Romové křičí u soudu: Po rasistickém útoku máme trauma, chceme 200 tisíc

Plzeň - Soud v Plzni začal dnes řešit žalobu na ochranu osobnosti, kterou podala šestice Romů z Klatovska. Tři muži a tři ženy se u civilního soudu domáhají odškodnění za trauma prožité při útoku dvou mladíků v červenci 2011. Jako satisfakci žádají různé částky, od 25.000 do 60.000 korun, dohromady jde o zhruba 200.000 korun.

Událost se stala předloni v Nýrsku. Tehdy Jiří Miškovič (25) a o čtyři roky mladší Václav Boublík podle žaloby slovně zaútočili na romské děti, sledovali je k jejich domu. Bouchání dětí na dveře přimělo Miroslava Červeňáka (30) vyjít z bytu do chodby, od útočníků dostal pěstí a začaly padat nadávky. Během šarvátky se dostali asi 30 metrů od domu na lávku, tam Miškovič údajně začal Červeňáka škrtit, muž ztratil vědomí. Na pomoc přiběhli další členové rodiny napadeného.

Z úst Boublíka údajně zaznělo, že se vrátí a dům vypálí. Padaly nadávky jako: "Ty černá svině, já tě zabiju" a další, a to i vůči ostatním členům rodiny, stojí ve spise. Miškoviče a Boublíka už soud potrestal, uložil jim tříletou podmínku.

Napadený Miroslav Červeňák, který údajně dodnes trpí depresí a má úzkostné stavy, a pět jeho příbuzných po mladících nyní žádají finanční kompenzaci způsobené újmy. "Pohrdali námi jakožto bytostmi. Nadto se postavili do role jakýchsi vykonavatelů spravedlnosti, kteří nás potrestají za to, že vůbec existujeme," uvedli v žalobě.

Podle dnešních výpovědí soudu se Romové obávají toho, že by se útok mohl opakovat a že by jim útočníci mohli podpálit dům. Po incidentu natloukli do oken dřevěné palety, dveře zabezpečili železnou tyčí, v noci hlídali, vše trvalo asi čtyři měsíce.

Nejvíce peněz, 60.000 korun, žádá Miroslav Červeňák. "Stres pociťuji dodnes, rozklepu se, začne mi bušit srdce, a to když se leknu, někdo zařve nebo bouchne. Bojím se lidí, nedůvěřuji jim," uvedl. Stává se mu, že se mu nekontrolovatelně zkroutí prsty na rukou a nohou. Šlo prý o první útok na jeho osobu. Tvrdí, že incident ho poznamenal, nemusí-li ven, nevychází. Z domu, který mu událost připomínal, se odstěhoval, řekl dnes u soudu.

Klatovský právník Rostislav Netrval, který zastupuje žalované mladíky, s názorem Romů nesouhlasí, informují Novinky.cz. „Pokud některý z účastníků incidentu vyšel s nějakou prokazatelnou újmou, tak to byl Jiří Miškovič, kterému Romové při rvačce zlomili ruku," reagoval.

Čeští Romové si ze všech etnických nebo národnostních menšin v zemích EU v průzkumu Agentury Evropské unie pro základní práva (FRA) nejčastěji stěžovali na útoky, vyhrožování nebo závažné obtěžování s vnímaným rasistickým motivem, píše tyden.cz.

FRA zaznamenala v roce 2010 ve všech státech EU nejméně 84 tisíc případů takto motivovaných činů. V absolutních číslech jich bylo podle agentury DPA v Británii - téměř 47 tisíc, tedy více než polovina.

Nejčastěji jsou v EU terčem útoků, vyhrožování nebo závažného obtěžování s vnímaným "rasistickým" motivem Romové a imigranti ze zemí subsaharské Afriky. V průměru 18 procent všech Romů a 18 procent všech dotazovaných subsaharských Afričanů v průzkumu uvedlo, že za posledních dvanáct měsíců zažili nejméně jeden rasově motivovaný trestný útok.

V České republice zaznamenalo v uplynulém období rasisticky motivovaný útok 32 procent dotázaných Romů, což je nejvíce ze všech zemí, v nichž byl průzkum proveden. Ve Finsku uvedlo alespoň jedno vnímané rasistické napadení rovněž 32 procent tamních somálských přistěhovalců.

Nejméně často si na xenofobní napadení z nejpočetnějších národnostních menšin v EU stěžovali Rusové (pět procent) a přistěhovalci z bývalých jugoslávských republik (tři procenta).

Související

Více souvisejících

Romové soudy

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

Petr Pavel

Prezident Pavel na žádost Fialy odvolal Bartoše

Prezident Petr Pavel vyhověl návrhu premiéra Petra Fialy na odvolání předsedy strany Piráti Ivana Bartoše z funkce vicepremiéra a ministra pro místní rozvoj. Koaliční strana TOP 09 má zájem o Ministerstvo zahraničních věcí, uvedl server idnes.cz.

včera

Česká pirátská strana, ilustrační foto

Piráti schválili jasnou většinou odchod z vlády

Piráti podpořili odstoupení strany od koaliční smlouvy z důvodu podstatného porušení smluvních podmínek premiérem Petrem Fialou. Pro bylo 709 z 894 členů Pirátů, kteří se zúčastnili internetového hlasování. Podporu návrhu tak vyjádřilo 79,3 procent hlasujících. Pirátští ministři Jan Lipavský a Michal Šalomoun podají demisi v úterý 1. října.

včera

Antony Blinken

Svět je bezpečnější po smrti vůdce Hizballáhu Nasralláha, prohlásil Blinken

Americký ministr zahraničí Antony Blinken v pondělí uvedl, že svět je nyní bezpečnější po zabití vůdce libanonského militantního hnutí Hizballáh, Hasana Nasralláha, izraelskými silami. Nasralláha označil za "brutálního teroristu" a zdůraznil, že nejlepší cestou k dosažení stability na Blízkém východě je diplomacie. 

včera

Jens Stoltenberg

Stoltenberg: NATO by se nemělo nechat zastrašit Putinem

Členské státy NATO by se neměly nechat zastrašit hrozbami ruského prezidenta Vladimira Putina o použití jaderných zbraní a měly by nadále poskytovat vojenskou podporu Ukrajině, prohlásil v pondělí odcházející generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

včera

včera

Írán, ilustrační foto

Budete toho litovat, vyhrožuje Írán Izraeli

Teherán zareaguje na každý z "zločinů" Izraele, oznámilo v pondělí íránské ministerstvo zahraničních věcí v reakci na zabití vůdce Hizballáhu Hasana Nasralláha a zástupce velitele íránských Revolučních gard Abbáse Nilforušana. 

včera

včera

včera

včera

Summit NATO 2024 ve Washingtonu

NATO bude mít novou základnu ve Finsku. Založí ji vedle hranic s Ruskem

Ve Finsku příští rok vznikne nové severoevropské velitelství pozemních sil Severoatlantické aliance. Podle sdělení různých zdrojů z finské armády bude fungovat pod velením švédských důstojníků a vyšle Rusku „jednoznačný signál“. Velitelství se bude nacházet necelých sto kilometrů od rusko-finské hranice.

včera

Ministerstvo obrany

Obrana neopravila nedostatky z dřívějších kontrol NKÚ. Může za to covid a nedostatek financí, reaguje resort

Kontroloři NKÚ se vrátili ke čtyřem předcházejícím kontrolám v resortu Ministerstva obrany (MO) a zkoumali, jak ministerstvo tehdy zjištěné nedostatky napravilo. Kontroloři zjistili, že z 11 vybraných opatření nebyla čtyři splněna vůbec a další dvě jen částečně. Ministerstvo např. dosud nezavedlo systém objednání a distribuce výstroje, který by zjednodušil a urychlil její výdej pro všechny příslušníky armády; nenakoupilo ani dostatečnou zásobu některých druhů výstroje. Dále neplnilo stanovenou provozuschopnost tanků a nezajistilo přiměřenou zásobu náhradních dílů pro jejich opravy. Obnova a modernizace vojenských areálů neprobíhá podle plánů a hrozí, že MO nestihne vybudovat zázemí pro nakupovanou vojenskou techniku.

včera

Co Nassraláhova smrt udělá s Blízkým východem? Hrozí „svatá válka“ na obranu Libanonu

Smrt šéfa Hizballáhu Hassana Nassraláha vyvolala další růst napětí v regionu Blízkého východu. Izrael sebral Teheránu kus důležitého vlivu a lze očekávat, že se Íránci budou chtít pomstít. Zároveň stále není jasné, jak zareagují jiné arabské země – ne kvůli válce Izraele s Hizballáhem, ale kvůli napadení suverénního Libanonu.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy