Charity a nadace předaly lidem, které zasáhlo loňské tornádo, stovky milionů korun

Stovky milionů korun vybraných za uplynulý rok poskytly či stále poskytují nadace a charity obcím na jižní Moravě a jejich obyvatelům, které před rokem postihlo silné tornádo. Většinu peněz už organizace předaly lidem jako dary, za něž si mohli opravit dům či pořídit nové vybavení do domácnosti.

Následky tornáda na Moravě (24.6.2021)

Za darované peníze se také bude například stavět v Hruškách sociální bydlení pro ty, kteří nechtějí obec opustit, ale už si nedokážou postavit nový dům či rozbitý opravit. Peníze putovaly i na účty obcí, pomohly s obnovou zahrad a sadů, pomohly obnovit drobné podnikání či zázemí pro zájmovou činnost, řekly ČTK mluvčí charitativních organizací.

Ničivé tornádo se loni 24. června večer prohnalo Mikulčicemi, Hruškami, Moravskou Novou Vsí, Lužicí a hodonínskými částmi Pánov a Bažantnice. Zanechalo za sebou obrovskou materiální spoušť. O život přišlo šest lidí, stovky lidí byly zraněny.

Jen Diecézní charitě Brno se podařilo na pomoc po tornádu shromáždit od dárců přes 360 milionů korun, z nichž už vyplatila přes 272 milionů. Darovací smlouvy uzavřela s téměř 2000 domácnostmi a pomoc stále nekončí. V zasažených obcích dál pracují koordinátoři. "Provádějí šetření v domácnostech, organizují podpisy smluv či poskytují lidem informace. Kvůli současnému zdražovaní nejen stavebního materiálů je finanční pomoc stále potřeba," uvedla mluvčí charity Eva Bělocká. Podle jedné z koordinátorek je dobře, že poskytování pomoci neskončilo, protože se stále objevují lidé, kteří ji potřebují a dříve se například zdráhali o peníze požádat.

V Hruškách se bude ze zbývajících peněz ve sbírce stavět sociální bydlení. "Naši koordinátoři vytipovali desítku rodin a jednotlivců, převážně seniorů, pro které je možnost zůstat bydlet v obci velmi důležitá. Těm se snažíme toto přání splnit i proto, že si uvědomujeme, jak těžkým zážitkem prošli. Nechceme, aby byli navíc trvale vytrženi ze svého prostředí," řekl ředitel Diecézní charity Brno Oldřich Haičman.

Člověk v tísni shromáždil 192 milionů a více než polovinu už věnoval na obnovu bydlení. Organizace rozdělovala také okamžitou materiální pomoc. Pěti miliony korun podpořila přímo každou z postižených obcí a rozdávala vouchery do obchodního domu Ikea. "Přispěli jsme také na obnovu zahrad a sadů a na obnovu drobného podnikání a zázemí pro zájmovou činnost," řekla mluvčí Člověka v tísni Adriana Černá. Přímou pomoc nyní organizace postupně ukončuje a zbylých zhruba deset milionů korun ze sbírky SOS Morava použije od letošního června v dalších dvou letech na zmírňování dopadů extrémů počasí na jižní Moravě.

Nadace Via vyplatila přes 222 milionů ve třech fázích. Nejprve poskytla 25 milionů pěti postiženým obcím. Ve druhé fázi získaly pomoc poškozené domácnosti, více poškozené i opakovaně. "Pomoc jsme koordinovali s dalšími organizacemi, aby dostali všichni spravedlivě," řekla mluvčí nadace Hana Morávková. Třetí fáze začala v březnu. "Tornádo zasáhlo i psychiku lidí a narušilo sousedské vztahy. Cílem poslední výzvy nazvané Fond sousedské obnovy je, minimalizovat škodlivé dopady této mimořádné události na běžný sousedský život," dodala Morávková.

Dalších více než 73 milionů rozdělila nadace Adra, a to převážně domácnostem na obnovu zničených domů a vybavení domácností. Její dobrovolníci dlouhé týdny pomáhali s pracemi, které byly potřeba při obnově života v obcích. Pomáhaly i další organizace, například Diakonie, Nadace ČEZ, Nadace Českého rozhlasu, dobročinné akce pořádala i Česká televize. Řada sbírek se uskutečnila také na portále Donio. Pomoc posílaly i kraje a obce, stejně tak mnohé firmy, a to jak finanční, tak materiální.

Zelenskyj zveřejnil záznam z videokamery, která zachytila dopad rakety na…

29.06.2022 09:39 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zveřejnil záznam z videokamery, která podle něj zachytila…

Zeman chce prověřit možnou sabotáž během své hospitalizace

29.06.2022 21:54 Prezident Miloš Zeman dnes předal ministru spravedlnosti Pavlu Blažkovi (ODS) podnět k prověření…

Francouzský soud shledal Abdeslama vinným, odsoudil ho na doživotí

29.06.2022 21:57 Francouzský soud dnes odsoudil na doživotí bez možnosti předčasného propuštění Salaha Abdeslama,…

Počasí: Bouřit bude ještě dnes a zítra, vyplývá z výstrahy

29.06.2022 06:30 Česko si v posledních dnech užívá hodně bouřlivého počasí, které postihuje především Čechy. Jinak…

Johnson: Pokud Putin doufal, že bude mít na svých hranicích méně NATO,…

29.06.2022 11:03 Jako odsouzení ruské války proti Ukrajině a ruské politiky obecně vyznívala prohlášení vůdců…

Práci v Česku si našlo přes 82 tisíc válečných uprchlíků z Ukrajiny

29.06.2022 16:24 Práci v Česku si našlo přes 82.500 uprchlíků z Ukrajiny. Začali tak přispívat odvody do sociálního…

Covid byl loni nejčastější příčinou úmrtí, připadá na něj 18 procent

29.06.2022 12:22 Covid-19 byl v roce 2021 nejčastější příčinou úmrtí, podlehlo mu 18 procent loni zemřelých, téměř…

Tři sta tisíc státních zaměstnanců nejspíš dostane od září přidáno 10…

28.06.2022 21:37 Aktualizováno Od 1. září by měli dostat o deset procent přidáno nepedagogičtí pracovníci ve školství či lidé,…

Pravidla u příspěvku na bydlení budou pravděpodobně jednodušší

28.06.2022 18:02 Aktualizováno Příjemci příspěvku na bydlení pravděpodobně budou dokládat příjmy a výdaje jednou za půl roku,…

Hodnocení ekonomické situace domácností se za poslední rok prudce zhoršilo

27.06.2022 14:16 Hodnocení ekonomické situace domácností se za poslední rok prudce zhoršilo. Jedná se o největší…

Případné omezení dodávek plynu může podle firem ohrozit výrobu léků

27.06.2022 12:19 Případné omezení dodávek plynu může podle České asociace farmaceutických firem (ČAFF) ohrozit…

Od počátku ruské invaze na Ukrajinu vydala ČR speciální víza 382.617…

27.06.2022 10:15 Dočasnou ochranu v Česku v neděli získalo 164 ukrajinských uprchlíků, to je podobný počet jako před…

Na Sokolovsku hoří les, hasiči nasadili vrtulník

26.06.2022 21:55 Aktualizováno Požár zasáhl dnes odpoledne lesní porost na vrchu Bukovec mezi Stříbrnou a Přebuzí na Sokolovsku.…

Rodičovskou a přídavky bude možné vyřídit digitálně, uvedl Jurečka

24.06.2022 16:09 Ministerstvo práce chystá digitalizaci vyřizování dávek. Od srpna by mělo být možné na dálku…

Policie uzavřela prověřování reklam na Čapím hnízdě

24.06.2022 15:49 Policisté po čtyřech letech uzavřeli prověřování takzvané reklamní větve kauzy Čapí hnízdo, v níž…

Související:

Právě se děje

reklama