Rozhodnutí, které ovlivní miliardy lidí. Co se stane ve středu netuší ani Trumpovi lidé

Prezident Spojených států Donald Trump znovu rozvířil vody světového obchodu, když v pondělí večer v Oválné pracovně naznačil detaily svého dlouho plánovaného celního tažení. Očekává se, že ve středu oznámí zásadní cla na dovoz, která by mohla otřást globální ekonomikou a přetvořit vztahy mezi USA a jejich tradičními spojenci.

Ve svém vystoupení, obklopen zlatými dekoracemi a národními symboly, Trump opět střídal hrozby s uklidňujícími sliby. „Bude to úžasné – říkám tomu různými jmény – ale v jistém smyslu je to znovuzrození země,“ prohlásil s nadšením. Přesto ekonomové varují, že tato politika může vést k prudkému zdražení zboží a potenciálně uvrhnout USA do recese.

Celní válka je pro Trumpa srdeční záležitostí již od 80. let, kdy vnímal Japonsko jako hlavní hrozbu pro americkou ekonomiku. Nyní míří na Čínu, Evropskou unii a dokonce i na dlouholeté spojence, jako jsou Kanada a Mexiko. „Pomáháme všem a oni nám ne,“ zopakoval své přesvědčení o nespravedlivém obchodním systému.

Trump chce učinit ze středečního oznámení velkolepé divadlo – plánuje ceremoniál v Růžové zahradě Bílého domu, kde po boku členů kabinetu zveřejní podrobnosti o clech. Přesto nikdo, ani jeho nejbližší spolupracovníci, netuší, jaký bude skutečný rozsah nových opatření. Podle CNN ale mohou přinést „nevýslovné ekonomické důsledky miliardám lidí po celém světě.“

Mezi možnými variantami je zavedení plošných cel na veškeré dovozy, specifická cla pro státy, které praktikují protekcionismus, nebo individuální vyjednávání o nových obchodních dohodách. Strategické zvyšování cel může chránit klíčová odvětví, jako je ocelářství, ale plošné zavedení by mohlo zvednout ceny v celém ekonomickém spektru a zchladit spotřebitelskou poptávku.

Dopady budou mít samozřejmě i mezinárodní rozměr – země postižené novými cly budou s vysokou pravděpodobností reagovat odvetnými opatřeními, což může vést k celosvětové obchodní krizi.

Tento nejistý vývoj již nyní negativně ovlivňuje burzy, které zažívají nejhorší začátek roku od roku 2022. I mezi republikány sílí obavy, že prezidentův nekompromisní přístup by mohl přinést více škody než užitku. „Jsou tu rizika, ale dám mu výhodu pochybnosti,“ řekl senátor Ron Johnson, který však přiznal, že je znepokojen.

Další republikánská senátorka, Susan Collinsová, varovala před cla na Kanadu, která by mohla tvrdě zasáhnout ekonomiku jejího domovského státu Maine. „Máme úzké obchodní vazby s Kanadou. Tato cla jsou nesmyslná a škodlivá,“ uvedla.

Navzdory těmto varováním Bílý dům nevykazuje žádné známky pochybností. „Prezident má brilantní tým obchodních poradců,“ ujistila mluvčí Karoline Leavittová a jmenovala mimo jiné ministra financí Scotta Bessenta, ministra obchodu Howarda Lutnicka či viceprezidenta JD Vance.

Sám Trump se pokusil naznačit, že opatření nemusí být tak drakonická, jak mnozí očekávají. „Budeme velmi laskaví. Relativně řečeno,“ prohlásil, ale hned poté zopakoval svou tezi o tom, že USA jsou již desítky let obírány ostatními státy.

V závěru se prezident podělil o zvláštní osobní postřeh. „Někdo mi nedávno řekl, že jsem laskavý člověk. Řekl jsem mu: Řekněte to znovu. A on to zopakoval. Řekl jsem: To jsem ještě nikdy neslyšel,“ vzpomínal s úsměvem.

Jestli bude středeční oznámení skutečným „osvobozením Ameriky“, jak Trump tvrdí, nebo startem ekonomického chaosu, zůstává otázkou. Odpověď se svět dozví už za dva dny. 

Související

Donald Trump

Trump si může dovolit všechno, chová se jako král. Proč ho nikdo nezastaví, ptají se Američané

Rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa zavést plošná cla ve výši 10 procent na většinu dováženého zboží a ještě přísnější sazby na některé vybrané země vyvolalo silnou reakci jak v zahraničí, tak i mezi obyčejnými Američany. Zatímco administrativa prezentuje nové opatření jako cestu k „ekonomickému osvobození“, mnozí občané Spojených států mají z nových tarifních politik obavy. Redakce BBC oslovila Američany, aby zjistila, jak vnímají dopady Trumpových cel na jejich každodenní životy.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Donald Trump

Aktuálně se děje

před 44 minutami

Jun Sok-jol

Impeachment v Jižní Koreji: Prezident Jun Sok-jol byl oficiálně zbaven funkce

Prezident Jižní Koreje Jun Sok-jol byl oficiálně zbaven funkce poté, co ústavní soud jednomyslně potvrdil jeho odvolání v souvislosti s kontroverzním vyhlášením stanného práva v prosinci loňského roku. Osm soudců rozhodlo, že  „zradil důvěru lidu“ a svým krokem vážně narušil ústavní pořádek a demokracii v zemi.

před 1 hodinou

Donald Trump

Trump si může dovolit všechno, chová se jako král. Proč ho nikdo nezastaví, ptají se Američané

Rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa zavést plošná cla ve výši 10 procent na většinu dováženého zboží a ještě přísnější sazby na některé vybrané země vyvolalo silnou reakci jak v zahraničí, tak i mezi obyčejnými Američany. Zatímco administrativa prezentuje nové opatření jako cestu k „ekonomickému osvobození“, mnozí občané Spojených států mají z nových tarifních politik obavy. Redakce BBC oslovila Američany, aby zjistila, jak vnímají dopady Trumpových cel na jejich každodenní životy.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volkswagen

Tolik si kvůli Trumpovi připlatíte. Volkswagen bude u ceny aut ukazovat, o kolik lidé zaplatí víc kvůli clům

Automobilka Volkswagen oznámila, že na cenových štítcích svých vozidel začne uvádět novou položku „dodatečné dovozní poplatky“, která bude odrážet náklady spojené s nově zavedenými 25% cly na dovoz automobilů do USA. Tento krok přichází poté, co administrativa prezidenta Donalda Trumpa ve čtvrtek oficiálně spustila nová celní opatření, která výrazně ovlivní automobilový průmysl a ceny vozidel na americkém trhu.

včera

včera

Volkswagen

Světový trh s automobily cítí první dopady Trumpových cel. Narušení výrobního řetězce už se de facto děje, upozornil Petzl

Ve čtvrtek vstoupilo v platnost nové 25% clo na dovážené automobily, které je součástí širší obchodní ofenzivy administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa. Jeho cílem je oživit domácí výrobu a posílit pozici amerických továren na úkor zahraniční konkurence. Jenže trh s automobily jeho kroky bolí už teď. Zasažen bude také český průmysl, jak pro EuroZprávy.cz potvrdil výkonný ředitel Svazu automobilového průmyslu Zdeněk Petzl.

včera

Ilustrační fotografie

Ne America First, ale America Alone. Obchodní asociace ostře kritizují Trumpa, propadá se i Adidas nebo Amazon

Prezidentka německého Sdružení automobilového průmyslu (VDA) Hildegard Müller uvedla, že tato politika znamená zásadní odklon Spojených států od pravidel světového obchodu. „Tohle není ‘America First’, to je ‘America Alone’,“ prohlásila Müller. Nová cla zavádějí 25% sazbu na dovoz evropských automobilů do USA a 20% clo na veškerý další vývoz z EU.

včera

včera

včera

Marek Výborný

Česko zavádí opatření kvůli slintavce a kulhavce. Omezí dopravu a povolá vojenské veterináře

Česká vláda dnes schválila mimořádná opatření zaměřená na prevenci zavlečení slintavky a kulhavky (SLAK) na území České republiky. Do kontrol na hranicích se zapojí až dvacet vojenských veterinářů s potřebnou technikou, kteří budou pomáhat Státní veterinární správě (SVS) při monitorování přepravovaných zvířat a zemědělských produktů. Opatření by mělo vstoupit v platnost již tento týden.

včera

včera

včera

Donald Trump oznámil reciproční cla. (2.4.2025)

Proč tolik lží? Trumpova tabulka nedává smysl z žádného úhlu pohledu

Středeční projev amerického prezidenta Donalda Trumpa byl opět směsicí nepřesností a zavádějících tvrzení – v některých případech dokonce přímo lží. Zaměřili jsme se na několik z nich, včetně tabulky s údajnými „recipročními celními opatřeními“, kterou během projevu prezentoval. Při pohledu na uvedená čísla to působí, jako by při jejím sestavování využil generátor náhodných čísel.

včera

Černý den pro svět financí: Ropné trhy v propadu, hrozí globální zpomalení ekonomiky

Obchodní válka mezi USA a zbytkem světa vyvolává obavy z recese, což se dramaticky odráží na cenách ropy. Brent crude dnes propadl o 5,8 % na 70,61 USD za barel, zatímco americká ropa WTI klesla o 6 % na 67,34 USD za barel.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy