Návštěva amerického viceprezidenta JD Vance v Grónsku vyvolává vlnu nevole mezi místními obyvateli i politiky v Dánsku. V době, kdy vztahy mezi Washingtonem a Kodaní ochladly, se návštěva vysoce postavené americké delegace jeví jako další pokus USA o posílení svého vlivu v této strategicky důležité oblasti.
Původně plánovaná soukromá cesta manželky viceprezidenta, Ushy Vance, a jejich syna měla mít kulturní charakter. Měla se účastnit tradičního závodu psích spřežení v hlavním městě Nuuk. Nicméně rozsáhlá bezpečnostní opatření vzbudila podezření, že nejde jen o nevinnou cestu. Obyvatelé Grónska dali jasně najevo svůj nesouhlas a plánovali protestní akce.
Přítomnost vysokých amerických činitelů, včetně bezpečnostního poradce Michaela Waltze, vyvolala obavy, že Washington se snaží ovlivnit vnitřní politiku Grónska ve svůj prospěch. Místní vláda dokonce označila návštěvu za „provokaci“ a „demonstraci síly“.
„Pro pořádek, vláda Grónska neposkytla žádné pozvání pro žádné návštěvy, ať už soukromé nebo oficiální,“ uvedl podle BBC úřadující premiér Mute B. Egede.
V reakci na silnou negativní reakci byla původní agenda zrušena. Namísto návštěvy kulturních akcí se viceprezident se svou delegací přesune pouze na americkou vojenskou základnu Pituffik (dříve Thule), která se nachází v odlehlé části ostrova.
Viceprezident Vance svou cestu obhajoval slovy: „Myslím, že lídři v Americe i Dánsku dlouho ignorovali Grónsko. Bylo to špatné pro Grónsko i pro bezpečnost celého světa. Myslíme si, že můžeme situaci změnit.“
Dánský ministr zahraničí Lars Løkke Rasmussen nakonec tento vývoj označil za „mistrovský tah“, který namísto eskalace pomohl situaci uklidnit.
Prezident Donald Trump opakovaně vyjadřuje zájem o Grónsko, především kvůli jeho strategické poloze a nerostnému bohatství. Spojené státy se podle expertů snaží posílit svou přítomnost v Arktidě v reakci na rostoucí vliv Ruska a Číny v této oblasti.
Podle Michaela Williamse, odborníka na mezinárodní politiku, jde o širší strategii USA, která zahrnuje kontrolu nad klíčovými arktickými vodami a posílení amerického vlivu v severních oblastech.
Trumpova administrativa se netají tím, že je ochotna zajít velmi daleko, aby si Grónsko přiblížila. „Půjdeme tak daleko, jak budeme muset,“ prohlásil americký prezident.
Ačkoliv Dánsko americkou přítomnost na základně Pituffik toleruje, jakékoliv náznaky amerických ambicí na větší vliv v regionu vzbuzují v Kodani i v Nuuku značné obavy. Zůstává otázkou, zda se Washington spokojí s vojenskou základnou, nebo bude hledat cesty, jak svůj vliv na největším ostrově světa dále posílit.
Související

USA vyhodily velitelku základny v Grónsku za "podkopávání" Vanceovy autority

Vance se v Grónsku pasoval na mluvčího místních a kritizoval Dány. Přišla reakce
Aktuálně se děje
před 4 minutami

Další útok nožem v Německu. Mladík pobodal dva lidi před obchodem
před 50 minutami

Na Slovensku opět zaútočil medvěd na člověka
před 1 hodinou

Američané tlačí na Kyjev, nikoliv na Rusko, prozradili evropští diplomaté
před 3 hodinami

Povelikonoční předpověď počasí. Meteorologové už tuší, jak bude po dnech volna
včera

Pardubice v druhém finále extraligy vybojovaly vítězství 2:1 a sérii tak srovnaly na 1:1
včera

Trump nevyloučil budoucí konec amerických snah o dosažení míru na Ukrajině
včera

Pellegrini dostal pokutu za loňskou předvolební kampaň
včera

Nečekané svědectví z dovolenkového ráje Čechů. Video ukazuje žraloka u pobřeží
včera

OBRAZEM: Jarní teplé počasí konečně přišlo. Lidé vyrazili do parků a na náplavky
včera

Unikl americký návrh příměří na Ukrajině. Rusové si mnou ruce
včera

Vance neztrácí víru. Naznačil, že jednání o míru na Ukrajině mají progres
včera

Svět si připomíná smrt Ježíše. Nebyl jediným ukřižovaným
včera

Ukrajina a USA udělaly další krok k podepsání nerostné dohody
včera

Trumpův boj s imigrací. Případy, které otřásají důvěrou v princip americké „svobody“
včera

ANO čeká výměna europoslance. Kovařík oznámil, že ve funkci skončí
včera

Baník Ostrava povede kouč Hapal po podepsání nové smlouvy minimálně další dva roky
včera

V Polsku si dejte pozor, radí ministerstvo. Platí nový zákaz, hrozí i zadržení
včera

Americké ultimátum. Do pár dní má být jasno, zda skončí válka na Ukrajině
včera

Z oblohy nepadá jen déšť. Meteorologové upozornili na zajímavý jev
včera
Česko se definitivně zbavilo závislosti na ruské ropě, oznámil Fiala
Česko je poprvé v historii zásobováno výhradně neruskou ropou, a to západní cestou ropovody TAL a IKL. První zvýšené dodávky neruské ropy už dorazily z italského tankoviště v Terstu na Centrální tankoviště ropy v Nelahozevsi, odkud se přepraví do litvínovské rafinerie. Zásobování Česka pouze neruskou ropou je možné díky projektu TAL-PLUS, který umožnil navýšit kapacitu evropského ropovodu TAL.
Zdroj: Jan Hrabě