Stále větší počet států vydává varování před cestami do Spojených států a mnozí zahraniční turisté se rozhodují, zda USA při svých cestách úplně vynechat. Důvodem jsou změny politiky prezidenta Donalda Trumpa, celní opatření vůči spojencům a zpřísnění imigračních kontrol. Tento trend by mohl mít dalekosáhlé důsledky nejen pro americký turistický průmysl, ale i pro ekonomiku jako celek.
Přísnější hraniční kontroly v poslední době vedly k několika incidentům, kdy byli turisté z Kanady a Evropy bez vysvětlení zadrženi americkými úřady. Kvůli těmto případům už vydalo varování před cestami do USA několik zemí, včetně Německa, Velké Británie, Dánska, Finska a Portugalska. Nyní se stále více lidí přiklání k úplnému bojkotu cestování do Spojených států, píše BBC.
Nejvýraznější je tento trend v Kanadě, která každoročně vysílá do USA více než 20 milionů turistů, což je nejvíce ze všech zemí. Bývalý kanadský premiér Justin Trudeau v reakci na Trumpovy hrozby tarifů a výroky o anexi Kanady vyzval své spoluobčany, aby letos na dovolenou zůstali doma. „Je čas vybrat si Kanadu,“ řekl a dodal, že to může znamenat změnu cestovních plánů.
Mnoho Kanaďanů výzvu vyslyšelo a přestalo cestovat do USA. Podle statistik kanadských úřadů klesl počet překročení hranic do Spojených států v únoru o více než 20 %. Podle Americké cestovní asociace by i pouhé 10% snížení počtu kanadských turistů znamenalo ztrátu 2,1 miliardy dolarů a ohrožení 14 000 pracovních míst.
Pro některé Kanaďany není hlavním důvodem k bojkotu politická situace, ale obavy o vlastní bezpečnost. Cestovatelská novinářka Kate Dingwallová uvedla, že s partnerem zrušili plánovanou dovolenou v USA kvůli obavám z hraničních kontrol. „Je tu určitá nejistota ohledně cestování do Ameriky v této době,“ uvedla.
Podobně se rozhodl i montrealský komik Keith Serry, který zrušil několik vystoupení v New Yorku. „Nechci riskovat cestu do země, kde bych se nemusel cítit bezpečně,“ napsal na sociální sítě a dodal, že odmítá utrácet peníze v „nepřátelském státě“.
Někteří kanadští občané se v posledních měsících setkali s tvrdším přístupem amerických pohraničních úředníků. Jedna Kanaďanka se dostala do mezinárodních médií poté, co byla po zrušení víza zadržena americkými imigračními úřady na dva týdny v údajně nevyhovujících podmínkách.
Odborníci na cestovní ruch již zaznamenali důsledky tohoto trendu. Například hotely v Bermudách hlásí nárůst poptávky ze strany Kanaďanů, kteří se rozhodli přesunout své akce z USA. Podle tamních hotelových řetězců se jedná o 20% nárůst plánovaných rezervací.
Ironií je, že Spojené státy byly nedávno označeny za nejvýznamnější turistický trh světa. Podle zprávy Světové rady pro cestovní ruch dosáhl ekonomický přínos turismu v USA v roce 2024 rekordních 2,36 bilionu dolarů a odhady naznačují, že sektor volného času a pohostinství přidá více než 800 000 pracovních míst.
Přesto se už nyní začínají objevovat známky poklesu. Společnost Tourism Economics revidovala své prognózy příjezdového cestovního ruchu do USA ze zhruba 8,8% růstu na pokles o 5,1 %, což přičítá „napjaté cestovatelské náladě“, novým celním opatřením a nevýhodným směnným kurzům.
Ztráta turistů z Kanady a dalších zemí by mohla znamenat významné ekonomické dopady na hotely, restaurace, taxislužby a další podniky, které jsou na cestovním ruchu závislé. Odborníci se obávají i dlouhodobých následků. Profesor Neri Karra Sillaman z Oxfordské univerzity varuje, že omezení cest do USA může oslabit kulturní a ekonomickou pozici Spojených států. „Pokud si vědci, umělci a podnikatelé začnou vybírat jiné destinace než USA, může to dlouhodobě oslabit konkurenceschopnost země a její globální vliv,“ uvedl.
Právník John Beck z Missouri, který se specializuje na imigrační právo, potvrzuje, že někteří jeho klienti už nyní odkládají nebo ruší své cesty do USA kvůli nejistotě ohledně bezpečnosti a hraničních kontrol. „Nejde jen o politiku, ale i o ztracené obchodní příležitosti, neuskutečněné návštěvy rodiny nebo chybějící na důležitých životních událostech,“ vysvětlil.
Ačkoli většina Američanů nemá s těmito rozhodnutími nic společného, právě běžní občané budou těmi, kdo ponesou největší ekonomické důsledky odlivu turistů.
Související

Nejde jen o Ukrajinu. USA stojí před možností největšího vojenského konfliktu od druhé světové války

Největší obranný projekt v dějinách. Trump představil vesmírný štít Golden Dome
USA (Spojené státy americké) , cestování
Aktuálně se děje
před 1 hodinou

Trump prezidentovi JAR vyrazil dech. Přehrál mu video s vymyšlenými obviněními z genocidy
před 2 hodinami

Prezident Pavel zastavil trestní stíhání čtyř vojáků v kauze útoku v Afghánistánu
před 3 hodinami

Vedle Švédska je ve čtvrtfinále MS i druhý domácí tým Dánové. Mezi osmičkou je i Rakousko, Kazachstán sestupuje
před 3 hodinami

Na čtvrtfinále se Švédy i s Kämpfem. Toronto českého útočníka pouští na MS
před 3 hodinami

Izraelci zřejmě zabili lídra Hamásu Sinvára. Obsadíme celé Pásmo Gazy, potvrdil Netanjahu
před 4 hodinami

Kanada se chce připojit k Trumpovu štítu Golden Dome
před 5 hodinami

Elon Musk nekončí. Prozradil, jak dlouho zůstane v čele Tesly
před 6 hodinami

Válka na Ukrajině: Jaké budou další kroky? Trumpa čekají tři zásadní rozhodnutí
před 6 hodinami

Nemoc, která v minulosti děsila svět, už nebude hrozbou? Británie spouští jako první na světě očkování
před 8 hodinami

Nejde jen o Ukrajinu. USA stojí před možností největšího vojenského konfliktu od druhé světové války
před 8 hodinami

Elton John kvůli AI označil britskou vládu za absolutní lůzry
před 8 hodinami

Češi věří vědě, Slováci konspiracím. Průzkum o placaté zemi ukazuje na tragický stav tamního vzdělávání
před 9 hodinami

Mír výměnou za území? Rusko a Ukrajina zvažují možnosti dohody
před 10 hodinami

Ve Španělsku byl zastřelen Andrij Portnov, ukrajinský politik a poradce Janukovyče
před 10 hodinami

Ukrajina má důkazy, že ruská armáda popravuje kapitulující ukrajinské vojáky
před 10 hodinami

Brexit pozpátku? Británie a EU se snaží aktualizovat vztahy, jinak nezvládnou čelit novým hrozbám, říká Meislová
před 11 hodinami

Trump neví co dál, Ukrajinu nechá padnout. V Kyjevě panuje zklamání, frustrace a rostoucí obavy
před 11 hodinami

Problém, který jde za každým z nás. Leností ničíme ekosystémy, přitom stačí vyměnit oblečení za jídlo
před 12 hodinami

Izraelské operace v Gaze jsou velmi blízko válečnému zločinu, varuje expremiér. Mezinárodní tlak roste
před 12 hodinami
Konec levných zásilek z Temu a Sheinu. EU zavede speciální poplatek za každý balíček
Evropská komise plánuje zavést jednotný poplatek ve výši dvou eur, tedy zhruba 50 korun, za každou malou zásilku doručenou spotřebitelům v EU. Nové opatření by se mohlo výrazně dotknout především levných online platforem, jako jsou Temu a Shein, jejichž podnikání stojí na levné a přímé přepravě zboží z Číny do Evropy.
Zdroj: Libor Novák