H-System: Družstvo žádá o zrušení souhlasu s prodejem bytů, připravuje se ústavní stížnost

Bytové družstvo Svatopluk podalo k Městskému soudu v Praze žádost o prozatimní zrušení souhlasu s prodejem bytů v konkurzu po zkrachovalé společnosti H-System v Horoměřicích u Prahy. Družstvo zároveň předsedkyni soudu podalo stížnost na postup soudu při udělování povolení k prodeji.

Lidem z Horoměřic u Prahy soud nařídil kvůli kauze H-System vystěhování

Družstvo nyní připravuje i ústavní stížnost, chce tak odvrátit blížící se prodej bytů, řekl dnes ČTK předseda družstva Martin Junek.

Znalci již zpracovali řadu posudků určujících cenu bytů v Horoměřicích, jejich současní obyvatelé si je budou moci odkoupit, do dražby se ale mohou zapojit i další lidé, kteří mohou cenu navýšit. Prodej jednotlivých bytů musí schvalovat soud, ten 2. října schválil prodej prvních deseti. V nejbližší době by tak se tak první byty měly objevit v inzerci.

"Proti udělení souhlasu s prodejem není žádný opravný prostředek, pouze podání stížností. Ocitli jsme se v opravdu nebezpečné situaci," řekl ČTK Junek. Družstvo proto u pražského městského soudu, který prodej schvaloval, požádalo o zrušení uděleného souhlasu.

Argumentuje mimo jiné nevypořádanými investicemi bytového družstva a vlastnictví takzvaných liniových a dalších souvisejících staveb. "SBD Svatopluk vybudovalo liniové stavby, kterých je do dnešního dne vlastníkem. Jedná se zejména o silnice a chodníky, kanalizaci, pouliční osvětlení, rozvody elektřiny, plynu, televizního signálu, instalaci telekomunikační kabeláže, stavbu protihlukové stěn. Tyto liniové stavby nejsou a nikdy nebyly součástí majetkové podstaty," uvádí v žádosti zaslané soudu.

Souhlas soudu podle družstva neřeší vypořádání vlastnického práva těchto staveb. Družstvo upozorňuje, že liniové stavby tak nemohou přejít na případného kupujícího. Svatopluk by poté musel po nových vlastnících soudně vymáhat, aby liniové stavby bezplatně nevyužívali. Družstvu se nelíbí ani výše, v jaké chce konkurzní správce zohlednit vložené investice do dostavby. U prvních deseti bytů jde o zhruba o 15 procent ze současné prodejní ceny.

BD Svatopluk v žádosti o zrušení souhlasu také uvádí, že stanovený způsob prodeje je necitlivý a povede k nutnosti vystěhovat současné obyvatele bytů. Družstvo se proto chce bránit také ústavní stížností. Zrušením souhlasu chce družstvo získat čas pro jednání s konkurzním správcem a věřitelským výborem.

Předsedkyni pražského městského soudu družstvo zároveň doručilo stížnost, postup soudu při rozhodování o souhlasu s prodejem má za nesprávný, nespravedlivý a mohl by mít podle něj zcela nedozírné následky pro životy mnoha lidí i celých rodin.

Prodávat se bude celkem 60 bytů. Věřitelský výbor H-Systemu schválil prvních deset znaleckých posudků, které určily prodejní cenu bytů po zkrachovalé firmě v Horoměřicích u Prahy. Jde to stejné byty 1+1 s předzahrádkou, která má u jednotlivých bytů různou plochu. Určené ceny se pohybují mezi 45.000 a 55.000 korunami za metr čtvereční.

Byty se budou prodávat prostřednictvím inzerátu na internetu, zájemci budou muset svou nabídku podat v obálce. Současní uživatelé budou mít na odkup přednostní právo, musí ale nabídnout více než případný vítěz aukce. Pokud nebudou chtít za byt zaplatit cenu, kterou určí vítězná nabídka, bude byt prodán vítězi. Nynější obyvatelé budou moci vyšší cenu nabídnout po otevření obálek s nabídkami. Budou tak znát nejvyšší nabízenou částku.

V bytovém domě v Brně hořelo, čtyři lidé se nadýchali zplodin

23.10.2021 17:49 Čtyři lidé včetně dvou policistů se dnes odpoledne nadýchali zplodin při požáru v koupelně v…

Doba, kterou lidé tráví v penzi, se prodlužuje. V průměru tvoří téměř…

23.10.2021 08:10 Doba, kterou lidé v Česku stráví ve starobní penzi, se postupně prodlužuje. Loni trvala v průměru…

V náročných profesích nebude nutné nosit respirátor, vyzval k tomu i svaz

22.10.2021 18:08 Povinnost nošení respirátorů v zaměstnání si mohou podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za…

Olma stahuje z trhu mléko v PET lahvích, může být kontaminované

22.10.2021 13:46 Aktualizováno Olomoucká mlékárna Olma kvůli mikrobiální kontaminaci stahuje z trhu čerstvé mléko balené do PET…

Základ nároku dědiců Altnera vůči ČSSD je podle soudkyně oprávněný

22.10.2021 12:28 Žaloba, kterou se dědici právníka Zdeňka Altnera domáhají odměn za zastupování ČSSD, je oprávněná.…

ERÚ vyzval lidi, aby neotáleli s výběrem smlouvy u vybraného dodavatele

22.10.2021 12:15 Aktualizováno Energetický regulační úřad (ERÚ) vyzval spotřebitele, kteří se po konci jejich prodejce energií…

Po vichřici jsou bez elektřiny stále tisíce lidí

22.10.2021 10:51 Aktualizováno Bez elektřiny bylo po čtvrtečním silném větru v Česku k dnešním 09:00 ještě asi 8000 odběrných míst…

Kontrola bezinfekčnosti v restauracích může u hostů vyvolat agresi vůči…

21.10.2021 22:00 Aktualizováno Zástupce gastronomů z Asociace malých a středních podniků a živnostníků (AMSP) Luboš Kastner se…

ČEZ kvůli větru vyhlásil kalamitní stav ve Středočeském kraji a 7 okresech

21.10.2021 21:59 Aktualizováno Společnost ČEZ Distribuce kvůli následkům silného větru vyhlásila k dnešním 19:00 kalamitní stav v…

Přibývá Češek, které jsou závislé na alkoholu

21.10.2021 18:58 Češky vypijí průměrně šest litrů čistého lihu ročně. Alkoholické onemocnění jater je druhou…

Související:

Právě se děje

reklama