78 let od vyhlazení obce Ležáky. Oběti nacistického řádění si připomenula řada politiků

V Památníku Ležáky se dnes uskutečnil pietní akt k 78. výročí vyhlazení osady nacisty. Zúčastnili se jej mimo jiné ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD), místopředsedou Poslanecké sněmovny Tomio Okamura (SPD), poslanec Mikuláš Ferjenčík (Piráti), bývalý předseda KDU-ČSL Marek Výborný nebo místopředsedkyně Senátu Miluše Horská z klubu KDU-ČSL. Krátký projev pronesl Eduard Stehlík, ředitel Památníku Lidice, po nějž Památník Ležáky spadá.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Ležáky
doporučujeme

"Letos se mi připomínka líbila, bylo to důstojné a mělo to spád. Děti na začátku krásně zpívaly úryvek z Vltavy od Bedřicha Smetany. Přijelo poměrně dost lidí, například i Martin Růžička, koordinátor Židovské obce v Praze," řekla ČTK Jarmila Doležalová, dcera poslední přeživší z Ležáků Jarmily Doležalové rozené Šťulíkové.

Nacisté Ležáky vyhladili 24. června 1942 kvůli zjištění, že parašutisté vycvičení v Británii odtamtud udržovali vysílačkou Libuše spojení mezi domácím a zahraničním odbojem. První zprávy o odbojové síti na Pardubicku dostali nacisté od parašutisty Karla Čurdy. Nacisté 24. června v Pardubicích popravili 33 dospělých obyvatel obce, dalších pět lidí z Ležáků a více než 40 spolupracovníků parašutistů nacisté zastřelili 25. června a 2. července. Třináct dětí z Ležáků odvlekli, 11 jich zavraždili 25. července v plynovém voze v polském Chelmnu. Přežily jen sestry Marie a Jarmila Šťulíkovy, kterým bylo v době, kdy byly poslány do Německa na převýchovu, jeden a dva a půl roku.

Dnes je místo bývalé kamenické osady národní kulturní památkou, osadu připomínají žulové pomníky s vytesaným křížem na půdorysech devíti domů.

O víkendu pietní místo postihly záplavy, podruhé během 14 dnů. Pořadatelům se však podařilo včas uklidit naplavené bláto, odpadky a klacky i posekat trávu, což předtím kvůli častým dešťům nebylo možné.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

OKD přeruší těžbu ve všech dolech na Karvinsku, podíl nakažených přesáhl…

02.07.2020 15:45 Společnost OKD přeruší od pátku těžbu ve všech dolech na Karvinsku. Firma k tomuto kroku…

Roušky kvůli koronaviru už v prostorách Senátu nejsou povinné

02.07.2020 14:21 Návštěvníci Senátu už nejsou v jeho prostorách povinni nosit roušku v souvislosti s možností nákazy…

Policie nezákonně zasáhla proti nezletilým migrantům? Žaloba se musí řešit…

02.07.2020 14:00 Krajský soud v Hradci Králové se musí meritorně zabývat žalobou proti policii, která podle…

U piva to šlo, u potravin zatím ne. Vláda to schytala kvůli daním

02.07.2020 12:20 Měla by se sazba DPH na potraviny snížit z dosavadních 15 % na 10? Opozice i Svaz obchodu a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy