Obec doporučila lidem, aby si udělali zásoby. Přišla kritika, ozval se i Prymula

Kdo by si nevzpomněl na tu jarní paniku, kdy začínala první vlna epidemie koronavir, a kdy lidé vykupovali trvanlivé potraviny? Nyní to vypadá, že by se tento scénář mohl znovu opakovat. Například v australské Victorii už bylo něco takového zaznamenáno, načež následně skutečně vyhlásila na svém území karanténu.

Ilustrační foto
doporučujeme

Se stejným scénářem by se teoreticky mohly potýkat i Neratovice na Mělnicku, které podle informací TN.cz doporučily svým občanům připravit se na nejhorší časy a udělat si zásobu roušek, dezinfekčních gelů a potravin. Veřejnost to ale na sociálních sítích spíše pohoršilo. Vedení obce se pak stalo terčem kritiky, že šíří paniku.

V pátek se na sociálních sítích i na oficiálních stránkách Neratovic objevil výčet doporučení v souvislosti s koronavirem, mezi nimiž nechybělo například doporučení zajistit si ochranné pomůcky z vlastní peněženky, a to na jeden až dva měsíce. 

"Roušky, respirátory FFP2 nebo vyšší třídy ochrany, ochranu očí, případně ochranné oblečení (plášť, overal) s dlouhým rukávem a rukavice. Dle vlastního uvážení," sdělilo město s tím, že by se lidé měli zásobit také dezinfekčním gelem na ruce a povrchy.

"Doporučujeme také zajistit si nezbytné zásoby trvanlivých potravin a vody na cca 14 dní," upozornily Neratovice. "Město v případě nouze zajistí pomoc v oblasti ochranných pomůcek především pro nejohroženější kategorii - senioři 70+ a další rizikové skupiny (například onkologičtí pacienti, pacienti po transplantaci orgánů nebo kostní dřeně, případně lidé s těžkou obezitou a další), u kterých se dá čekat těžký průběh nemoci," dodalo.

Ačkoliv město zdůraznilo, že se jedná o pouhé doporučení a že je v něm epidemiologická situace dobrá, stejně své obyvatele popudilo, a to nejen je. "Proč se tu zase vyvolává panika? To už přece nemůžete myslet vážně," rozčilovala se Monika.

"Můžete nám laskavě sdělit, na základě čeho vydáváte takto šílené doporučení, které v lepším případě jen naštve občany a v tom horším vyvolá paniku?," přitakala Karolína. "Doporučení bylo vydáno na základě závěrů z mimořádné porady krizového řízení Středočeského kraje konané dne 4. 8. 2020," hájily se Neratovice, ačkoliv se žádná z okolních obcí k něčemu takovému neuchýlila.

Ke kritice se připojili i politici. Starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný (ODS) například avizoval, že už podal trestní oznámení kvůli šíření poplašné zprávy. Počínání města se nezamlouvalo ani vládnímu zmocněnci pro zdravotnictví a epidemiologovi Romanu Prymulovi.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Silný déšť zaměstnal hasiče. Čerpali vodu ze sklepů a lagun

26.09.2020 16:36 Silný déšť zaměstnal dnes hasiče v Moravskoslezském kraji. Museli především čerpat vodu ze sklepů i…

Klub, v němž se měl po nocích natáčet film, prověřuje policie

25.09.2020 17:40 Aktualizováno Hudební klub Cross v Praze, kde se po nocích údajně měl natáčet film, podle ministra zdravotnictví…

Senát medailí ocenil zesnulého předsedu Kuberu či biskupa Malého

25.09.2020 17:15 Někdejší předseda Senátu Jaroslav Kubera, mluvčí Charty 77 a biskup Václav Malý, členové skupiny…

Většina Čechů se nechce dát očkovat proti covidu-19. Důvodu je několik,…

25.09.2020 15:40 Většina Čechů není ochotná nechat se očkovat proti nemoci covid-19, až bude k dispozici vakcína.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama