Nikdo ho nepozval, nechceme ho tu. Vance po kritice ruší program v Grónsku, pojede jen na jedno místo

Návštěva amerického viceprezidenta JD Vance v Grónsku vyvolává vlnu nevole mezi místními obyvateli i politiky v Dánsku. V době, kdy vztahy mezi Washingtonem a Kodaní ochladly, se návštěva vysoce postavené americké delegace jeví jako další pokus USA o posílení svého vlivu v této strategicky důležité oblasti.

Původně plánovaná soukromá cesta manželky viceprezidenta, Ushy Vance, a jejich syna měla mít kulturní charakter. Měla se účastnit tradičního závodu psích spřežení v hlavním městě Nuuk. Nicméně rozsáhlá bezpečnostní opatření vzbudila podezření, že nejde jen o nevinnou cestu. Obyvatelé Grónska dali jasně najevo svůj nesouhlas a plánovali protestní akce.

Přítomnost vysokých amerických činitelů, včetně bezpečnostního poradce Michaela Waltze, vyvolala obavy, že Washington se snaží ovlivnit vnitřní politiku Grónska ve svůj prospěch. Místní vláda dokonce označila návštěvu za „provokaci“ a „demonstraci síly“.

„Pro pořádek, vláda Grónska neposkytla žádné pozvání pro žádné návštěvy, ať už soukromé nebo oficiální,“ uvedl podle BBC úřadující premiér Mute B. Egede.

V reakci na silnou negativní reakci byla původní agenda zrušena. Namísto návštěvy kulturních akcí se viceprezident se svou delegací přesune pouze na americkou vojenskou základnu Pituffik (dříve Thule), která se nachází v odlehlé části ostrova.

Viceprezident Vance svou cestu obhajoval slovy: „Myslím, že lídři v Americe i Dánsku dlouho ignorovali Grónsko. Bylo to špatné pro Grónsko i pro bezpečnost celého světa. Myslíme si, že můžeme situaci změnit.“

Dánský ministr zahraničí Lars Løkke Rasmussen nakonec tento vývoj označil za „mistrovský tah“, který namísto eskalace pomohl situaci uklidnit.

Prezident Donald Trump opakovaně vyjadřuje zájem o Grónsko, především kvůli jeho strategické poloze a nerostnému bohatství. Spojené státy se podle expertů snaží posílit svou přítomnost v Arktidě v reakci na rostoucí vliv Ruska a Číny v této oblasti.

Podle Michaela Williamse, odborníka na mezinárodní politiku, jde o širší strategii USA, která zahrnuje kontrolu nad klíčovými arktickými vodami a posílení amerického vlivu v severních oblastech.

Trumpova administrativa se netají tím, že je ochotna zajít velmi daleko, aby si Grónsko přiblížila. „Půjdeme tak daleko, jak budeme muset,“ prohlásil americký prezident.

Ačkoliv Dánsko americkou přítomnost na základně Pituffik toleruje, jakékoliv náznaky amerických ambicí na větší vliv v regionu vzbuzují v Kodani i v Nuuku značné obavy. Zůstává otázkou, zda se Washington spokojí s vojenskou základnou, nebo bude hledat cesty, jak svůj vliv na největším ostrově světa dále posílit.

Související

Anders Fogh Rasmussen, dánský politik, bývalý předseda dánské vlády a generální tajemník NATO.

Trumpovy nemístné výhrůžky. Exšéf NATO se ohradil, jde o Grónsko

Bývalý generální tajemník NATO a dánský expremiér Anders Fogh Rasmussen se ostře ohradil proti výrokům amerického prezidenta Donalda Trumpa o možném obsazení Grónska Spojenými státy. Jeho výhrůžky označil za hanebné a připomněl, že největší ostrov světa je součástí Severoatlantické aliance.
 J. D. Vance, MSC 2025 | 14. – 16.02.2025

USA vyhodily velitelku základny v Grónsku za "podkopávání" Vanceovy autority

Spojené státy odvolaly vedoucí americké vojenské základny v Grónsku poté, co údajně rozeslala interní e-mail, v němž se distancovala od výroků viceprezidenta JD Vance vůči Dánsku. Podle velení vesmírných operací americké armády byla plukovnice Susannah Meyersová odvolána z velení základny Pituffik kvůli "ztrátě důvěry v její schopnost vést".

Více souvisejících

grónsko J. D. Vance

Aktuálně se děje

včera

Ilustrační fotografie.

První Vary bez Bartošky. Začal 59. ročník filmového festivalu

V Karlových Varech začal 59. ročník Mezinárodního filmového festivalu. Po letech na něm chybí jeho dlouholetý prezident Jiří Bartoška, který počátkem května zemřel ve věku 78 let. Už dnes dorazili první hvězdní hosté, konkrétně americký herec Peter Sarsgaard a jeho lucemburská kolegyně Vicky Krieps. Oba si převzali Cenu prezidenta MFF Karlovy Vary. 

včera

včera

včera

včera

Diogo Jota

Útočník Liverpoolu Jota je po smrti. Zemřel tragicky se svým bratrem při autonehodě

Ještě nedávno slavil se svým Liverpoolem zisk anglického titulu a hrál s Portugalskem v Lize národů. Po konci sezóny se navíc otec tří malých dcer oženil. Vypadalo to na růžovou budoucnost, jenže krátce po svatbě přichází pro světový fotbal hrozivá zpráva. V pouhých 28 letech zemřel při tragické autonehodě u španělské Zamory portugalský útočník Liverpoolu Diogo Jota spolu se svým bratrem André Filipem.

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Rusku došla trpělivost. Zakáže výuku ukrajinštiny na okupovaných územích

Ruské úřady plánují od školního roku 2025/2026 zcela odstranit výuku ukrajinštiny na školách v okupovaných oblastech Ukrajiny. Vyplývá to z návrhu nařízení ruského ministerstva školství, který tento týden zveřejnil list Kommersant. Ačkoli podle oficiálních údajů byla výuka ukrajinštiny v posledním roce dostupná pouze jako „rodný jazyk“ v okupovaných částech Záporožské a Chersonské oblasti, nově už nebude možná ani tam. V anektovaném Krymu a v okupovaných částech Doněcké a Luhanské oblasti byla ukrajinština dostupná jen na žádost rodičů – tato možnost ale zcela zmizí.

včera

Škoda Kodiaq

Rozsáhlý blackout zasáhl český průmysl. Problémy hlásily automobilky i operátoři

V pátek zasáhl rozsáhlý výpadek elektřiny části Česka a silně postihl průmyslovou výrobu v pěti krajích – Praze, Středočeském, Královéhradeckém, Libereckém a Ústeckém. Největší české automobilky byly nuceny na více než hodinu přerušit výrobu, problémy hlásí i chemičky, sklárny, potravinářské provozy a mobilní operátoři.

včera

Teroristé Hamásu

Hamás zvažuje příměří v Gaze, požaduje silnější záruky

Hnutí Hamás je podle blízkých zdrojů blízko přijetí návrhu na příměří v Pásmu Gazy, ale trvá na silnějších garancích, že dočasné zastavení bojů povede k trvalému ukončení více než dvacetiměsíční války s Izraelem. Vedoucí představitelé hnutí se sešli ve čtvrtek v Istanbulu, kde projednali podmínky dohody, a oznámili, že před oficiální odpovědí konzultují s dalšími palestinskými frakcemi. 

Aktualizováno včera

Ilustrační foto

Mimořádná zpráva Česko ochromil rozsáhlý blackout. Zastavilo se metro i vlaky, lidé se zasekli ve výtazích

Části České republiky dnes kolem poledne postihl masivní výpadek elektrické energie. Nejvíce zasáhl hlavní město Prahu, kde přestaly fungovat tramvaje, metro, semafory, ale také platební terminály a bankomaty. Bez proudu se ocitla část centra i okrajových čtvrtí. Problémy se objevily i v řadě dalších krajů. Odpoledne postupně elektřina ve většina částí Česka naskočila, rozjely se vlaky i hromadná doprava.

včera

Karel Havlíček

Česko se zotavuje z blackoutu, rozvodny jsou zprovozněny, příčina se stále vyšetřuje

Rozsáhlý výpadek elektřiny, který dnes kolem poledne ochromil velkou část České republiky, měl dopad na dopravu, zdravotnictví, zásobování i běžný chod domácností. Kolem 15. hodiny oznámil provozovatel přenosové soustavy ČEPS, že všechny klíčové rozvodny byly opět uvedeny do provozu. Postupně se obnovují dodávky elektřiny na úrovni distribučních sítí ve všech dotčených krajích.

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Co dělat při výpadku proudu? Úřady radí, jak zvládnout krizovou situaci

Rozsáhlý výpadek elektrického proudu, který dnes ochromil Prahu a další části republiky, znovu upozornil na důležitost připravenosti na krizové situace. Ať už jde o blackout nebo živelnou pohromu, klíčové je zachovat klid a postupovat podle ověřených pokynů. Úřady proto připomínají základní pravidla, která mohou v takových chvílích pomoci.

včera

energie

Blackout způsobil pád fázového vodiče. Zasažena byla velká část Česka

Rozsáhlý výpadek elektrického proudu, který dnes krátce po poledni ochromil značnou část České republiky, má podle společnosti ČEPS souvislost s poruchou na vedení V411. K výpadku došlo kvůli pádu fázového vodiče, což vedlo k odpojení části přenosové soustavy. Událost ovlivnila osm rozvoden, přičemž pět z nich se již podařilo znovu zprovoznit.

včera

včera

včera

Rusko jako první na světě uznalo vládu Talibanu

Moskva ve čtvrtek učinila krok, který může zásadně změnit mezinárodní vztahy – oficiálně uznala hnutí Taliban jako legitimní vládu Afghánistánu. Zatímco v minulosti řadilo Rusko tuto skupinu mezi teroristické organizace, dnes ji vnímá jako spojence v boji proti ještě radikálnějším islamistickým skupinám, zejména odnoži Islámského státu známé jako ISIS-K (Islámský stát – provincie Chorásán).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy