Koronavirus dopadl na nízkopříjmové rodiny. Roste počet matek závislých na alkoholu

Koronavirová pandemie zhoršila situaci rodin, které již před krizí patřily mezi nízkopříjmové nebo byly ohrožené sociálním vyloučením. Brněnská nezisková organizace Ratolest zaznamenala negativní dopady především u žen, které jsou často v pozici samoživitelek a pracují v nejvíce postižených sektorech, jako je gastronomie. Trvale se zvyšuje počet klientek, matek, které problémově užívají alkohol, řekla ČTK za Ratolest Anna Kupcová.

Alkohol, ilustrační foto

I když se každá rodina nachází v jiné životní situaci, existují společné rysy vyplývající z pandemie a z opatření proti jejímu šíření. Jde především o eskalaci závislostí, domácího násilí, zhoršení duševního zdraví nebo finanční potíže vzniklé výpadkem příjmu. Často se to týká žen, které pracovaly bez smlouvy.

V nízkopříjmových rodinách, kdy jeden nebo oba rodiče či živitelé přišli o práci, je problém zajistit základní potřeby či potraviny. V takovém případě většinou pomáhá sbírka. Ratolest Brno rovněž dříve distribuovala roušky či dezinfekce. Nyní rozdává respirátory a radí, kam zajít na bezplatné testy. Ty placené jsou v drtivé většině případů mimo finanční možnosti rodiny. "Často jsme byli svědky situace, kdy klienti a klientky před zavedením povinného testování v průmyslových podnicích chodili do práce, i když měli příznaky onemocnění. Museli se doslova rozhodovat, zda ohrozí své kolegy a kolegyně, nebo budou mít z čeho žít. Pro některé by snížení platu nebo výpověď z práce znamenaly existenční ohrožení," uvedla Kupcová.

U rodin, kde se již dříve objevovala závislost rodičů na návykových látkách, zaznamenala organizace zhoršení. Alkohol pak často funguje jako spouštěč konfliktů. Problematické je v takovém případě i omezení některých podpůrných služeb, jako jsou poradny. "Pozorujeme také zhoršení duševního zdraví v našich klientských rodinách. Zaznamenáváme nárůst depresí, úzkostných stavů, sebevražedných myšlenek a bohužel jsme se již setkali i s pokusem o sebevraždu. Nárůst zaznamenáváme i u domácího násilí. Karanténní opatření, kdy lidé tráví téměř veškerý čas doma, připravuje oběti domácího násilí o možnost uniknout," dodala Kupcová.

Mezi další problémy patří nevhodné vybavení a zázemí pro dálkovou výuku. Často chybí i internetové připojení. "Pouze u minima našich klientských rodin lze říct, že distanční výuku zvládají. Aktuálně není podstatným faktorem přístup k technice, kterou jsme zabezpečovali pomocí veřejné sbírky, ale mnoho dalších překážek. Jsou jimi například neexistující klidný pracovní prostor, rodiče, kteří jsou zaneprázdnění řešením jiných problémů nebo sami látce nerozumí a neumí ji dětem vysvětlit. Jiní rodiče přisuzují vzdělání jen malý význam, nebo se domnívají, že jejich děti nepotřebují k výuce žádnou podporu. Pozorujeme mnoho dětí, které nerozumí probírané látce a po čase se přestanou i úplně distanční výuky účastnit," řekla Kupcová.

Podle organizace rodiny žijící v podmínkách sociálního vyloučení čelí mnoha problémům i za normálních okolností a nyní se jejich životy zhoršují. Kromě výše zmíněného se potýkají i s nedostatkem informací o současné situaci a platných opatřeních.

Postoj mladých Čechů k Romům se zlepšil, ukázal průzkum

18.10.2021 12:59 Mladí Češi Romům stále neměří stejným metrem jako Čechům, jejich postoj vůči nim se však proti…

U pražské ÚVN proběhla další demonstrace proti chování kanceláře prezidenta

17.10.2021 13:57 Před hlavním vjezdem do Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) v pražských Střešovicích, kde je…

Počet nových smluv o stavebním spoření v pololetí klesl

17.10.2021 08:14 Stavební spořitelny uzavřely v pololetí 217.539 nových smluv o stavebním spoření, což byl meziroční…

U Pražského hradu protestovalo asi 200 lidí proti chování kanceláře…

16.10.2021 20:10 Na Hradčanském náměstí v Praze dnes večer protestovaly zhruba dvě stovky lidí proti chování…

Mezi nejméně prestižní profese patří uklízečka, ostraha a dělník

16.10.2021 09:15 Mezi nejméně prestižní profese patří v ČR i ve světe uklízeč či uklízečka, ostraha a stavební…

Restauratéři se brání možnosti, že by sami kontrolovali bezinfekčnost

15.10.2021 16:52 Restauratéři nesouhlasí s návrhem ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO), aby kontrolovali…

Neočkovaným se od pondělí ztíží návrat z Finska, Maďarska a Lucemburska

15.10.2021 10:59 Z Finska, Maďarska a Lucemburska bude od pondělí pro lidi nenaočkované proti covidu-19 obtížnější…

Žalobkyně navrhla řidiči, který srazil a zabil prvňáka, dvouletou podmínku

14.10.2021 18:06 Aktualizováno Státní zástupkyně Klára Loudová dnes před kladenským soudem navrhla v závěrečné řeči podmíněný…

Pelta zopakoval, že nesouhlasí s obžalobou v kauze sportovních dotací

14.10.2021 17:00 Bývalý předseda Fotbalové asociace ČR (FAČR) Miroslav Pelta dnes u soudu v případu údajných…

Češi si připlatí. Svaz řekl, o kolik zdraží pečivo

14.10.2021 16:53 Průměrný Čech podle Svazu pekařů a cukrářů ČR měsíčně utratí za chléb asi 120 korun. Kvůli…

Související:

Právě se děje

reklama