Návštěva amerického viceprezidenta JD Vance v Grónsku vyvolává napětí mezi Spojenými státy a Dánskem, které čelí obavám z možného pokusu Washingtonu o získání tohoto strategicky významného území. Když Vance v pátek dorazí na odlehlou vojenskou základnu Pituffik v severozápadním Grónsku, nebudou ho tam vítat žádní dánští zástupci – a to záměrně. Dánská vláda dala jasně najevo, že Vanceova přítomnost na jejich území není vítána, a to zejména kvůli stále častějším výrokům amerického prezidenta Donalda Trumpa o nutnosti připojit Grónsko k USA.
Napětí podle The Guardian eskalovalo poté, co Trump tento týden prohlásil, že Spojené státy "budou muset Grónsko získat" a že "svět potřebuje, aby USA toto území ovládaly, včetně Dánska." Tento výrok v Dánsku vyvolal ostré reakce a obavy, že by mohlo dojít k pokusu o anexi Grónska po vzoru ruské okupace Krymu v roce 2014.
Jon Rahbek Clemmensen, vedoucí výzkumu v Centru pro arktická bezpečnostní studia na Královské dánské obranné akademii, označil současnou situaci za "největší zahraničněpolitickou krizi Dánska od druhé světové války."
Dánská premiérka Mette Frederiksen ve čtvrtek důrazně prohlásila, že "Grónsko je součástí Dánského království a to se nezmění." Dánský ministr zahraničí Lars Løkke Rasmussen se vyjádřil podobně a uvedl, že Vance nebude na základně Pituffik vítán žádnými dánskými politiky, protože "tato návštěva s Dánskem nemá nic společného."
Spojené státy však svůj zájem o Grónsko neskrývají. Strategická poloha ostrova je klíčová pro vojenské i ekonomické účely, zejména v kontextu rostoucího napětí s Ruskem a Čínou v Arktidě. Pituffik, dříve známý jako základna Thule, je nejsevernější americkou vojenskou základnou na světě a hraje zásadní roli při sledování balistických střel a vesmírných aktivit.
Obavy Dánska prohlubuje i skutečnost, že Vanceova návštěva má mimořádně vysoký profil. Spekuluje se, že viceprezidenta by mohli doprovodit klíčoví členové Trumpovy administrativy, včetně poradce pro národní bezpečnost Mika Waltze a ministra energetiky Chrise Wrighta. To by mohlo signalizovat, že USA své úmysly s Grónskem myslí vážně.
Zatímco se Vance chystá přistát v Pituffiku, v hlavním městě Grónska, Nuuku, se čtyři z pěti politických stran chystají oznámit vytvoření nové vlády. Pouze strana Naleraq, která je nejvíce proamerická a prosazuje nezávislost Grónska, se na koalici nepodílí. Tento krok je vnímán jako snaha grónských politiků upevnit svou autonomii a vyslat jasný signál, že si nepřejí stát se součástí Spojených států.
Napětí mezi Dánskem a Spojenými státy narůstá již od roku 2019, kdy Trump poprvé veřejně projevil zájem o koupi Grónska. Tehdy jeho návrh vyvolal pobouření a premiérka Frederiksen jej označila za "absurdní." Od té doby se však americké ambice nevytratily a Trumpova administrativa nyní naznačuje, že je připravena zajít ještě dál.
Grónsko má pro USA nejen strategický význam, ale také bohaté přírodní zdroje, včetně vzácných zemin, které jsou klíčové pro moderní technologie. V arktickém regionu navíc probíhá geopolitický boj o vliv mezi USA, Ruskem a Čínou, a americká kontrola nad Grónskem by znamenala významnou výhodu.
Dánská vláda se obává, že by Vance mohl během své návštěvy pronést projev, který by otevřeně podpořil americké nároky na Grónsko. To by mohlo dále destabilizovat vztahy mezi Washingtonem a Kodaní a ohrozit jednotu v rámci NATO, jehož jsou obě země členy.
I přes napjatou atmosféru americká strana trvá na tom, že návštěva je zaměřena pouze na inspekci vlastní vojenské základny. Avšak dánští a grónští představitelé si dobře uvědomují, že skutečné záměry Spojených států mohou být mnohem ambicióznější.
Související

Vance se v Grónsku pasoval na mluvčího místních a kritizoval Dány. Přišla reakce

Nikdo ho nepozval, nechceme ho tu. Vance po kritice ruší program v Grónsku, pojede jen na jedno místo
Aktuálně se děje
před 34 minutami

Ekonomka Lapyhina: Korupce na Ukrajině je po válce druhým největším problémem. Dvě generace musí změnit mentalitu
před 50 minutami

Le Penová se poprvé vyjádřila k verdiktu soudu. Mluví o jaderné bombě
před 1 hodinou

EU chystá protiúder Trumpovi. Ve hře je i zablokování sociální sítě X
před 2 hodinami

Experti popsali, jak by vypadala globální obchodní válka. Svět by stála neuvěřitelné jmění
před 2 hodinami

Bradáčová se oficiálně stala nejvyšší státní zástupkyní. Novým vrchním státním zástupcem je Štěpánek
před 3 hodinami

Nežertuji, říká Trump o třetím prezidentském období. Proč narovinu nepřizná, jestli o něj stojí?
před 3 hodinami

Do USA nejezděte. Stále více států vyzývá k úplnému bojkotu cestování
před 4 hodinami

V USA se bouří proti odsouzení Le Penové. Ozval se i Trump
před 4 hodinami

Životní úspěch tenisty Menšíka. Ve finále turnaje Masters v Miami porazil svůj vzor Djokoviče
před 4 hodinami

Smutné zjištění o Michaelu Schumacherovi. Legenda F1 už do konce svého života nepromluví
před 4 hodinami

Rozhodnutí, které ovlivní miliardy lidí. Co se stane ve středu netuší ani Trumpovi lidé
před 6 hodinami

Počasí čeká tento týden teplotní propad. Z 20 stupňů pod nulu
včera

Francouzský politik přirovnal Le Penovou k Ježíšovi. Také byl shledán vinným a byl nevinný, prohlásil
včera

Tusk to zkouší po dobrém. Žádá Trumpa, aby cla nezaváděl
včera

Otřesný nález v Rafáhu: Záchranáři našli masový hrob s těly humanitárních pracovníků, zřejmě je zabili Izraelci
včera

Kreml se poprvé vyjádřil ke slovům Trumpa, že je naštvaný na Putina
včera

Muska verdikt soudu nad Le Penovou vytočil: Standardní taktika po celém světě
včera

Smutný konec pátrání: Tři američtí vojáci ztracení v Litvě byli nalezeni mrtví. Po posledním se pátrá
včera

Rusko chce legalizovat Tálibán. Už delší dobu ho zve na jednání a mezinárodní fóra
včera
Švédové oznámili obří balíček pomoci Ukrajině
Švédsko oznámilo další rozsáhlý balík vojenské pomoci pro Ukrajinu v hodnotě 1,6 miliardy dolarů. Nová podpora se zaměří na posílení protivzdušné obrany, dělostřelectva, satelitní komunikace a námořních kapacit. Švédsko se díky této sumě stává osmým největším přispěvatelem do obranného úsilí Kyjeva.
Zdroj: Jakub Jurek