Myanmar a Thajsko zasáhla mohutná zemětřesení, vyhlášen nouzový stav. Počet uvězněných a mrtvých roste

Centrální část Myanmaru zasáhlo v pátek ráno (odpoledne místního času) silné zemětřesení o síle 7,7 stupně následované po 12 minutách otřesem o síle 6,4 stupně, uvedla americká geologická služba USGS. Otřesy byly zaznamenány přibližně 16 kilometrů severozápadně od města Sagaing kolem 12:50 místního času, uvedl server CNN. Zemětřesení bylo tak masivní, že ničilo budovy i v sousedním Thajsku a otřesy lidé pocítili i v Číně. Bangkog a Myanmar už evidují první mrtvé a zraněné a předpokládá se, že jejich počet bude strmě narůstat. O českých obětech zatím informace nejsou. Myanmarská vojenská junta následně vyhlásila nouzový stav ve velké části centrálního Myanmaru. Podle posledních informací se už počet mrtvých počítá ve stovkách.

Podle údajů USGS následoval přibližně po 12 minutách od zemětřesení o síle 7,7 stupně další silný následný otřes o síle 6,4 stupně, který situaci ještě zhoršil. Otřesy byly natolik silné, že je pocítili lidé i v thajském hlavním městě Bangkoku, které se nachází stovky kilometrů od epicentra.

Po zemětřesení zemřelo v Myanmaru nejméně 144 lidí a 732 bylo zraněno. Barmský tým BBC tvrdí, že tato čísla pocházejí od vojenského vůdce Myanmaru Min Aung Hlainga, podle kterého se očekává, že tato čísla porostou.

Na místě panují obavy, že počet obětí dosahuje stovek, a záchranáři hlásí „obrovské škody“. Podle informací BBC záchranné týmy stále pokračují v pátracích a záchranných operacích a přesný počet mrtvých zatím není znám.

Člen záchranného týmu z města Mandalaj v rozhovoru pro BBC uvedl, že rozsah škod je „obrovský“ a počet obětí je „velmi vysoký“. Přesné údaje zatím nejsou k dispozici, ale podle jeho slov se oběti počítají nejméně ve stovkách. Podle zdrojů z terénu už nyní počet obětí dosahuje stovek. 

Myanmarská vojenská junta vyhlásila nouzový stav ve velké části centrálního Myanmaru. Toto opatření se týká nejen druhého největšího města Mandalaj, ale i izolovaného hlavního města Neipyijto, které bylo postaveno armádou a slouží jako sídlo vojenského vedení.

Podle oficiálního prohlášení se nouzový stav vztahuje na regiony Sagaing, Mandalaj, Bago a Magway, stejně jako na východní část státu Šan. Neipyijto, které je sídlem nejvyšších představitelů junty, bylo rovněž zahrnuto do postižených oblastí.

Junta se k tomuto kroku uchýlila v době, kdy velké části země zůstávají mimo její kontrolu. Od vojenského převratu v roce 2021 čelí junta intenzivním bojům s etnickými povstaleckými skupinami a prodemokratickými silami, které se snaží zvrátit vojenskou vládu a obnovit civilní správu.

„Osobně jsem navštívil některá postižená místa, abych zhodnotil situaci. Rád bych vyzval všechny, aby se spojili a podpořili probíhající záchranné mise,“ uvedl Min Aun Hlain v televizním projevu.

Barmský vůdce zároveň vyhlásil stav nouze a požádal o mezinárodní pomoc. „Indie již přislíbila svou podporu. Rád bych otevřel dveře všem organizacím a zemím, které jsou ochotny pomoci našim lidem v nouzi,“ dodal.

Silné zemětřesení, které otřáslo centrálním Myanmarem, mělo podle seismologických údajů značnou intenzitu a vedlo k rozsáhlým škodám. Neipyijto, postavené jako vojenské administrativní centrum v roce 2005, je známé svou rozlehlostí a přísnými bezpečnostními opatřeními.

Místní obyvatelé popisují, že během otřesů docházelo k poškození budov a výpadkům elektřiny. Někteří lidé v panice opustili své domovy a hledali bezpečné útočiště na otevřených prostranstvích.

Záchranné složky byly okamžitě uvedeny do pohotovosti a zahájily pátrání po možných obětech a poškozených budovách. Obyvatelé postižených oblastí byli vyzváni k opatrnosti vzhledem k riziku dalších následných otřesů.

Sagaing je významným centrem regionu s hustým osídlením a bohatou historií. Jakékoli větší poškození zdejší infrastruktury může mít vážné důsledky pro místní komunitu.

Podle odborníků z USGS se jedná o jedno z nejsilnějších zemětřesení, které Myanmar v posledních letech postihlo. Geologové upozorňují, že oblast se nachází na tektonicky aktivním rozhraní, což zvyšuje pravděpodobnost dalších otřesů.

Zemětřesení v Myanmaru vyvolalo obavy i v sousedních zemích, zejména v Thajsku a Indii. V Bangkoku lidé hlásili chvění budov a několik z nich se zřítilo. Mezi nimi byla i rozestavěná výšková budova, která při pádu zabila tři lidi a 50 dalších bylo zraněno.

Guvernér Bangkoku Chadchart Sittipunt uvedl, že přesný počet poškozených staveb zatím není znám a probíhají podrobné inspekce. Obyvatele vyzval k obezřetnosti a doporučil sledovat oficiální pokyny. Pod zřícenými budovami se nachází nejméně 80 lidí.

Stovky záchranářů v ochranných helmách pobíhají po prostoru i po půlnoci místního času, zatímco červené a modré záblesky záchranných vozidel osvěcují trosky. Do akce byly povolány jeřáby a bagry, ale hora sutin je obrovská – dosahuje výšky nejméně deseti pater a působí monumentálně ve srovnání se záchranáři, kteří se ji snaží prozkoumat.

Zřícená budova, která měla být novým sídlem úřadu generálního auditora, se nachází jen kousek od jednoho z nejpopulárnějších turistických míst v Bangkoku – Chatuchak Market. Úřady oblast uzavřely, ale to neodradilo zvědavé obyvatele ani turisty, kteří se i přes zátarasy snaží sledovat dramatickou záchrannou operaci.

O případných českých obětech zatím nejsou žádné informace. "Na zastupitelský úřad v Rangúnu se nikdo neobrátil. Hlášené jsou škody zejména na budovách v epicentru v Mandalay. V systému DROZD jsou v tuto chvíli zaregistrovaní 4 cestovatelé. O obětech informace zatím nejsou. Situace je zatím velmi nepřehledná," uvedl pro EuroZprávy.cz mluvčí ministerstva zahraničí Daniel Drake.

Související

Více souvisejících

barma Zemětřesení

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Protivládní protesty v Bratislavě (24.4.2025) Prohlédněte si galerii

"Ne ruskému právu." Lidé po celém Slovensku protestují proti kontroverzní novele inspirované Moskvou

Ve čtvrtek večer se v několika slovenských městech i v zahraničí konají protestní shromáždění pod názvem Slovensko je Európa. Demonstrace se zaměřují zejména na odpor proti novele zákona o neziskových organizacích, kterou nedávno schválil slovenský parlament. Podle organizátorů tento zákon ohrožuje svobodu občanské společnosti a přibližuje Slovensko k autoritářskému modelu správy státu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ursula von der Leyenová, MSC 2025 | 14. – 16.02.2025

Desítky let jsme to přehlíželi, teď je tomu konec. Von der Leyenová poslala Rusku jasný vzkaz

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen během svého vystoupení na mezinárodním summitu o energetické bezpečnosti v Londýně varovala před nebezpečím zneužívání energetických zdrojů ze strany Ruska. Připomněla, že Moskva již v minulosti opakovaně použila dodávky energie jako zbraň a forma vydírání, a že Evropa si dlouho neuvědomovala cenu, kterou za tuto závislost platí.

včera

Volodymyr Zelenskyj v Londýně.

Evropa se nesmí znovu nechat vydírat Ruskem, prohlásil Starmer. Volá po nové dohodě s EU

Britský premiér Keir Starmer na mezinárodním summitu o budoucnosti energetické bezpečnosti prohlásil, že Evropa už nikdy nesmí dopustit, aby se stala obětí vydírání ze strany Ruska kvůli energetickým surovinám. Společně s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyen vystoupil na konferenci v Londýně, kde oba zdůraznili nutnost ukončit závislost na ruské energii a pokračovat v podpoře Ukrajiny.

včera

Summit NATO 2024 ve Washingtonu

Evropa čelí dilematu: Jak se může bránit Rusku bez USA?

Evropa se musí co nejrychleji připravit na realitu strategické samoty. Iluze, že v případě ohrožení východního křídla NATO automaticky přispěchá americká síla, se rozpadá pod tlakem trumpovského izolacionismu. Washington dnes sleduje jediný cíl, kterým je domácí triumf, bez ohledu na to, kdo za něj zaplatí. Nejnovějším terčem této politiky je Ukrajina – konflikt, v němž Bílý dům dobrovolně předává iniciativu Moskvě.

včera

včera

včera

Vladimir Putin

Putinova tajná zbraň: Jak v hybridní válce proti Ukrajině využívá šachy?

Více než tisíc let jsou šachy symbolem strategie a války. V současnosti však tento ikonický sport získává novou roli – stává se nástrojem ruské geopolitiky a propagandy, řízené přímo z Kremlu. Vladimir Putin proměnil tuto starodávnou hru v moderní nástroj své hybridní války proti Ukrajině a Západu, píše server Politico.

včera

Ilustrační foto

Zapomeňme na Západ vs. Rusko. Globální válku může odstartovat Indie s Pákistánem

Další ozbrojený útok v horském Kašmíru, na vysoce napjatém pomezí mezi Indií a Pákistánem, znovu připomněl, jak nebezpečně tenká je hranice mezi lokálním násilím a globální katastrofou. Nenávist mezi oběma jaderně vyzbrojenými státy je natolik zakořeněná a (geo)politicky přiživovaná, že i malý incident může snadno spustit řetězec událostí, který přeroste v nejničivější konflikt 21. století.

včera

Volodymyr Zelenskyj a Donald Trump (21. února 2025).

Zelenskyj usadil Trumpa. Vysvětlil mu, o co Ukrajině a Rusku skutečně jde

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svých posledních vystoupeních znovu zdůraznil, že navzdory destruktivnímu postupu Ruska je to právě Ukrajina, kdo přijal výzvu prezidenta Donalda Trumpa k bezpodmínečnému příměří. Zelenskyj upozornil, že Kyjev udělal maximum pro to, aby jednání s USA pokročila – včetně podpisu memoranda o nerostných surovinách, přičemž byly odstraněny prvky, které by odporovaly ukrajinské ústavě.

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Jak bezpečné vakcíny vlastně jsou? Odpověď měla přinést obří studie, Trump ji těsně před dokončením zastavil

Globální vědecký projekt, jehož cílem bylo detailně zhodnotit bezpečnost vakcín proti covidu-19 u stovek milionů lidí, byl náhle ukončen pouhých 13 měsíců před plánovaným závěrem. Důvodem jsou rozsáhlé škrty v rozpočtu amerických vládních institucí, které v posledních týdnech provádí administrativa prezidenta Donalda Trumpa, uvedl server The Guardian.

včera

Trump usiluje aspoň o nějaké vítězství, říká Kraus. Rusové si díky tomu mohou sednout a čekat

Bezpečnostní expert Josef Kraus z Masarykovy univerzity v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsal, jak předpokládá další vývoj jednání o ukončení války na Ukrajině. „Zoufalá snaha získat aspoň nějakou výhru ale ve válce na Ukrajině způsobuje, že Rusové si mohou spokojeně sednout, točit palci a čekat, jaké výhodné podmínky a ústupky jim na Ukrajincích Američané vydobydou,“ varuje.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy