Češi chtějí bydlet ve vlastním, u hypoték jim nevadí ani vysoké úroky

Trpělivost přináší růže, říká snad jedno z nejznámějších tuzemských přísloví a lidových mouder. Že platí i v ekonomice, se i na těchto stránkách psalo hodně. A že tohle pořekadlo platí i ve zběsilých časech, v nichž právě žijeme, ukazuje poslední vývoj a názory odborníků na ekonomiku. Řeč je totiž o tom, že třeba ještě na začátku května, když ještě nebyly známy poslední statistiky ohledně vývoje hypotečního trhu v Česku, se objevovaly názory, které se zaměřovaly právě na trh bydlení. Otázka totiž stála tak, proč si Češi i přes nevyšší základní úrokové sazby od 90. let minulého století stále brali hypotéky, a to i přes tvrzení, že ceny nemovitostí jsou zbytečně nadnesené, a tudíž, že se s nákupem bytu, domu či pozemku vyplatí počkat. Je to ale opravdu tak?

O tom, že každé makroekonomické opatření nefunguje okamžité poté, co jej třeba oznámí klíčová instituce v každé demokratické zemi, jež má na starosti hlídání měnové a cenové stability, totiž centrální banka, se můžeme přesvědčit i nyní. Už dost dlouho se totiž jako hlavní nástroj proti inflaci v tuzemsku využívá zvyšování úrokových sazeb, což má, jak se ukazuje, konečně i výsledky. Polemiku o tom, zda a jak rychle nebo do jaké výše se ty úroky mají zvedat, nebo zda vůbec, teď ponechme stranou, jelikož třeba první „vlaštovka“ tohoto opatření právě přiletěla: Minulý týden totiž Česká bankovní asociace oznámila, že finanční instituce a stavební spořitelny poskytly v dubnu hypoteční úvěry za 17,5 miliardy korun, což je proti březnu stejného roku pokles o 40 procent. Meziroční propad překonal dokonce 60 procent. Úroková sazba u skutečně nově poskytnutých hypoték v dubnu vzrostla z březnových 4,15 procenta na dubnových 4,4 procenta.

Agentura ČTK k tomu dodala, že citelný propad nových hypoték v dubnu způsobila patrně nová přísnější pravidla České národní banky pro jejich poskytování. Jejich očekávaná platnost zároveň vedla k určitému předzásobení v dřívějších měsících. Růst hypotečních sazeb podle očekávání pokračuje a tento trend zůstane i v dalších měsících vzhledem k dalšímu růstu tržních úroků. Za celý letošní rok je objem a počet poskytnutých hypoték meziročně nižší přibližně o 40 procent. Takže proč se vlastně objevovaly názory, že Češi i přes vysoké úroky nedbají na doporučení realitních makléřů o tom, že se s nákupem nemovitosti vyplatí počkat? „Existuje několik důvodů, které jsou v zásadě velmi logické. Prvním faktorem je jednoduše lidský strach. Lidé se obávají, že ceny úroků porostou mnohem výše, než jsou dnes,“ řekla serveru EuroZprávy.cz Lucía Žárská, analytička společnosti ProfitLevel.

Stačí připomenout, že průměrná úroková sazba pro hypotéky je dnes v Česku nad pěti procenty. Již při této výši se podle Lucíe Žárské mnozí obávají, že tzv. střední třída si je nebude moci dovolit. „To znamená, že pokud trend bude pokračovat a výše úroků se vyšplhá například na sedm procent, tak přijde situace, kdy i lidé s relativně dobrými mzdami budou mít problém se dostat k hypotéce kvůli úvěrovému stropu. S rapidně rostoucí inflací v Evropě je tento scénář opravdu realistický. Nikdo neví, jak se bude vyvíjet situace na Ukrajině. Na trzích můžeme v těchto časech vidět značnou nervozitu, a také vysokou volatilitu. Dalšími faktory jsou příliš pomalá výstavba nových bytů a zvyšující se ceny nájmů, které narůstají i kvůli vysokým hodnotám energií. Z Evropy se stává ‚předražený region‘ a mnozí se obávají, že v příštích letech se pomalu začne vytrácet tzv. střední třída," doplnila své vysvětlení Lucía Žárská.

Podle Jiřího Schwarze, rektora Anglo-American University se úrokové sazby, které stanovuje Česká národní banka, sice dnes pohybují okolo šesti procent, což bylo naposledy v tuzemsku v roce 1999, ale úrokové sazby hypoték byly jiné. „Výše úroků z hypoték s několikaletou fixací, které naprosto převládají, jsou více ovlivněny výnosy dlouhodobých finančních nástrojů, např. desetiletých státních dluhopisů. I přes rostoucí úrokové sazby jsou hypotéky stále ještě levnější, než byly třeba v roce 2009,“ řekl serveru EuroZprávy Jiří Schwarz. Podle něj poptávku po hypotečních úvěrech významně ovlivňuje tzv. makro obezřetnostní politika, která se v Evropské unii začala prosazovat v reakci na finanční krizi 2008. „Její letošní zpřísnění, které bylo ohlášeno již loni, vedlo k tomu, že spousta lidí uspíšila své investice a požádala o hypotéku ještě za volnějších pravidel. Zpřísnění makro obezřetnostní regulace v kombinaci s růstem úrokových sazeb vedlo k poklesu objemu nově poskytnutých hypoték v posledních měsících," dodal rektor Anglo-American University Jiří Schwarz.

 

Možná má ale zdánlivě složité ekonomické vysvětlování o tom, proč si lidé chtěli brát doslova drahé hypotéky, jednodušší, chcete-li „lidštější“ vysvětlení. „Češi jednoduše rádi investují do hmatatelných statků. I když jsou ceny nemovitostí v Česku jedny z nejvyšších v rámci celé EU, jsou zde brány jako velmi bezpečná investice,“ řekl serveru EuroZprávy.cz Jozo Perič, analytik společnosti CapitalPanda. Podle něj národ chatařů rád bydlí ve svém a rád se o své nemovitosti vlastnoručně stará, což potvrzují věčně plné hobby markety. „Je to dáno i historicky, kdy Češi nemohli volně cestovat a nově to podpořila i pandemie, která českou populaci přesunula ze zahraničních destinací opět na své chalupy. I díky tomu se ceny bytů, pozemků a domů razantně zvedaly v rámci celé republiky, nejen ve větších městech," uzavřel pro EuroZprávy.cz Jozo Perič.

Související

Petr Fiala

Budoucnost bydlení v Česku? O státní podporu žádají desítky projektů

Jen čtyři měsíce od spuštění je v programu Dostupné nájemní bydlení přes 90 žádostí o podporu projektů na výstavbu, rekonstrukce nebo nákupy bytů za 5,1 miliardy korun. To představuje téměř 1 500 bytů. Kroky pro zvýšení dostupnosti bydlení v Česku dnes na tiskové konferenci představili premiér Petr Fiala (ODS), ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek (STAN), ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) a ředitel SFPI Daniel Ryšávka. 
Ilustrační foto

Příspěvek na bydlení 2025: Podmínky a jak o něj žádat

V roce 2025 došlo k drobným změnám v pravidlech pro získání příspěvku na bydlení, což může ovlivnit značný počet domácností. Tento příspěvek je podle webu MoneyMAG.cz určen těm, jejichž náklady na bydlení přesahují 30 % jejich čistého příjmu. Pokud vaše výdaje na bydlení tuto hranici překračují, můžete mít nárok na tuto finanční pomoc.

Více souvisejících

Bydlení Byty hypotéky

Aktuálně se děje

před 29 minutami

před 1 hodinou

Prezident Trump

Trump podepsal kritizovaný rozpočtový zákon. Opět z toho udělal divadlo

Prezident Spojených států Donald Trump v pátek odpoledne podepsal klíčový zákon o daních a vládních výdajích, jen den poté, co návrh těsně prošel Kongresem. Bílý dům se při slavnostním podpisu, který předcházel oslavám Dne nezávislosti, proměnil v dějiště triumfu pro prezidenta i jeho spojence.

před 3 hodinami

včera

Ilustrační fotografie.

První Vary bez Bartošky. Začal 59. ročník filmového festivalu

V Karlových Varech začal 59. ročník Mezinárodního filmového festivalu. Po letech na něm chybí jeho dlouholetý prezident Jiří Bartoška, který počátkem května zemřel ve věku 78 let. Už dnes dorazili první hvězdní hosté, konkrétně americký herec Peter Sarsgaard a jeho lucemburská kolegyně Vicky Krieps. Oba si převzali Cenu prezidenta MFF Karlovy Vary. 

včera

včera

včera

včera

Diogo Jota

Útočník Liverpoolu Jota je po smrti. Zemřel tragicky se svým bratrem při autonehodě

Ještě nedávno slavil se svým Liverpoolem zisk anglického titulu a hrál s Portugalskem v Lize národů. Po konci sezóny se navíc otec tří malých dcer oženil. Vypadalo to na růžovou budoucnost, jenže krátce po svatbě přichází pro světový fotbal hrozivá zpráva. V pouhých 28 letech zemřel při tragické autonehodě u španělské Zamory portugalský útočník Liverpoolu Diogo Jota spolu se svým bratrem André Filipem.

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Rusku došla trpělivost. Zakáže výuku ukrajinštiny na okupovaných územích

Ruské úřady plánují od školního roku 2025/2026 zcela odstranit výuku ukrajinštiny na školách v okupovaných oblastech Ukrajiny. Vyplývá to z návrhu nařízení ruského ministerstva školství, který tento týden zveřejnil list Kommersant. Ačkoli podle oficiálních údajů byla výuka ukrajinštiny v posledním roce dostupná pouze jako „rodný jazyk“ v okupovaných částech Záporožské a Chersonské oblasti, nově už nebude možná ani tam. V anektovaném Krymu a v okupovaných částech Doněcké a Luhanské oblasti byla ukrajinština dostupná jen na žádost rodičů – tato možnost ale zcela zmizí.

včera

Škoda Kodiaq

Rozsáhlý blackout zasáhl český průmysl. Problémy hlásily automobilky i operátoři

V pátek zasáhl rozsáhlý výpadek elektřiny části Česka a silně postihl průmyslovou výrobu v pěti krajích – Praze, Středočeském, Královéhradeckém, Libereckém a Ústeckém. Největší české automobilky byly nuceny na více než hodinu přerušit výrobu, problémy hlásí i chemičky, sklárny, potravinářské provozy a mobilní operátoři.

včera

Teroristé Hamásu

Hamás zvažuje příměří v Gaze, požaduje silnější záruky

Hnutí Hamás je podle blízkých zdrojů blízko přijetí návrhu na příměří v Pásmu Gazy, ale trvá na silnějších garancích, že dočasné zastavení bojů povede k trvalému ukončení více než dvacetiměsíční války s Izraelem. Vedoucí představitelé hnutí se sešli ve čtvrtek v Istanbulu, kde projednali podmínky dohody, a oznámili, že před oficiální odpovědí konzultují s dalšími palestinskými frakcemi. 

Aktualizováno včera

Ilustrační foto

Mimořádná zpráva Česko ochromil rozsáhlý blackout. Zastavilo se metro i vlaky, lidé se zasekli ve výtazích

Části České republiky dnes kolem poledne postihl masivní výpadek elektrické energie. Nejvíce zasáhl hlavní město Prahu, kde přestaly fungovat tramvaje, metro, semafory, ale také platební terminály a bankomaty. Bez proudu se ocitla část centra i okrajových čtvrtí. Problémy se objevily i v řadě dalších krajů. Odpoledne postupně elektřina ve většina částí Česka naskočila, rozjely se vlaky i hromadná doprava.

včera

Karel Havlíček

Česko se zotavuje z blackoutu, rozvodny jsou zprovozněny, příčina se stále vyšetřuje

Rozsáhlý výpadek elektřiny, který dnes kolem poledne ochromil velkou část České republiky, měl dopad na dopravu, zdravotnictví, zásobování i běžný chod domácností. Kolem 15. hodiny oznámil provozovatel přenosové soustavy ČEPS, že všechny klíčové rozvodny byly opět uvedeny do provozu. Postupně se obnovují dodávky elektřiny na úrovni distribučních sítí ve všech dotčených krajích.

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Co dělat při výpadku proudu? Úřady radí, jak zvládnout krizovou situaci

Rozsáhlý výpadek elektrického proudu, který dnes ochromil Prahu a další části republiky, znovu upozornil na důležitost připravenosti na krizové situace. Ať už jde o blackout nebo živelnou pohromu, klíčové je zachovat klid a postupovat podle ověřených pokynů. Úřady proto připomínají základní pravidla, která mohou v takových chvílích pomoci.

včera

Blackout způsobil pád fázového vodiče. Zasažena byla velká část Česka

Rozsáhlý výpadek elektrického proudu, který dnes krátce po poledni ochromil značnou část České republiky, má podle společnosti ČEPS souvislost s poruchou na vedení V411. K výpadku došlo kvůli pádu fázového vodiče, což vedlo k odpojení části přenosové soustavy. Událost ovlivnila osm rozvoden, přičemž pět z nich se již podařilo znovu zprovoznit.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy