužů, kteří Říhu podle obžaloby zavraždili. Zakladatel kampeličky, který se svým komplicem podvodně připravil tři tisícovky jejích členů o celkem 276 milionů korun, je nezvěstný od roku 2003. Dlouho patřil k nejhledanějším Čechům v databázi Interpolu, jeho tělo se nikdy nenašlo.
soudy

Vražda bez mrtvoly: Zmizení Říhy zůstává záhadou, soud obžalované osvobodil

Liberec - Muže, kteří byli obžalováni v případu 15 let staré vraždy Martina Říhy, liberský krajský soud osvobodil. Jejich vinu se nepodařilo jednoznačně prokázat. Robert Šulc, Pavel Malý a Vladimír Stratil se namístě vzdali práva na odvolání, obhájkyně nepřítomného Josefa Pavelky si ponechala lhůtu na rozmyšlenou. Státní zástupce Martin Tvrdík chce počkat na písemné vyhotovení rozsudku.

Více souvisejících

Martin Říha Vražda kampeličky soudy Liberec

Aktuálně se děje

před 10 minutami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 52 minutami

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy