
Prezident Spojených států Donald Trump znovu rozvířil vody světového obchodu, když v pondělí večer v Oválné pracovně naznačil detaily svého dlouho plánovaného celního tažení. Očekává se, že ve středu oznámí zásadní cla na dovoz, která by mohla otřást globální ekonomikou a přetvořit vztahy mezi USA a jejich tradičními spojenci.
Ve svém vystoupení, obklopen zlatými dekoracemi a národními symboly, Trump opět střídal hrozby s uklidňujícími sliby. „Bude to úžasné – říkám tomu různými jmény – ale v jistém smyslu je to znovuzrození země,“ prohlásil s nadšením. Přesto ekonomové varují, že tato politika může vést k prudkému zdražení zboží a potenciálně uvrhnout USA do recese.
Celní válka je pro Trumpa srdeční záležitostí již od 80. let, kdy vnímal Japonsko jako hlavní hrozbu pro americkou ekonomiku. Nyní míří na Čínu, Evropskou unii a dokonce i na dlouholeté spojence, jako jsou Kanada a Mexiko. „Pomáháme všem a oni nám ne,“ zopakoval své přesvědčení o nespravedlivém obchodním systému.
Trump chce učinit ze středečního oznámení velkolepé divadlo – plánuje ceremoniál v Růžové zahradě Bílého domu, kde po boku členů kabinetu zveřejní podrobnosti o clech. Přesto nikdo, ani jeho nejbližší spolupracovníci, netuší, jaký bude skutečný rozsah nových opatření. Podle CNN ale mohou přinést „nevýslovné ekonomické důsledky miliardám lidí po celém světě.“
Mezi možnými variantami je zavedení plošných cel na veškeré dovozy, specifická cla pro státy, které praktikují protekcionismus, nebo individuální vyjednávání o nových obchodních dohodách. Strategické zvyšování cel může chránit klíčová odvětví, jako je ocelářství, ale plošné zavedení by mohlo zvednout ceny v celém ekonomickém spektru a zchladit spotřebitelskou poptávku.
Dopady budou mít samozřejmě i mezinárodní rozměr – země postižené novými cly budou s vysokou pravděpodobností reagovat odvetnými opatřeními, což může vést k celosvětové obchodní krizi.
Tento nejistý vývoj již nyní negativně ovlivňuje burzy, které zažívají nejhorší začátek roku od roku 2022. I mezi republikány sílí obavy, že prezidentův nekompromisní přístup by mohl přinést více škody než užitku. „Jsou tu rizika, ale dám mu výhodu pochybnosti,“ řekl senátor Ron Johnson, který však přiznal, že je znepokojen.
Další republikánská senátorka, Susan Collinsová, varovala před cla na Kanadu, která by mohla tvrdě zasáhnout ekonomiku jejího domovského státu Maine. „Máme úzké obchodní vazby s Kanadou. Tato cla jsou nesmyslná a škodlivá,“ uvedla.
Navzdory těmto varováním Bílý dům nevykazuje žádné známky pochybností. „Prezident má brilantní tým obchodních poradců,“ ujistila mluvčí Karoline Leavittová a jmenovala mimo jiné ministra financí Scotta Bessenta, ministra obchodu Howarda Lutnicka či viceprezidenta JD Vance.
Sám Trump se pokusil naznačit, že opatření nemusí být tak drakonická, jak mnozí očekávají. „Budeme velmi laskaví. Relativně řečeno,“ prohlásil, ale hned poté zopakoval svou tezi o tom, že USA jsou již desítky let obírány ostatními státy.
V závěru se prezident podělil o zvláštní osobní postřeh. „Někdo mi nedávno řekl, že jsem laskavý člověk. Řekl jsem mu: Řekněte to znovu. A on to zopakoval. Řekl jsem: To jsem ještě nikdy neslyšel,“ vzpomínal s úsměvem.
Jestli bude středeční oznámení skutečným „osvobozením Ameriky“, jak Trump tvrdí, nebo startem ekonomického chaosu, zůstává otázkou. Odpověď se svět dozví už za dva dny.
Související

Trump oznámil plošná cla. 150 zemí dostane stejnou sazbu

OBRAZEM: Čeští hasiči pomáhají po povodních v Texasu. Čelí extrémním podmínkám, pátrání jim komplikují jedovatí hadi
USA (Spojené státy americké) , Donald Trump
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 1 hodinou

OBRAZEM: Start MotoGP ve velkém stylu. Jezdci ovládli zaplněné centrum Brna
včera

Jak Evropa přiměla Trumpa pomoci Ukrajině? Kyjev může poděkovat Německu
včera

Británie čelí jednomu z největších skandálů v historii. Kauza úniku dat afghánských spojenců bobtná
včera

Trump měl vyzvat Ukrajinu, aby útočila hlouběji v Rusku. Třetí světová začala, reaguje Medveděv
včera

Obama tajně plánoval útok na jaderný arzenál KLDR
včera

Trump už konečně pochopil to, co všichni ostatní věděli roky
včera

EU připravuje třetí odvetný úder proti Trumpovým clům
Aktualizováno včera

Mimořádná zpráva Poplach na pražském letišti: Evakuace kvůli podezřelému zavazadlu, zasahoval pyrotechnik i zásahovka
včera

Kyjev má přednost. Švýcarsko kvůli Ukrajině objednané Patrioty zatím nedostane
včera

Rusko využívá Trumpův odklad sankcí, zvyšuje tlak na ukrajinském bojišti
včera

Jedna z největších záhad druhé světové války rozluštěna: Proč nacisté ukradli fragment tapisérie z Bayeux?
včera

Proč Izrael bombarduje Sýrii? Nejde jen o sebeobranu
včera

Maláčová a Zaorálek si podřezali větev? Sociální demokraté budou ve volbách kandidovat s komunisty
včera

Trump oznámil plošná cla. 150 zemí dostane stejnou sazbu
včera

Ukrajina má novou premiérku. Julija Svyrydenková chystá zásadní změny
včera

NATO urychluje přípravy na dodávky Patriotů Ukrajině. Rusko bude hrozbou i v případě míru, varuje nový šéf
včera

Chaotické vyjednávání o rozpočtu EU za 1,8 bilionu eur odhalilo slabiny von der Leyenové
včera

Průlom v genetice: V Británii se rodí děti z DNA tří lidí, bez dědičné choroby, která ničí životy
včera

Když Putin vidí ústup, považuje to za známku slabosti. Myslím, že NATO ve skutečnosti již neexistuje, varuje Zolotukhin
včera
Evropská zbrojařská skupina pod palbou kritiky. Dodává součásti bomb, které v Gaze zabíjely děti
Evropský zbrojní gigant MBDA, který vyrábí rakety a leteckou výzbroj, čelí vážné kritice poté, co vyšlo najevo, že dodává klíčové součástky bomb GBU-39, které Izrael ve velkém používá při náletech na Pásmo Gazy – včetně útoků, při nichž podle vyšetřování zahynuly desítky dětí.
Zdroj: Libor Novák