Imunitu vůči koronaviru má v Česku více než polovina dospělých, tvrdí výzkum

Alespoň částečnou prokazatelnou imunitu vůči koronaviru má v Česku už více než polovina dospělých, ukázaly poslední informace z dlouhodobého <a href="https://zivotbehempandemie.cz/" target="_blank" rel="noopener">výzkumu</a> Život během pandemie. Buď jsou očkovaní alespoň jednu dávkou, nebo nemoc covid-19 prodělali v posledním půlroce.

Eurozpravy.cz
doporučujeme

Spolu s odezníváním epidemie přibývá mezilidských kontaktů a lidé se vracejí na pracoviště. Už jen desetina účastníků výzkumu koncem května hlásila, že plně pracují z domova.

K 25. květnu 43 procent dospělých respondentů absolvovalo minimálně jedno očkování, což odpovídá oficiálním datům, a dalších osm procent prodělalo nemoc v posledních šesti měsících. "Reálná míra imunity populace může být ale ještě vyšší, protože naše analýza nemůže zachytit nediagnostikované nakažené," uvedli autoři výzkumu z PAQ Research.

Počet přímých osobních kontaktů se v květnu zvýšil na průměrných 16 lidí týdně, o dva měsíce dřív jich bylo zhruba 12. Zároveň přibylo kontaktů delších než 15 minut bez roušky a respirátoru. I tak se ale díky očkování a imunitě po prodělání nemoci nezvyšuje průměrný počet rizikových setkání, kde ani jeden z účastníků nemá ani částečnou imunitu. V posledních týdnech se počet takových kontaktů pohybuje mezi 5,5 až sedmi, tedy na podobné úrovni jako v době nejtvrdších lockdownů.

Rychlost očkování a imunita získaná onemocněním přinejmenším do 24. května vyvažovala či převažovala rychlost rozvolňování a nárůstu kontaktů, uvedli autoři výzkumu. "To vysvětluje pozitivní trend epidemie v posledních týdnech," dodali.

Z hlediska typu kontaktů jsou návštěvy přátel a rodiny už na úrovni mimo epidemii, stoupá využívání MHD, návštěvy lékařů a sociálních služeb. Do otevřených restauračních zahrádek šlo ale v týdnu od 17. května jen 16 procent účastníků výzkumu, zatímco mimo epidemii restaurace navštěvuje týdně až polovina lidí.

"Využívání práce z domova se vrátilo na úroveň typickou mimo hlavní vlny epidemie, kolem deseti procent plný home office," uvedla PAQ Research. Ubylo také výpadků zaměstnanců kvůli nemocenské nebo ošetřovnému. V polovině května tak na pracoviště docházelo plně 74 procent lidí, nejvíc od přelomu září a října.

Dál stoupá míra protestovanosti. Nějakým typem testu prošlo v měsíci před 25. květnem více než 48 procent respondentů, ještě počátkem března to byla desetina. Z rizikových účastníků výzkumu, kteří se třeba potkali s nakaženým nebo měli příznaky covidu-19, testem prošly zhruba dvě třetiny. Na podzim to bylo jen kolem čtvrtiny.

Mírně se nadále zvyšuje také zájem o očkování proti covidu-19. Na konci května vakcínu chtělo 67 procent dospělých se započtením již očkovaných, o dva měsíce dřív to bylo 61 procent. Mezi mladšími lidmi s nižším vzděláním, z menších obcí a mezi chudými se ale zájem o očkování pohybuje stále jen okolo 50 procent, upozornili autoři výzkumu.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Od července by na kulturní akce mohlo chodit více lidí, naznačil Babiš

13.06.2021 19:13 Aktualizováno Od 1. července by se měl zvýšit maximální počet účastníků na kulturních akcích na 5000 venku a 2000…

Lepší by bylo, kdyby ÚOOZ a ÚOKFK sloučeny nebyly, prohlásil končící…

13.06.2021 13:40 Končící nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman se i po letech domnívá, že by bylo lepší, kdyby nebyly…

Politici v čele s Babišem na pietním aktu položili věnce k hrobu lidických…

12.06.2021 10:55 K hrobu lidických mužů při dnešním pietním aktu položili věnec premiér Andrej Babiš (ANO), vedení…

Zemřel signatář Charty 77 Rudolf Zeman

11.06.2021 21:56 Aktualizováno V noci na čtvrtek zemřel novinář a někdejší disident Rudolf Zeman, bylo mu 82 let. Uvedl to server…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama