IGNIS BRUNENSIS 2020: Koronavirus ovlivnil i ohňostroje. Co se v Brně chystá?

Koronavirová situace poznamenala také brněnskou mezinárodní soutěžní přehlídka ohňostrojů Ignis Brunensis. Letošní 23. ročník festivalu bude kratší, než jsou příznivci ohnivé show a dalších doprovodných akcí zvyklí. O dva ohňostroje nad hradem Špilberk se postarají výhradně čeští ohňostrůjci.

Ignis Brunensis 2019: Ohňostroj nad hradem Špilberk
doporučujeme

Návštěvníci akce Ignis Brunensis byli zvyklí se kvůli ohňostrojům přesunovat na brněnskou přehradu. Letos je tomu ale kvůli kvůli pandemii koronaviru jinak. Brňané o ohňostroje nepřijdou úplně. Dočkají se dvou ohnivých show nad Špilberkem.

Ohňostroje nad Brnem budou jen dva

První představení, které se bude konat ve čtvrtek 20. srpna ve 22:30, připravili ohňostrůjci z české společnosti Theatrum Pyroboli. Jejich prelude nese název „Sedmikrásky nad Brnem“. Designér Ivan Martinek představení charakterizuje jako veselou ohňostrojnou zahradu na brněnském nebi k 80. výročí orchestru Gustava Broma.

Ohňostrojnou show bude možné sledovat například z Kraví hory. „Výhled z areálu koupaliště na Kraví hoře doplní obří osvětlený model našeho vesmírného souseda: lunalón. Jestli to všechno klapne, nebude krásnějších záběrů ohně na nebesích, měsíční krajiny a setmělého města Brna. Čekání na ohňostrojné představení přitom zpestří mimořádné projekce v digitáriu," láká návštěvníky brněnská hvězdárna.

V sobotu 22. srpna se pak předvedou zástupci Flash Barrandov SFX velké galafinále. Jejich ohňostroj se jmenuje „Óda na šťastný let“ a půjde o poděkování všem lidem, kteří byli schopni a ochotni pomoci druhým zvládnout toto náročné období.

„Tímto ohňostrojným projektem chceme poděkovat nejen lidem v první linii, ale všem lidem, kteří byli schopni a ochotni pomoci druhým zvládnout toto náročné období," uvedl s odkazem na koronavirovou pandemii technický ředitel Ignis Brunensis a jeden z designérů představení Jaroslav Štolba z Flash Barrandov SFX. Melodiemi ohňostrojného galafinále bude Óda na šťastný let z filmu Rytíři nebes s odkazem na dílo Ludwiga van Beethovena. Jedna z největších hudebních postav všech dob si letos připomíná 250. výročí narození. Zazní ale také Imagine od Johna Lennona nebo Nebe na zemi Jaroslava Ježka. Hudbu k oběma ohňostrojům bude možné naladit na Rádiu Krokodýl 103 FM.

Díky tomu, že na Hrad Špilberk je vidět téměř z celého Brna, se diváci nebudou shromažďovat ve velkém počtu na jednom místě tak, jako tomu bývá každoročně na brněnské přehradě.

Čtyři dny zábavy v centru Brna

První den festivalu, ve čtvrtek 20. srpna, mohou návštěvníci vyrazit na brněnské náměstí Svobody, kde jim svou práci představí pracovníci integrovaného záchranného systému – policisté, strážníci a hasiči. Technické muzeum se v centru Brna představí sbírkami historických vozidel, v letním večeru si návštěvníci užijí i kulturní program při F-Scéně na Biskupském dvoře.

Pátek 21. srpna se ponese ve znamení hudby – Biskupský dvůr znovu rozezní folklór, hrad Špilberk zase Pražský výběr Symphony a brněnská zoo zve děti i dospělé na prohlídku divoké přírody ve virtuální realitě. V rámci Dopravní nostalgie budou vystaveny na náměstí Svobody historické autobusy k výročí 90 let provozu autobusů v brněnské městské dopravě. A do ulic vyjede také pivní tramvaj Šalina pub.

V sobotu 22. srpna se Brno přenese do středověku. Středisko ekologické výchovy Hlídka dětem i dospělým zábavným způsobem přiblíží historická řemesla či tradiční pokrmy. Pokračovat bude také Dopravní nostalgie. Nabídne jízdy historickými vozy i prohlídku vozoven v Pisárkách a Slatině. Do ulic Brna vyjede i populární parní tramvaj Caroline a koněspřežná tramvaj „koňka".

Nabídku občerstvení na náměstí Svobody doplní v sobotu odpoledne svým stánkem s vařením a grilováním Pavel Berky, finalista aktuální řady kuchařské soutěže MasterChef Česko. A celý festival dospělým návštěvníkům zpříjemní od čtvrtka do soboty nabídka moravských vín ve stanu Vinařského fondu.

Neděle 23. srpna bude patřit znovu historickým dopravním prostředkům, tentokrát pod garancí Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje. Populární kolečko s historickými vlaky, autobusy a tramvajemi pojede mezi Brnem a Kuřimí.

K letošní přehlídce ohňostrojů se zábavou pod hradbami patří rovněž kulturní program v Knihovně Jiřího Mahena, děti i dospělí se mohou těšit na scénické čtení v rámci akce Listování. Pro zájemce budou připraveny také komentované prohlídky technického muzea či projekce filmu Dinosauři ve VIDA! Science centru. Hvězdárna a planetárium Brno pak chystá na čtvrtek  představení o historii i současnosti ohňostrojů „Nebe v plamenech 2D“.

Kompletní program letošního 23. ročníku Ignis Brunensis si můžete prohlédnout zde.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Silný déšť zaměstnal hasiče. Čerpali vodu ze sklepů a lagun

26.09.2020 16:36 Silný déšť zaměstnal dnes hasiče v Moravskoslezském kraji. Museli především čerpat vodu ze sklepů i…

Klub, v němž se měl po nocích natáčet film, prověřuje policie

25.09.2020 17:40 Aktualizováno Hudební klub Cross v Praze, kde se po nocích údajně měl natáčet film, podle ministra zdravotnictví…

Senát medailí ocenil zesnulého předsedu Kuberu či biskupa Malého

25.09.2020 17:15 Někdejší předseda Senátu Jaroslav Kubera, mluvčí Charty 77 a biskup Václav Malý, členové skupiny…

Většina Čechů se nechce dát očkovat proti covidu-19. Důvodu je několik,…

25.09.2020 15:40 Většina Čechů není ochotná nechat se očkovat proti nemoci covid-19, až bude k dispozici vakcína.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama