Dušnost není znakem stáří. Může jít o vážnou nemoc, která se projeví i na prstech

Zadýchávání, které pacienti považují za běžnou součást stárnutí, může signalizovat vážnou plicní nemoc idiopatickou plicní fibrózu (IPF). Projeví se i změnami na rukou. Nemocných je v Česku asi 2000, postupně se jim tvoří jizvy na plicích. Mnoho z nich o své nemoci neví, informovanost má zvýšit Týden idiopatické plicní fibrózy, jehož součástí je i den otevřených ordinací pneumologů.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

"Pacienta s IPF nejsme sice schopni zcela uzdravit, ale díky moderním lékům umíme zpomalit rozvoj nemoci," uvedla Martina Šterclová, předsedkyně Sekce pro intersticiální plicní procesy České pneumologické a ftizeologické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně. Jemná plicní tkáň se kvůli jizvám mění na husté vazivo a plíce tuhnou. Bez moderní léčby pacienti umírají asi do tří let, s ní se dožívají dvojnásobku.

Podle odborníků není zatím přesně jasné, co nemoc způsobuje. S předpoklady k jizvení plicní tkáně se část lidí zřejmě rodí, zhoršuje ji kouření. "Tři čtvrtiny pacientů v minulosti kouřilo," dodala Šterclová.

Vliv podle ní může mít i znečištěné životní prostředí. Kromě kašle a dušnosti jsou varovnými příznaky změny na prstech, tvar prstů se podobá kladívku a nehty mají tvar hodinových sklíček. Typickým pacientem je sedmdesátník, u dětí se prakticky nevyskytuje.

Zásadní je nemoc odhalit včas. Plicní lékaři proto ve středu 18. září pořádají den otevřených ordinací, nejméně jedna je v každém kraji. Přijít tam lidé mohou bez objednání a bez doporučení praktického lékaře. Podrobnosti naleznou zájemci na webu Plicní fibróza.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak ČSSR uspíšila pád berlínské zdi: Historik upozornil na málo známou…

19.10.2019 21:27 Aktualizováno Československá vláda na podzim 1989 tlačila na Německou demokratickou republiku, aby vyřešila krizi…

Zbloudilou houbařku nenašel ani vrtulník. Avízo nakonec přišlo od nečekané…

19.10.2019 20:00 Po houbařce (73) z Velkého Grunova pátrali v noci na dnešek policisté a hasiči na Českolipsku. Do…

Řídit stát jako firmu? Zazněla částka, kterou premiér Babiš utopil v…

19.10.2019 15:05 Před volbami hlásil, že chce řídit stát jako firmu, lidé udělali z Andreje Babiše svými hlasy…

Na letišti v Ralsku se znovu bojovalo. Německý kulomet MG 42 dodnes budí…

19.10.2019 14:51 Na bývalém vojenském letišti Hradčany v Ralsku na Českolipsku se dnes znovu bojovalo. Výbuchy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama