Obec doporučila lidem, aby si udělali zásoby. Přišla kritika, ozval se i Prymula

Kdo by si nevzpomněl na tu jarní paniku, kdy začínala první vlna epidemie koronavir, a kdy lidé vykupovali trvanlivé potraviny? Nyní to vypadá, že by se tento scénář mohl znovu opakovat. Například v australské Victorii už bylo něco takového zaznamenáno, načež následně skutečně vyhlásila na svém území karanténu.

Ilustrační foto

Se stejným scénářem by se teoreticky mohly potýkat i Neratovice na Mělnicku, které podle informací TN.cz doporučily svým občanům připravit se na nejhorší časy a udělat si zásobu roušek, dezinfekčních gelů a potravin. Veřejnost to ale na sociálních sítích spíše pohoršilo. Vedení obce se pak stalo terčem kritiky, že šíří paniku.

V pátek se na sociálních sítích i na oficiálních stránkách Neratovic objevil výčet doporučení v souvislosti s koronavirem, mezi nimiž nechybělo například doporučení zajistit si ochranné pomůcky z vlastní peněženky, a to na jeden až dva měsíce. 

"Roušky, respirátory FFP2 nebo vyšší třídy ochrany, ochranu očí, případně ochranné oblečení (plášť, overal) s dlouhým rukávem a rukavice. Dle vlastního uvážení," sdělilo město s tím, že by se lidé měli zásobit také dezinfekčním gelem na ruce a povrchy.

"Doporučujeme také zajistit si nezbytné zásoby trvanlivých potravin a vody na cca 14 dní," upozornily Neratovice. "Město v případě nouze zajistí pomoc v oblasti ochranných pomůcek především pro nejohroženější kategorii - senioři 70+ a další rizikové skupiny (například onkologičtí pacienti, pacienti po transplantaci orgánů nebo kostní dřeně, případně lidé s těžkou obezitou a další), u kterých se dá čekat těžký průběh nemoci," dodalo.

Ačkoliv město zdůraznilo, že se jedná o pouhé doporučení a že je v něm epidemiologická situace dobrá, stejně své obyvatele popudilo, a to nejen je. "Proč se tu zase vyvolává panika? To už přece nemůžete myslet vážně," rozčilovala se Monika.

"Můžete nám laskavě sdělit, na základě čeho vydáváte takto šílené doporučení, které v lepším případě jen naštve občany a v tom horším vyvolá paniku?," přitakala Karolína. "Doporučení bylo vydáno na základě závěrů z mimořádné porady krizového řízení Středočeského kraje konané dne 4. 8. 2020," hájily se Neratovice, ačkoliv se žádná z okolních obcí k něčemu takovému neuchýlila.

Ke kritice se připojili i politici. Starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný (ODS) například avizoval, že už podal trestní oznámení kvůli šíření poplašné zprávy. Počínání města se nezamlouvalo ani vládnímu zmocněnci pro zdravotnictví a epidemiologovi Romanu Prymulovi.

Na Čechy doléhají finanční problémy. Jaké budou mít letos Vánoce?

28.10.2021 09:41 Zatímco loni se více než polovina Čechů ve výdajích na Vánoce proti předchozím letům neomezovala,…

EuroZprávy.cz s Městskou částí Prahy 2 odhalily pamětní desku generálu…

27.10.2021 22:01 Aktualizováno Armádnímu generálu Karlu Janouškovi se dostalo obrovské pocty. Vydavatelství INCORP a.s., do jehož…

MPO a ERÚ doporučují rychlý přechod od dodavatelů poslední instance

27.10.2021 17:25 Ministerstvo průmyslu a Energetický regulační úřad (ERÚ) doporučují, aby lidé co nejrychleji od…

Desítky tisíc bývalých klientů Bohemia Energy má smlouvy u nových…

27.10.2021 16:32 Desítky tisíc bývalých klientů Bohemia Energy, která ukončila činnost v polovině října, mají…

Obavy, že se nestihne jmenování soudců, pokládá ministerstvo za předčasné

26.10.2021 13:55 Obavy, že by do konce roku nemusela být v souvislosti s hospitalizací prezidenta Miloše Zemana…

Za užití pyrotechniky na stadionech může nově hrozit pokuta i zákaz vstupu

26.10.2021 11:59 Aktualizováno Lidé, kteří během sportovních utkání použijí pyrotechniku, by nově mohli být potrestáni pokutou až…

Dívka, která utrpěla zranění v autobusu odneseném tornádem, se s následky…

26.10.2021 10:40 Čtrnáctiletá Silvie z Moravské Nové Vsi na Břeclavsku, která v červnu utrpěla těžká zranění v…

Stát zvažuje zákaz vstupu do práce neočkovaným nebo netestovaným

25.10.2021 22:02 Aktualizováno Ministerstva podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) zvažují úpravu zákonů tak, aby zaměstnanci…

Pětině Čechů na konci měsíce nestačí peníze

25.10.2021 16:52 Pětina Čechů na konci měsíce nevyjde s penězi, chybí jim obvykle kolem 2000 korun. Na 69 procentům…

Ve čtvrtek 28. října lidé ve velkých obchodech nenakoupí

25.10.2021 12:10 Lidé ve čtvrtek 28. října na státní svátek ke vzniku Československa ve velkých obchodech nenakoupí.…

Související:

Právě se děje

reklama