Korupce představuje jeden z nejzásadnějších problémů, kterým Ukrajina v současnosti čelí. Tím prvním je bezesporu ruská agrese. Kořeny korupce sahají do období Sovětského svazu, a přestože se stát intenzivně snaží tento fenomén potlačit, cesta k nápravě nebude snadná. Ekonomka Alisa Lapyhina z Evropské výzkumné univerzity v Ostravě pro EuroZprávy.cz zdůraznila, že odstranění korupce si vyžádá zásadní proměnu myšlení — a to minimálně u dvou generací obyvatel.
„Korupce zůstává jedním z největších problémů Ukrajiny, hned na druhém místě po válce s Ruskem. Zpomaluje hospodářský rozvoj, podkopává důvěru ve státní instituce a snižuje mezinárodní podporu,“ upozornila ekonomka Lapyhina pro EuroZprávy.cz.
Upřesnila, že korupci podle nejnovějších průzkumů považuje za kriticky závažný problém téměř 80 % ukrajinských občanů a 76 % zástupců podnikatelské sféry. „To je rekordní hodnota za poslední čtyři roky,“ podotkla.
Lapyhina zmínila nejnovější Index vnímání korupce (CPI) od organizace Transparency International, který ukazuje pokles postavení Ukrajiny v celosvětovém žebříčku. „V roce 2024 se země propadla ze 104. na 105. místo. Roste také celkové hodnocení rozšířenosti korupce: obyvatelstvo tento problém ohodnotilo 4,52 bodu na pětibodové škále a podnikatelé 4,39 bodu,“ uvedla.
Ukrajinci jsou nejkritičtější k oblastem jako soudnictví, celní správě nebo ochraně hranic. „Z pohledu podnikatelské sféry se korupce nejvíce projevuje v oblasti cel (4,47), dále v oblasti povolování těžby a dobývání nerostných surovin (4,45) a v oblasti zadávání veřejných zakázek na stavební práce a služby při výstavbě, opravách a údržbě silnic (4,42),“ jmenovala.
Navíc se oproti loňskému roku 69,1 % Ukrajinců domnívá, že korupce významně vzrostla – toto číslo vzrostlo meziročně o 7,9 %. Mezi podnikateli tento názor zastává 57 % obyvatel, což je meziročně o 10,7 % více. „Její pokles zaznamenalo pouze 2,5 % občanů. To svědčí o výrazném zhoršení situace, a to i přes aktivní snahu úřadů tento problém překonat,“ poznamenala.
Ukrajinští občané si navíc myslí, že by proti korupci měl nejvíce bojovat prezident a jeho kancelář (56,5 %), následuje parlament – Nejvyšší rada (39,6 %) a posléze Národní protikorupční úřad Ukrajiny (NABU) – 25,8 %.
Ukrajina proti korupci aktivně bojuje
Podle ekonomky Ukrajina „aktivně bojuje proti korupci prostřednictvím provádění sektorových reforem zaměřených na zvýšení transparentnosti a odpovědnosti státních institucí“. Jedním z nejzásadnější úkolů je „reforma sektoru obrany, veřejných zakázek a řízení státních podniků“.
Mnoho změnila ruská invaze z roku 2022. „Vzhledem k válečnému stavu byla zvláštní pozornost věnována protikorupčním mechanismům v sektoru obrany. Ukrajina zavádí přísnější mechanismy kontroly vojenských zakázek a také odpovědnosti ministerstva obrany vůči veřejnosti a mezinárodním partnerům,“ vysvětlila Lapyhina.
Lidský faktor a tím pádem možnost úplatkářství se úřady snaží omezit prostřednictvím rozšiřování digitálních služeb. „Platforma ‚Diya‘ umožňuje občanům přijímat veřejné služby bez byrokratických překážek a systém ProZorro zajišťuje transparentnost veřejných zakázek,“ přiblížila ekonomka.
„Zavedení mechanismů správy a řízení společností, nezávislých dozorčích rad a protikorupčních auditů pomáhá minimalizovat finanční zneužívání. Státní podniky jsou povinny zveřejňovat své zprávy, což ztěžuje skrývání korupčních schémat,“ shrnula.
Velký díl práce provádějí agentury jako je NABU, Speciální protikorupční státní zastupitelství (SAPO) nebo Nejvyšší protikorupční úřad (HACC). Jejich činnost se zaměřuje na předvedení vrcholných úředníků podezřelých z korupčních trestných činů před soud. „Vláda podporuje občany v oznamování případů korupce, mimo jiné prostřednictvím mechanismu finančních odměn pro oznamovatele,“ uvedla Lapyhina.
Systém těchto finančních odměn funguje od roku 2024 a to zejména u osob, které „oznámí významné korupční trestné činy“. „Poprvé stát vyplatil odměny dvěma oznamovatelům, včetně 320 000 dolarů podnikateli, který pomohl odhalit úplatek ve výši 5 milionů dolarů. Program stanoví 10 % z výše úplatku, maximálně však 500 000 dolarů. Úřady doufají, že to povzbudí oznamování korupce,“ přiblížila.
Boj je dlouhý, korupci je nutné vykořenit
„Korupce na Ukrajině má hluboké historické kořeny, které sahají až do sovětského systému, kde úplatky a konexe představovaly způsob řešení mnoha problémů,“ nastínila. „Navzdory 34 letům nezávislosti tento model do značné míry přetrval a formoval vnímání korupce veřejností jako součásti každodenního života,“ podotkla Lapyhina.
Připustila, že na jedné straně sice korupční praktiky poskytují rychlé řešení problémů v oblasti podnikání, daní nebo byrokracie, ale vždy znamenají problémy. „Tyto mechanismy podkopávají důvěru ve stát, zpomalují hospodářský rozvoj a vytvářejí nerovné podmínky pro občany,“ zdůraznila.
Společnost se ale postupně mění. „Mladá generace je uvědomělejší a usiluje o transparentní pravidla. Zavádění digitálních technologií, jako je elektronická správa dokumentů, online služby státní správy a automatizované systémy výběrových řízení, pomáhá snižovat lidský faktor v korupčních schématech,“ pokračovala.
Vymýcení korupce je ale dlouhodobý proces a „vyžaduje změnu mentality nejméně dvou generací“. „Hlavními faktory úspěchu jsou rozvoj občanského povědomí, zvýšení odpovědnosti státních orgánů a zapojení společnosti do kontroly moci. Digitalizace může být účinným nástrojem, ale bez komplexní společenské změny nebude samotná technologie schopna korupci zcela vymýtit,“ uzavřela ekonomka.
Související

Nastal čas. Kyjev pozval západní lídry na návštěvu v den, kdy Rusko slaví Den vítězství

Brutalita Rusů nezná mezí. Během oslav hodili raketu na město plné civilistů, na ulicích leží desítky mrtvých
Aktuálně se děje
včera

To je vydírání? Nikdo mi nebude nic přikazovat, jedu do Moskvy, vzkázal Fico EU
včera

Trump jedná o clech s více než patnácti státy, první dohody mají přijít velmi brzy
včera

Rakušan lituje smrti matky oběti střelby na FF UK. Odmítala pomoc, napsal ministr
včera

Češka se nevrátila z návštěvy Velké čínské zdi. Ministerstvo potvrdilo úmrtí
včera

Když Hollywood truchlil. Před 35 lety zemřela Greta Garbo
včera

Stinná stránka teplého počasí. Meteorologové už v dubnu varují před požáry
včera

Joe Biden se vrací. V prvním zásadním projevu od odchodu z Bílého domu zkritizuje Trumpa
včera

Česko se rozloučilo s Annou Slováčkovou. Přišel i prezident Pavel
včera

Trump znepokojuje Evropu. Počet zemí, které varují před cestou do USA, přibývá
včera

Slovensko dostalo od Moskvy pozvánku na oslavy Dne vítězství. EU varuje evropské lídry před účastí
včera

Vance opět tvrdě zkritizoval Evropu. Nazval ji vazalem USA
včera

Jak Putin balamutí Trumpa: Šlo o omyl, prohlásil po útoku v Sumy. Ve skutečnosti to bylo přesně naopak
včera

Británie hasí obří skandál: Čína má přístup ke zdravotním záznamů statisíců Britů
včera

Trump sestřelil Zelenského: Pořád chcete rakety, neměl jste si začínat se silnějším nepřítelem
včera

Brutální konflikt si vybral svou daň. Súdán zažívá nejhorší krizi na světě, stojí na pokraji totálního kolapsu
včera

Trump obvinil Zelenského ze zahájení války, den po masivním útoku Ruska na Ukrajinu
včera

Postupná okupace Gazy pokračuje. Izrael zaútočil na poslední plně funkční nemocnici
včera

Všichni prezidentovi muži: Jak vypadá uzavřený svět Putinových klíčových poradců?
včera

Skutečné dopady extrémního počasí? Smrtící povodně loni zasáhly jen v Evropě na půl milionu lidí
včera
Počasí o prodlouženém víkendu: Meteorologové nemají dobré zprávy
Česko má před sebou prodloužený víkend. Ten se ale podle ČHMÚ.cz ponese částečně v deštivém duchu.
Zdroj: Libor Novák