Druhá vlna koronaviru? Experti popsali, co v Česku může napáchat

Situace v Česku se v souvislosti s onemocněním covid-19 postupně zlepšuje. Epidemiologové ale už nyní varují před možnou druhou vlnou, která pravděpodobně přijde ještě letos. Té se bojí zejména ekonomové.

Ilustrační foto
doporučujeme

"Pokud by opravdu hrozil další 'lockdown' ve čtvrtém kvartálu, nebudeme se bavit o poklesu šest až osm procent, ale o dvouciferném čísle. To by byla krize 'par excellence', kterou by tuzemské firmy měly problém přežít," varovala v Otázkách Václava Moravce hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská.

Podobný názor zastává i Filip Pertold z Institutu pro demokracii a ekonomickou analýzu (IDEA) při akademickém pracovišti CERGE-EI. Experti se shodují, že by druhá vlna mohla znamenat pro firmy boj o přežití.

Shodli se proto na potřebě rychlejší vládní pomoci podnikům. To, co trvá v Česku několik týdnů, je podle europoslance Luďka Niedermayera ve Švýcarsku nebo Německu otázkou jednotlivých dnů.

"Pro ekonomiku je naprosto zásadní. Nabízí se otázka, jestli stát dělá dostatečné kroky v chytré karanténě a v testovacích kapacitách, abychom byli připraveni na to, až čísla nakažených opět začnou stoupat," uvedl Pertold.

Druhá vlna se také může promítnout do peněženek Čechů. Třetina oslovených podle České televize tvrdí, že nějaké následky koronaviru cítí do jisté míry, a patnáct procent lidí odpovědělo, že se v jejich rodinném rozpočtu projevila pandemie docela dost.

Zmíněných patnáct procent Čechů tak neskrývalo, že by mohli mít problém zaplatit veškeré nutné výdaje. Je možní, že v případě druhé vlny toto číslo ale bude ještě o něco vyšší.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Restaurace v Praze opět otevřela, zákazu navzdory. Majitel je odhodlán…

27.11.2020 22:15 Aktualizováno Jedna z restaurací v pražských Kunraticích ve čtvrtek otevřela navzdory vládnímu zákazu. Na místo…

Pokuta 10,67 milionů pro OSA platí. Svaz žádal poplatky i za přijímač v…

27.11.2020 16:26 Aktualizováno Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj potvrdil pokutu 10,67 milionu Kč…

Šaroch čelí kárné žalobě. Za průtahy ve dvou kauzách mu hrozí snížení platu

27.11.2020 15:43 Pražskému státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi hrozí za průtahy ve dvou kauzách, které dozoroval,…

Jízdenková kauza: Soud opět osvobodil Rittiga i exšéfa DPP Dvořáka

27.11.2020 13:43 Aktualizováno Soud dnes znovu zprostil viny všechny obžalované v takzvané jízdenkové kauze pražského dopravního…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama