České módní salony šijí roušky. Darují je kurýrům či seniorům

České módní salony se začaly věnovat šití roušek, které se mnoha lidem z rizikových skupin nebo přicházejícím denně do úzkého kontaktu s veřejností nedostávají. Roušky k prodeji zatím nabízejí minimálně, spíše zveřejňují návody, jak si je ušít doma. Vyzývají také, aby se lidé zapojili do společného šití roušek pro ty, kteří je potřebují. Vyplývá to z ankety ČTK mezi módními značkami a informací na sociálních sítích.

Se šitím roušek v pondělí začalo Pietro Filipi. "Nemáme vlastní výrobu, ale pouze vzorkovnu, kapacita je tak velmi omezená. Lidé, kteří pro nás dělají vzorky, nyní místo své standardní práce šijí bavlněno-lněné roušky, kterých bychom dnes měli mít prvních 100. Dále se spojujeme s našimi výrobami po České a Slovenské republice a zjišťujeme jejich kapacity, které bychom chtěli maximálně využít, abychom zásobili místa, kde je to nejvíce potřeba," uvedl majitel značek Pietro Filipi a Kara Michal Mička.

Roušky pro zaměstnance online supermarketu Rohlik.cz šije značka Le Premier. O spolupráci ji požádal zakladatel e-shopu Tomáš Čupr. "Máme vlastní dílnu na šití košil na míru, kterou kvůli nastalé situaci plně nevyužíváme. Máme zbytky látek, a tak nebylo nad čím přemýšlet. Kurýři i další zaměstnanci Rohlik.cz už dva týdny makají na 1000 procent. Klasické roušky k dostání nejsou, a tak se snažíme pomoci alespoň takto," řekl ředitel značky Jakub Lohniský.

Pro dům seniorů v Praze-Malešicích ušila značka Poner 1000 roušek. Fanoušky svého profilu na Instagramu požádali zakladatelé firmy, sourozenci Ponerovi, o finanční či manuální pomoc. "Dovezeme vám látku, šijte s námi," napsali. Na roušky mají podle informací na sociálních sítích spoustu objednávek. Roušky na prodej mají pokrýt práci švadlen a vyšívaček. Pokud budou mít kapacity, ušijí i designové roušky, uvedli. Na svém webu mají mimo jiné večerní model, jehož součástí je rouška posetá třpytivými kamínky.

O roušky a šátky obohatí svůj sortiment také designerská značka City Folklore. Roušky chce šít zejména pro ty, kteří je potřebují. V kulturním centru Cooltour v Ostravě v rámci projektu "Rouška je cool" budou roušky od ní k dispozici za 50 korun. Další roušky a šátky, pokud zbydou, budou dostupné za symbolickou cenu v e-shopu City Folklore, je uvedeno na Facebooku.

Bez zakrytých úst a nosu není ode dneška možné využívat MHD v Praze a Brně.

Na základě krizového opatření primátorky města Brna bude cestování MHD možné pouze se zakrytými ústy a nosem. Opatření je platné od úterý 17. března. Cestující mohou použít nejen roušky, ale i šátky nebo jiné alternativy. Děkujeme. @DPMBofficial @brnomycity #koronavirus #opatreni pic.twitter.com/2kTu6bzT1Q

— DPMB (@DPMBofficial) March 16, 2020

Krizový štáb hlavního města doporučil také obchodníkům, aby nevpouštěli do obchodů lidi bez ochranných roušek. Respirátorů a roušek je v ČR nedostatek už od ledna, kdy epidemie koronaviru ochromila Čínu. Podle údajů na webu ministerstva zdravotnictví je v tuzemsku 383 lidí s prokázanou nákazou, tři lidé se tu vyléčili.

Související

Pomůcky na ochranu dýchacích cest.

Správa rezerv nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek. Jsou prošlé

Správa státních hmotných rezerv (SSHR) nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek, kterým vypršela doporučená doba použití. Správa na realizátora likvidace vypsala veřejnou soutěž. Vyplývá to z registru zakázek Portál dodavatele. Evidenční cena jednoho kusu roušky je podle správy hmotných rezerv deset korun. Náklady na likvidaci by neměly přesáhnout 233.000 korun.

Více souvisejících

Roušky a respirátory Česká republika Praha Brno Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 19 minutami

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

před 53 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

EuroZprávy.cz pořádají podcast na téma války na Ukrajině a obranyschopnosti České republiky

Už dnes, v pátek 26. dubna, pořádá server EuroZprávy.cz podcast s europoslancem za KDU-ČSL Tomášem Zdechovským. Ve 14:30 na facebookovém profilu serveru EuroZprávy.cz odstartuje debata zaměřená na téma války na Ukrajině a obranyschopnosti České republiky.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy