Brexit? Většina Čechů má strach z následků, ukazuje průzkum

Většina Čechů, konkrétně zhruba 67 procent, si myslí, že brexit Česku uškodí. O tom, že by naopak případný odchod Británie z Evropské unie mohl České republice prospět, jsou přesvědčena jen čtyři procenta respondentů. Zbytek buď soudí, že nebude mít žádný vliv, nebo si to netroufá posoudit.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Brexit, ilustrační foto
doporučujeme

Vyplývá to z průzkumu společnosti Median z přelomu září a října, jehož výsledky zveřejnil deník Mladá fronta Dnes (MfD). Termín brexitu, o němž rozhodli britští voliči v roce 2016, je stanoven na konec října. Klíčový summit EU se bude konat ve čtvrtek a v pátek v Bruselu.

Téměř tři pětiny Čechů by si podle průzkumu přály setrvání Británie v Evropské unii, naopak odchod by podpořilo 12 procent lidí. Více než pětině respondentů je to jedno a zbytek nedokázal odpovědět.

O události spojené s brexitem se zajímá přes 70 procent Čechů. Nejvíc ti, na které může mít očekávaný, byť už dvakrát odložený odchod Británie z Evropské unie nejmenší dopad, píše list. Ve věkové skupině nad 60 let brexit podle Medianu zajímá 90 procent Čechů.

"Tento výsledek odpovídá tomu, co nám ukazují data, která kontinuálně sbíráme v rámci rozsáhlého mezinárodního výzkumu, kterého se každoročně zúčastní 15.000 respondentů," uvedl Michal Geisler z Medianu. Podle dat z tohoto mezinárodního průzkumu lze říct, že s rostoucím věkem respondentů stoupá také zájem o mezinárodní události.

Hlavní odpovědnost za komplikace kolem vyjednávání odchodu Británie z EU nese podle více než poloviny Čechů Británie, naopak necelá pětina respondentů ji přisuzuje Evropské unii. Pokud by Češi hypoteticky mohli rozhodovat místo britských politiků, snažili by se podle deníku o dosažení dohody s Bruselem nebo o vypsání nového referenda.

Loading...
Vstupte do diskuze (8)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kdy se pomluva stává trestným činem? Ústavní soud vynesl důležitý verdikt

14.11.2019 13:33 Jako trestný čin pomluvy lze stíhat jen případy nejzávažnějších zásahů do osobnostních práv, které…

Nehoda na Znojemsku má pátou oběť, v nemocnici zemřel čtyřměsíční chlapec

14.11.2019 13:02 Pondělní autonehoda u Pavlic na Znojemsku má pět obětí. Ve Fakultní nemocnici v Brně zemřel i těžce…

Lidé nechtěli svobodu? Pamětnice prozradila, proč Čechoslováci vstupovali…

14.11.2019 12:57 Česko si už za několik dní připomene 30. výročí od sametové revoluce. Slovenská diplomatka,…

Odposlechy Béma a Janouška jdou k soudu, říkali si Kolibříku a Mazánku

14.11.2019 12:02 Státní zástupce dnes podal obžalobu v kauze vynesení odposlechů bývalého pražského primátora Pavla…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama