Návštěva amerického viceprezidenta JD Vance v Grónsku vyvolává vlnu nevole mezi místními obyvateli i politiky v Dánsku. V době, kdy vztahy mezi Washingtonem a Kodaní ochladly, se návštěva vysoce postavené americké delegace jeví jako další pokus USA o posílení svého vlivu v této strategicky důležité oblasti.
Původně plánovaná soukromá cesta manželky viceprezidenta, Ushy Vance, a jejich syna měla mít kulturní charakter. Měla se účastnit tradičního závodu psích spřežení v hlavním městě Nuuk. Nicméně rozsáhlá bezpečnostní opatření vzbudila podezření, že nejde jen o nevinnou cestu. Obyvatelé Grónska dali jasně najevo svůj nesouhlas a plánovali protestní akce.
Přítomnost vysokých amerických činitelů, včetně bezpečnostního poradce Michaela Waltze, vyvolala obavy, že Washington se snaží ovlivnit vnitřní politiku Grónska ve svůj prospěch. Místní vláda dokonce označila návštěvu za „provokaci“ a „demonstraci síly“.
„Pro pořádek, vláda Grónska neposkytla žádné pozvání pro žádné návštěvy, ať už soukromé nebo oficiální,“ uvedl podle BBC úřadující premiér Mute B. Egede.
V reakci na silnou negativní reakci byla původní agenda zrušena. Namísto návštěvy kulturních akcí se viceprezident se svou delegací přesune pouze na americkou vojenskou základnu Pituffik (dříve Thule), která se nachází v odlehlé části ostrova.
Viceprezident Vance svou cestu obhajoval slovy: „Myslím, že lídři v Americe i Dánsku dlouho ignorovali Grónsko. Bylo to špatné pro Grónsko i pro bezpečnost celého světa. Myslíme si, že můžeme situaci změnit.“
Dánský ministr zahraničí Lars Løkke Rasmussen nakonec tento vývoj označil za „mistrovský tah“, který namísto eskalace pomohl situaci uklidnit.
Prezident Donald Trump opakovaně vyjadřuje zájem o Grónsko, především kvůli jeho strategické poloze a nerostnému bohatství. Spojené státy se podle expertů snaží posílit svou přítomnost v Arktidě v reakci na rostoucí vliv Ruska a Číny v této oblasti.
Podle Michaela Williamse, odborníka na mezinárodní politiku, jde o širší strategii USA, která zahrnuje kontrolu nad klíčovými arktickými vodami a posílení amerického vlivu v severních oblastech.
Trumpova administrativa se netají tím, že je ochotna zajít velmi daleko, aby si Grónsko přiblížila. „Půjdeme tak daleko, jak budeme muset,“ prohlásil americký prezident.
Ačkoliv Dánsko americkou přítomnost na základně Pituffik toleruje, jakékoliv náznaky amerických ambicí na větší vliv v regionu vzbuzují v Kodani i v Nuuku značné obavy. Zůstává otázkou, zda se Washington spokojí s vojenskou základnou, nebo bude hledat cesty, jak svůj vliv na největším ostrově světa dále posílit.
Související

Trumpovy nemístné výhrůžky. Exšéf NATO se ohradil, jde o Grónsko

USA vyhodily velitelku základny v Grónsku za "podkopávání" Vanceovy autority
Aktuálně se děje
včera

První Vary bez Bartošky. Začal 59. ročník filmového festivalu
včera

Obchody se o svátcích řídí zákonem. Víme, jak to bude o víkendu
včera

Zemřel herec Michael Madsen, hrál ve filmech Quentina Tarantina
včera

Ruskou energetikou otřásla další podezřelá smrt. Zemřel viceprezident Transněftu
včera

Útočník Liverpoolu Jota je po smrti. Zemřel tragicky se svým bratrem při autonehodě
včera

Předpověď návratu tropického počasí. Meteorologové řekli, jak je to pravděpodobné
včera

Blackout způsobila technická závada, oznámil Fiala. Poprvé se ozval i prezident
včera

Horolezecká tragédie. Zemřela první Češka na Everestu Klára Kolouchová
včera

Rusku došla trpělivost. Zakáže výuku ukrajinštiny na okupovaných územích
včera

Rozsáhlý blackout zasáhl český průmysl. Problémy hlásily automobilky i operátoři
včera

Hamás zvažuje příměří v Gaze, požaduje silnější záruky
Aktualizováno včera

Mimořádná zpráva Česko ochromil rozsáhlý blackout. Zastavilo se metro i vlaky, lidé se zasekli ve výtazích
včera

Česko se zotavuje z blackoutu, rozvodny jsou zprovozněny, příčina se stále vyšetřuje
včera

Rakušan svolal Ústřední krizový štáb. Všechny postižené rozvodny jsou opět pod proudem, hlásí ČEPS
včera

Neotvírejte lednici, zkontrolujte potraviny. Hygienici radí, jak postupovat při a po blackoutu
včera

Co dělat při výpadku proudu? Úřady radí, jak zvládnout krizovou situaci
včera

Blackout způsobil pád fázového vodiče. Zasažena byla velká část Česka
včera

Blackout v Česku: Čelíme nepříjemné situaci, prohlásil Fiala. Podle policie nejde o kyberútok
včera

Rakušan uvedl do pohotovosti Ústřední krizový štáb. Nemocnice blackout nepostihl
včera
Rusko jako první na světě uznalo vládu Talibanu
Moskva ve čtvrtek učinila krok, který může zásadně změnit mezinárodní vztahy – oficiálně uznala hnutí Taliban jako legitimní vládu Afghánistánu. Zatímco v minulosti řadilo Rusko tuto skupinu mezi teroristické organizace, dnes ji vnímá jako spojence v boji proti ještě radikálnějším islamistickým skupinám, zejména odnoži Islámského státu známé jako ISIS-K (Islámský stát – provincie Chorásán).
Zdroj: Libor Novák