Vance míří do Grónska. Politici ho budou ignorovat, nikdo ho vítat nebude

Návštěva amerického viceprezidenta JD Vance v Grónsku vyvolává napětí mezi Spojenými státy a Dánskem, které čelí obavám z možného pokusu Washingtonu o získání tohoto strategicky významného území. Když Vance v pátek dorazí na odlehlou vojenskou základnu Pituffik v severozápadním Grónsku, nebudou ho tam vítat žádní dánští zástupci – a to záměrně. Dánská vláda dala jasně najevo, že Vanceova přítomnost na jejich území není vítána, a to zejména kvůli stále častějším výrokům amerického prezidenta Donalda Trumpa o nutnosti připojit Grónsko k USA.

Napětí podle The Guardian eskalovalo poté, co Trump tento týden prohlásil, že Spojené státy "budou muset Grónsko získat" a že "svět potřebuje, aby USA toto území ovládaly, včetně Dánska." Tento výrok v Dánsku vyvolal ostré reakce a obavy, že by mohlo dojít k pokusu o anexi Grónska po vzoru ruské okupace Krymu v roce 2014.

Jon Rahbek Clemmensen, vedoucí výzkumu v Centru pro arktická bezpečnostní studia na Královské dánské obranné akademii, označil současnou situaci za "největší zahraničněpolitickou krizi Dánska od druhé světové války."

Dánská premiérka Mette Frederiksen ve čtvrtek důrazně prohlásila, že "Grónsko je součástí Dánského království a to se nezmění." Dánský ministr zahraničí Lars Løkke Rasmussen se vyjádřil podobně a uvedl, že Vance nebude na základně Pituffik vítán žádnými dánskými politiky, protože "tato návštěva s Dánskem nemá nic společného."

Spojené státy však svůj zájem o Grónsko neskrývají. Strategická poloha ostrova je klíčová pro vojenské i ekonomické účely, zejména v kontextu rostoucího napětí s Ruskem a Čínou v Arktidě. Pituffik, dříve známý jako základna Thule, je nejsevernější americkou vojenskou základnou na světě a hraje zásadní roli při sledování balistických střel a vesmírných aktivit.

Obavy Dánska prohlubuje i skutečnost, že Vanceova návštěva má mimořádně vysoký profil. Spekuluje se, že viceprezidenta by mohli doprovodit klíčoví členové Trumpovy administrativy, včetně poradce pro národní bezpečnost Mika Waltze a ministra energetiky Chrise Wrighta. To by mohlo signalizovat, že USA své úmysly s Grónskem myslí vážně.

Zatímco se Vance chystá přistát v Pituffiku, v hlavním městě Grónska, Nuuku, se čtyři z pěti politických stran chystají oznámit vytvoření nové vlády. Pouze strana Naleraq, která je nejvíce proamerická a prosazuje nezávislost Grónska, se na koalici nepodílí. Tento krok je vnímán jako snaha grónských politiků upevnit svou autonomii a vyslat jasný signál, že si nepřejí stát se součástí Spojených států.

Napětí mezi Dánskem a Spojenými státy narůstá již od roku 2019, kdy Trump poprvé veřejně projevil zájem o koupi Grónska. Tehdy jeho návrh vyvolal pobouření a premiérka Frederiksen jej označila za "absurdní." Od té doby se však americké ambice nevytratily a Trumpova administrativa nyní naznačuje, že je připravena zajít ještě dál.

Grónsko má pro USA nejen strategický význam, ale také bohaté přírodní zdroje, včetně vzácných zemin, které jsou klíčové pro moderní technologie. V arktickém regionu navíc probíhá geopolitický boj o vliv mezi USA, Ruskem a Čínou, a americká kontrola nad Grónskem by znamenala významnou výhodu.

Dánská vláda se obává, že by Vance mohl během své návštěvy pronést projev, který by otevřeně podpořil americké nároky na Grónsko. To by mohlo dále destabilizovat vztahy mezi Washingtonem a Kodaní a ohrozit jednotu v rámci NATO, jehož jsou obě země členy.

I přes napjatou atmosféru americká strana trvá na tom, že návštěva je zaměřena pouze na inspekci vlastní vojenské základny. Avšak dánští a grónští představitelé si dobře uvědomují, že skutečné záměry Spojených států mohou být mnohem ambicióznější. 

Související

 J. D. Vance, MSC 2025 | 14. – 16.02.2025

USA vyhodily velitelku základny v Grónsku za "podkopávání" Vanceovy autority

Spojené státy odvolaly vedoucí americké vojenské základny v Grónsku poté, co údajně rozeslala interní e-mail, v němž se distancovala od výroků viceprezidenta JD Vance vůči Dánsku. Podle velení vesmírných operací americké armády byla plukovnice Susannah Meyersová odvolána z velení základny Pituffik kvůli "ztrátě důvěry v její schopnost vést".

Více souvisejících

grónsko J. D. Vance

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 1 hodinou

Ilustrační fotografie.

Na Slovensku opět zaútočil medvěd na člověka

Problémy s medvědy na sousedním Slovensku neberou konce. V pátek došlo k dalšímu útoku šelmy na člověka, který oproti případu ze závěru března naštěstí neskončil tragicky. Napadený muž skončil se zraněním v nemocnici. 

před 1 hodinou

Marco Rubio

Američané tlačí na Kyjev, nikoliv na Rusko, prozradili evropští diplomaté

Američané tlačí především na Kyjev a na Evropu, nikoliv na Rusko, tvrdí evropští diplomaté, kteří se zúčastnili jednání s americkým ministrem zahraničí Marcem Rubiem. Právě šéf americké diplomacie vyvolal vášně, když naznačil, že Washington by mohl vzdát snahy o ukončení konfliktu na Ukrajině. 

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Peter Pellegrini

Pellegrini dostal pokutu za loňskou předvolební kampaň

Slovenský prezident Peter Pellegrini před loňskými volbami porušil kampaňová pravidla. Dostal pokutu ve výši 10 tisíc eur (cca 250 tisíc korun). Provinil se tím, že přijal značný finanční dar po uplynutí lhůty k tomu určené. 

včera

včera

včera

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie.

Unikl americký návrh příměří na Ukrajině. Rusové si mnou ruce

Američané ve čtvrtek v Paříži představili spojencům návrhy mírové dohody mezi Ruskem a Ukrajinou. Počítají se zmrazením konfliktu na současné linii a ponecháním okupovaných území pod kontrolou Moskvy. Kyjev také v tuto chvíli nebude mít jistotu budoucího přijetí do NATO.  

včera

 J. D. Vance, MSC 2025 | 14. – 16.02.2025

Vance neztrácí víru. Naznačil, že jednání o míru na Ukrajině mají progres

Skoro to vypadá, že pravá ruka neví, co dělá ta levá. Americký viceprezident J. D. Vance na návštěvě v Itálii naznačil, že americké diplomatické snahy o dosažení míru na Ukrajině mají jistý progres a mohly by vést k ukončení války. Šéf americké diplomacie Marco Rubio přitom v pátek naznačil, že Washington by mohl roli mírotvůrce opustit. 

včera

Ježíš Kristus

Svět si připomíná smrt Ježíše. Nebyl jediným ukřižovaným

Na Velký pátek si věřící připomínají smrt Ježíše Krista na kříži. Ukřižování v minulosti patřilo k častým trestům smrti, a tak bylo takto popraveno mnoho osob, a to především z řad věřících křesťanů. Kdo stejně jako Kristus zemřel na kříži?

včera

včera

včera

včera

Pavel Hapal

Baník Ostrava povede kouč Hapal po podepsání nové smlouvy minimálně další dva roky

I když sezóna 2024/25 ještě není u konce, už teď se může v ostravském Baníku mluvit o sezóně úspěšné. Vždyť ani samotní ostravští fanoušci a možná ani sám klub nečekal, že bude hrát o druhou příčku ligové tabulky zaručující boj o Ligu mistrů v příští sezóně. Proto se tak klub, jenž se aktuálně před posledním kolem základní části Chance ligy nachází se svými 61 body na kontě na třetí příčce o bod za druhou Plzní a dva body před čtvrtou Spartou, rozhodl pokračovat v dosavadní úspěšné spolupráci s trenérem Pavlem Hapalem. Dle nově podepsané smlouvy by měl na lavičce Baníku vydržet minimálně další dva roky.

včera

včera

Marco Rubio

Americké ultimátum. Do pár dní má být jasno, zda skončí válka na Ukrajině

Sliby administrativy Donalda Trumpa, že zajistí mír na Ukrajině, dostávají další vážné trhliny. Šéf americké diplomacie Marco Rubio v pátek připustil, že Washington vzdá své snahy o ukončení konfliktu, pokud se ukáže, že ho není možné ukončit. Podle Rubia se musí situace během následujících dní vyjasnit.

včera

včera

Česko se definitivně zbavilo závislosti na ruské ropě, oznámil Fiala

Česko je poprvé v historii zásobováno výhradně neruskou ropou, a to západní cestou ropovody TAL a IKL. První zvýšené dodávky neruské ropy už dorazily z italského tankoviště v Terstu na Centrální tankoviště ropy v Nelahozevsi, odkud se přepraví do litvínovské rafinerie. Zásobování Česka pouze neruskou ropou je možné díky projektu TAL-PLUS, který umožnil navýšit kapacitu evropského ropovodu TAL.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy