Počet žen a dívek se zmrzačenými genitáliemi stále roste. Je jich téměř čtvrt miliardy

Počet žen a dívek, které se staly oběťmi mrzačení genitálií, na celém světě dosáhl 230 milionů, uvedl v nové zprávě Dětský fond OSN (UNICEF). Jde o 15procentní nárůst od roku 2016, a to navzdory pokroku v aktivitách zaměřeným proti takovým praktikám v některých zemích.

"Jsou to vskutku špatné zprávy. Je to obrovské číslo, počet, který je vyšší než kdykoli předtím," uvedla Claudia Coppaová, hlavní autorka zprávy zveřejněné na Mezinárodní den žen.

Mrzačení ženských pohlavních orgánů může spočívat v částečném nebo úplném odstranění klitorisu i malých stydkých pysků a sešití vaginálního otvoru s cílem jeho zúžení.

To může způsobit fatální krvácení nebo infekce, ale také dlouhodobé důsledky v podobě problémů s plodností, komplikací při porodu, porodů mrtvého plodu či bolestivého pohlavního styku.

Nejvíce žen a dívek, které byly podrobeny mrzačení genitálií, žije v Africe – více než 144 milionů, uvádí zpráva. Dále následuje Asie (80 milionů) a Blízký východ (šest milionů). Průzkum se uskutečnil ve 31 zemích, kde jsou takové praktiky běžné.

Celkový nárůst lze ve velké míře připsat populačnímu růstu v jistých zemích, zpráva však zdůraznila i pokrok v redukování těchto praktik na jiných místech, píše AFP. Například v Sierra Leone kleslo procento dívek ve věku 15 až 19 let, které byly podrobeny mrzačení genitálií, za uplynulých 30 let z 95 na 61 procent. Výrazný pokles také zaznamenaly Etiopie, Burkina Faso a Keňa.

V Somálsku však bylo mrzačení pohlavních orgánů podrobeno až 99 procent žen ve věku 15 až 49 let. V Guineji to bylo 95 procent, 90 procent v Džibuti a 89 procent v Mali.

Coppaová zdůraznila, že i když se vnímání vyvíjí, mrzačení genitálií existuje již několik staletí. Proto změna sociálních norem a praktik, které s ním souvisí, trvají déle, dodala.

"V některých společnostech je to například považováno za nezbytný obřad přechodu, v dalších to souvisí se způsobem zachování cudnosti dívek. Je to způsob kontroly dívčí sexuality," řekla.

Matky podle ní mohou odmítat tuto proceduru pro své dcery, protože si "pamatují bolest... někdy je však bolest méně než ostuda, méně než důsledky, kterým budou muset být ony i jejich dcery vystaveny v případě, že nevyhoví očekáváním".

Dívky, které se této proceduře nepodrobí, mohou totiž čelit "důsledkům", například nebudou považovány za vhodné kandidátky na manželství.

Související

Věda, ilustrační fotografie

První slavné vědkyně. Které ženy se zapsaly do historie?

Na 11. února připadá Mezinárodní den žen a dívek ve vědě. Zatímco dnes je již poměrně běžnou záležitostí, že se ženy na poli vědy pohybují, ještě v nedávné minulosti byly vědkyně spíše výjimkou. Které ženy se zapsaly do historie svým prvenstvím ve vědních oborech?

Více souvisejících

ženy afrika

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 1 hodinou

včera

Donald Trump

Ukrajina a Rusko si přehazují vinu za problémy v mírových jednáních. Trump mlčí, Kyjev se bojí nejhoršího

V ukrajinsko-ruském konfliktu probíhá nelítostná bitva o to, kdo přesvědčí amerického prezidenta Donalda Trumpa, že vina za problémy v mírových jednáních leží na druhé straně. Obě země se vzájemně obviňují z porušování částečného příměří, které zahrnuje klíčovou energetickou infrastrukturu a oblast Černého moře. Cílem je nasměrovat Trumpův hněv proti nepříteli a získat jeho podporu, uvádí server Politico.

Aktualizováno včera

Následky zemětřesení v Myanmaru

Mimořádná zpráva Myanmar a Thajsko zasáhla mohutná zemětřesení, vyhlášen nouzový stav. Počet uvězněných a mrtvých roste

Centrální část Myanmaru zasáhlo v pátek ráno (odpoledne místního času) silné zemětřesení o síle 7,7 stupně následované po 12 minutách otřesem o síle 6,4 stupně, uvedla americká geologická služba USGS. Otřesy byly zaznamenány přibližně 16 kilometrů severozápadně od města Sagaing kolem 12:50 místního času, uvedl server CNN. Zemětřesení bylo tak masivní, že ničilo budovy i v sousedním Thajsku a otřesy lidé pocítili i v Číně. Bangkog a Myanmar už evidují první mrtvé a zraněné a předpokládá se, že jejich počet bude strmě narůstat. O českých obětech zatím informace nejsou. Myanmarská vojenská junta následně vyhlásila nouzový stav ve velké části centrálního Myanmaru. Podle posledních informací se už počet mrtvých počítá ve stovkách.

včera

včera

Donald Trump

Zemětřesení zasáhlo 1,5 milionu lidí. Myanmaru pomůžeme, prohlásil Trump

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) v Myanmaru stále zjišťuje rozsah škod po pátečním ničivém zemětřesení, které zasáhlo centrální část země. Podle mluvčího organizace Dioga Alcantary je UNHCR připraveno poskytnout přístřeší a základní potřeby, jakmile bude možné bezpečně dorazit do Mandalaje, druhého největšího města Myanmaru.

včera

Návrat vojáků ze zahraničních misí Prohlédněte si galerii

Na Vítkově se sešli vojáci operující v zahraničí. Černochová jim měla předat ocenění, vůbec nepřišla

Na pražském Vítkově se dnes uskutečnil slavnostní nástup vojáků, kteří se vrátili ze zahraničních operací. Příslušníci Armády České republiky plnili úkoly v Litvě, Lotyšsku, Německu, Kosovu a Itálii. Slavnostního setkání se zúčastnili představitelé Ministerstva obrany a Generálního štábu AČR, ministryně obrany Jana Černochová, která jim měla předat ocenění, mezi vojáky ale nedorazila.

včera

včera

včera

včera

Tchaj-Wan

Japonsko představilo plán pro případ války mezi Čínou a Tchaj-wanem

S rostoucím napětím mezi Čínou a Tchaj-wanem Japonsko podniká kroky k ochraně svých ostrovů v prefektuře Okinawa. Tokio poprvé představilo plán na evakuaci více než 100 000 obyvatel a 10 000 turistů z ostrovů v oblasti Sakishima, pokud by v regionu vypukl ozbrojený konflikt. Uvedl to server The Guardian.

včera

Ilustrační foto

Obchodní válka s USA se zhoršuje. Výrobci alkoholu spustili nevídaný lobbismus

Evropští politici, zejména z Francie, Itálie a Irska, se ocitli pod rostoucím tlakem vlivné alkoholové lobby, která se snaží zabránit tvrdým americkým clům na víno a lihoviny. Poté, co prezident Donald Trump oznámil 200% clo na evropské alkoholické nápoje, se evropští producenti vín, šampaňského a whiskey pustili do intenzivního lobbingu, aby své produkty zachránili před obchodní odvetou Bruselu, píše Politico.

včera

včera

Barma, ilustrační foto

Šest hodin od ničivého zemětřesení: Mrtvých mohou být až desítky tisíc, proč zatím nikdo nic neví?

Myanmar zasáhla v pátek série ničivých zemětřesení, to silnější o síle 7,7 stupně Richterovy škály. Přesný rozsah škod zatím zůstává nejasný, ale podle prvních informací se jedná o jednu z nejhorších katastrof, které zemi v posledních letech postihly. O katastrofy uplynulo šest hodin, svět ale zatím stále nic neví. Situaci totiž komplikuje i dlouhotrvající občanská válka, která omezuje možnosti získávání spolehlivých informací z postižených oblastí. Experti ale přirovnali sílu zemětřesení k tomu, které před dvěma lety zasáhlo Turecko a vyžádalo si 55 tisíc mrtvých.

včera

včera

Strany Spolu podepsaly koaliční smlouvu. (25.3.2025)

Fialu a Babiše je třeba nahradit. Česku už nemají co nabídnout

Do parlamentních voleb proti sobě znovu míří dva dobře známí lídři – Petr Fiala a Andrej Babiš. Dva ostřílení matadoři české politiky, kteří však s největší pravděpodobností postrádají zkušenosti a instinkt potřebný pro novou a velice tvrdou realitu. Oba sehráli důležité role v minulých krizích, ale nadcházející období vyžaduje jiný typ vedení. Nový lídr potřebuje být rozhodnější, odolnější a strategičtější.

včera

Emmanuel Macron, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Trump by se měl probrat. Putin si s vámi jen hraje, vzkazuje mu Evropa

Evropští lídři varují amerického prezidenta Donalda Trumpa před důvěrou v ruského prezidenta Vladimira Putina a odmítají jakékoliv úvahy o zmírnění sankcí vůči Rusku výměnou za příměří na Ukrajině. Na summitu v Paříži, který následoval po sérii předchozích jednání v Londýně a Bruselu, zaujali spojenci Ukrajiny pevný postoj proti jakémukoliv zmírnění opatření vůči Moskvě.

včera

 J. D. Vance

Vance míří do Grónska. Politici ho budou ignorovat, nikdo ho vítat nebude

Návštěva amerického viceprezidenta JD Vance v Grónsku vyvolává napětí mezi Spojenými státy a Dánskem, které čelí obavám z možného pokusu Washingtonu o získání tohoto strategicky významného území. Když Vance v pátek dorazí na odlehlou vojenskou základnu Pituffik v severozápadním Grónsku, nebudou ho tam vítat žádní dánští zástupci – a to záměrně. Dánská vláda dala jasně najevo, že Vanceova přítomnost na jejich území není vítána, a to zejména kvůli stále častějším výrokům amerického prezidenta Donalda Trumpa o nutnosti připojit Grónsko k USA.

včera

Nicușor Dan

Rumunský matematik se snaží zastavit Putina a Trumpa v rozvrácení Západu

Nicușor Dan, starosta Bukurešti a kandidát na prezidenta Rumunska, varuje před rostoucím vlivem Ruska a obviňuje současného amerického prezidenta Donalda Trumpa z přílišné shovívavosti vůči ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. Dan, který se proslavil bojem proti korupci a snahou o obnovu důvěry v politiku, se snaží zabránit nástupu krajní pravice a ruskému zasahování do rumunských záležitostí.

včera

O válečné plány skutečně nešlo, říká expert z Pentagonu. V diskuzi na Signalu byly špatně jiné věci, varuje

Únik ze šifrované komunikační aplikace Signal, který odhalil diskuse o tajných plánech administrativy Donalda Trumpa na útoky v Jemenu, vyvolal v politických kruzích ve Washingtonu značný rozruch. Tento incident, označovaný za bezprecedentní, ukázal na rizika spojená s používáním neoficiálních komunikačních kanálů na nejvyšších úrovních národní bezpečnosti.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy