Dodržuje ČR práva postižených? Šimůnková vyzvala invalidy, aby napsali OSN

Lidé s postižením mají podle zástupkyně veřejného ochránce práv Moniky Šimůnkové sepsat a zaslat Výboru OSN svoji vlastní zprávu o dodržování Úmluvy o právech osob se zdravotním postižením. Svou zprávu výboru posílá Česká republika. Podle Šimůnkové je důležité, aby výbor měl informace nejen od státu, ale i z jiných zdrojů. Kancelář ombudsmana to uvedla na svém webu.

Česká republika ratifikovala Úmluvu o právech osob se zdravotním postižením v roce 2009. Vznikla jí tím mimo jiné povinnost pravidelně informovat Výbor OSN pro práva lidí s postižením o plnění této úmluvy. ČR měla novou zprávu předkládat 17. dubna, s ohledem na světovou situaci způsobenou pandemií nového koronaviru je ale termín posunutý podle Šimůnková zatím na neznámé datum.

Kromě státu bude Výboru OSN podávat zprávu o stavu práv lidí s postižením také veřejný ochránce práv, který tímto úkolem pověřil právě svoji zástupkyni. Šimůnková uvedla, že zprávu může podat kdokoliv, kdo má relevantní informace, rozhodla se proto obrátit i na širokou veřejnost.

"Přestože se nyní všichni musíme potýkat s nelehkou situací, chtěla bych požádat veřejnost o spolupráci a sdílení poznatků a problémů z různých oblastí života, se kterými se lidé s postižením musí potýkat. Tyto poznatky využiji pro přípravu zprávy pro Výbor. I když sama monitoruji, jak jsou práva lidí s postižením dodržována, provádím výzkumná šetření nebo navštěvuji zařízení, kde lidé s postižením žijí, jsou pro mě tyto poznatky velmi cenné," uvedla Šimůnková.

Lidi s postižením také požádala, aby i sami zaslali výboru takzvanou alternativní zprávu. "Je velmi důležité, aby měl Výbor informace nejen od státu, ale i z jiných zdrojů. Stát se ve své zprávě totiž nemusí věnovat všemu nebo něco nemusí považovat za problém. Proto je vhodné, když se do informování Výboru zapojí také veřejnost a sami lidé s postižením. Výbor formuluje doporučení pro stát, která by měla vést ke zlepšení situace, také na základě těchto alternativních zpráv," uvedla Šimůnková.

Zástupkyně ombudsmana připravila i návod, jak takovou zprávu sepsat. Ke stažení je na webu ombudsmana ve formátu pdf.

Česká republika ratifikovala Úmluvu OSN o právech osob se zdravotním postižením 28. října 2009. Od roku 2010 je součástí jejího právního řádu.

Související

Stanislav Křeček

Křeček tvrdí, že rezignace Šimůnkové situaci v úřadu ombudsmana neovlivnila

Ohlášená rezignace Moniky Šimůnkové na funkci zástupkyně ombudsmana situaci v úřadu neovlivnila, vyplynulo z vyjádření veřejného ochránce práv Stanislav Křeček na dnešním jednání sněmovního petičního výboru. Šimůnková, jež zdůvodnila odchod nesouhlasem s Křečkovými názory Křečka a jeho profesním i lidským přístupem, se z jednání výboru omluvila. Rezignaci podá podle informací z kanceláře předsedkyně dolní komory ve středu odpoledne.
Stanislav Křeček

Ombudsman Křeček lituje oznámené rezignace zástupkyně Šimůnkové

Zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková se rozhodla ke konci srpna rezignovat. Odchod zdůvodnila tím, že nesouhlasí s názory a přístupem veřejného ochránce práv Stanislava Křečka. Řekla to dnes ČTK. Premiér Petr Fiala (ODS) uvedl, že ho rezignace Šimůnkové mrzí a zváží, jak její zkušenosti pro stát dál využívat. Křeček tvrdí, že s další spoluprací se Šimůnkovou počítal. Od července ale odebral své zástupkyni všechny agendy.

Více souvisejících

Monika Šimůnková (Vládní zmocněnkyně pro lidská práva) zdravotně postižení ombudsman život OSN

Aktuálně se děje

před 22 minutami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Důchody v květnu 2025 s jednou drobnou změnou. Peníze vám mohou přijít v jiném termínu

Každoročně státní svátky posouvají výplatní termíny důchodů. Letos poprvé se tak stane v květnu, v jehož úvodu jsou rovnou dva svátky. Kvůli jednomu z nich přijdou některým důchodcům peníze s jednodenním předstihem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy