Česko je pátým nejčastějším terčem kyberútoků v Evropě

Česko se v dubnu umístilo na pátém místě v Evropě mezi zeměmi, které byly nejčastěji terčem kybernetických útoků. Celosvětově mu patřila 26. příčka. Zatímco jedna česká organizace čelila v průměru 1800 kyberútokům za týden, evropský průměr se pohybuje okolo hranice 1100 útoků za týden. Uvedla to dnes bezpečnostní firma Check Point.

Sousední Slovensko se podle společnosti naopak umístilo až ke konci tabulky evropských států a na 84. místě globálně patří mezi bezpečnější země. První, tedy nejnebezpečnější, místo obsadilo v celosvětovém srovnání znovu Mongolsko.

Největšímu množství kyberútoků čelí v tuzemsku podle výzkumného týmu Check Pointu nadále vzdělávací a výzkumné instituce. Následují vládní a vojenský sektor, poskytovatelé internetových služeb a poskytovatelé spravovaných služeb.

Nejrozšířenějším škodlivým programem byl v dubnu podle společnosti pokročilý modulární trojan Emotet. Ten v březnu využíval k šíření nejrůznější kampaně s velikonoční tematikou a měl dopad na více než desetinu organizací. V dubnu se jeho vliv trochu propadl.

Jedním z důvodů může být podle firmy i rozhodnutí Microsoftu zakázat makra spojená se soubory Office. Emotet proto změnil taktiku a šíří se pomocí nebezpečných e-mailů obsahujících odkaz na službu OneDrive. Jakmile Emotet pronikne do počítače, může škodit nejrůznějšími způsoby, jeho provozovatelé totiž nabízí své služby na darknetu dalším hackerům, upozornila společnost.

"Kybernetické hrozby se neustále vyvíjí a velké korporace, jako je Microsoft, mohou ovlivnit, jaké cesty kyberzločinci k šíření malwaru používají. Patrné je to nyní například u Emotetu, který začal používat novou techniku," uvedl Tomáš Růžička z Check Pointu.

V dubnu také narostl počet útoků zneužívajících zranitelnost v prostředí Java pod názvem Spring4Shell. Ačkoliv zatím není v první desítce, jen za první měsíc bylo touto hrozbou zasaženo více než 35 procent organizací po celém světě, dodala společnost.

Související

Ilustrační fotografie.

V lednu se potvrdil trend zlepšování kvality DDoS útoků. Nejvíce jich je z Ruska

Počty DDoS útoků na české firmy i jejich celková intenzita stagnují již od podzimu loňského roku. Zdánlivý klid ale nesnižuje negativní dopady. Dříve obvykle používanou plošnou hrubou sílu totiž nahradily kvalitnější a intenzivnější útoky, které tak dokáží napáchat stejně vysoké, nebo dokonce i větší škody. Zdánlivě slabší útoky se totiž i hůře odhalují. 

Více souvisejících

Kybernetická bezpečnost Hackeři

Aktuálně se děje

včera

Film Rivalové

RECENZE: Rivalové rozehrávají drama milostného trojúhelníku na tenisovém kurtu

Česká kina pohostí rozhodující tenisový zápas, který v závěru není ani tak důležitý ze sportovního hlediska, jako z toho osobního. Stojí proti sobě dva muži, jejichž mladistvé přátelství skrečovala společná láska k jedné ženě. Rivalové v melodramatických konturách konstruují milostný trojúhelník, jehož exekuce je jedna z těch nejlepších za poslední dobu. 

včera

Harvey Weinstein

Odvolací soud zrušil odsuzující verdikt nad Weinsteinem

Nejvyšší soud amerického státu New York ve čtvrtek zrušil rozsudek nad hollywoodským producentem Harveym Weinsteinem z roku 2020, ve kterém byl uznán vinným ze sexuálních trestných činů. Nařídil zároveň nový proces v případě.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

Mrtvá těla se svázanýma rukama? Bují podezření na válečné zločiny Izraele v Pásmu Gazy

Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR) vyzval v úterý k mezinárodnímu vyšetření zpráv o masových hrobech v nemocnicích v Pásmu Gazy, které byly zničeny při obléhání izraelské armády. Podle OHCHR mohlo totiž dojít k páchání válečných zločinů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy