Do USA nejezděte. Stále více států vyzývá k úplnému bojkotu cestování

Stále větší počet států vydává varování před cestami do Spojených států a mnozí zahraniční turisté se rozhodují, zda USA při svých cestách úplně vynechat. Důvodem jsou změny politiky prezidenta Donalda Trumpa, celní opatření vůči spojencům a zpřísnění imigračních kontrol. Tento trend by mohl mít dalekosáhlé důsledky nejen pro americký turistický průmysl, ale i pro ekonomiku jako celek.

Přísnější hraniční kontroly v poslední době vedly k několika incidentům, kdy byli turisté z Kanady a Evropy bez vysvětlení zadrženi americkými úřady. Kvůli těmto případům už vydalo varování před cestami do USA několik zemí, včetně Německa, Velké Británie, Dánska, Finska a Portugalska. Nyní se stále více lidí přiklání k úplnému bojkotu cestování do Spojených států, píše BBC.

Nejvýraznější je tento trend v Kanadě, která každoročně vysílá do USA více než 20 milionů turistů, což je nejvíce ze všech zemí. Bývalý kanadský premiér Justin Trudeau v reakci na Trumpovy hrozby tarifů a výroky o anexi Kanady vyzval své spoluobčany, aby letos na dovolenou zůstali doma. „Je čas vybrat si Kanadu,“ řekl a dodal, že to může znamenat změnu cestovních plánů.

Mnoho Kanaďanů výzvu vyslyšelo a přestalo cestovat do USA. Podle statistik kanadských úřadů klesl počet překročení hranic do Spojených států v únoru o více než 20 %. Podle Americké cestovní asociace by i pouhé 10% snížení počtu kanadských turistů znamenalo ztrátu 2,1 miliardy dolarů a ohrožení 14 000 pracovních míst.

Pro některé Kanaďany není hlavním důvodem k bojkotu politická situace, ale obavy o vlastní bezpečnost. Cestovatelská novinářka Kate Dingwallová uvedla, že s partnerem zrušili plánovanou dovolenou v USA kvůli obavám z hraničních kontrol. „Je tu určitá nejistota ohledně cestování do Ameriky v této době,“ uvedla.

Podobně se rozhodl i montrealský komik Keith Serry, který zrušil několik vystoupení v New Yorku. „Nechci riskovat cestu do země, kde bych se nemusel cítit bezpečně,“ napsal na sociální sítě a dodal, že odmítá utrácet peníze v „nepřátelském státě“.

Někteří kanadští občané se v posledních měsících setkali s tvrdším přístupem amerických pohraničních úředníků. Jedna Kanaďanka se dostala do mezinárodních médií poté, co byla po zrušení víza zadržena americkými imigračními úřady na dva týdny v údajně nevyhovujících podmínkách.

Odborníci na cestovní ruch již zaznamenali důsledky tohoto trendu. Například hotely v Bermudách hlásí nárůst poptávky ze strany Kanaďanů, kteří se rozhodli přesunout své akce z USA. Podle tamních hotelových řetězců se jedná o 20% nárůst plánovaných rezervací.

Ironií je, že Spojené státy byly nedávno označeny za nejvýznamnější turistický trh světa. Podle zprávy Světové rady pro cestovní ruch dosáhl ekonomický přínos turismu v USA v roce 2024 rekordních 2,36 bilionu dolarů a odhady naznačují, že sektor volného času a pohostinství přidá více než 800 000 pracovních míst.

Přesto se už nyní začínají objevovat známky poklesu. Společnost Tourism Economics revidovala své prognózy příjezdového cestovního ruchu do USA ze zhruba 8,8% růstu na pokles o 5,1 %, což přičítá „napjaté cestovatelské náladě“, novým celním opatřením a nevýhodným směnným kurzům.

Ztráta turistů z Kanady a dalších zemí by mohla znamenat významné ekonomické dopady na hotely, restaurace, taxislužby a další podniky, které jsou na cestovním ruchu závislé. Odborníci se obávají i dlouhodobých následků. Profesor Neri Karra Sillaman z Oxfordské univerzity varuje, že omezení cest do USA může oslabit kulturní a ekonomickou pozici Spojených států. „Pokud si vědci, umělci a podnikatelé začnou vybírat jiné destinace než USA, může to dlouhodobě oslabit konkurenceschopnost země a její globální vliv,“ uvedl.

Právník John Beck z Missouri, který se specializuje na imigrační právo, potvrzuje, že někteří jeho klienti už nyní odkládají nebo ruší své cesty do USA kvůli nejistotě ohledně bezpečnosti a hraničních kontrol. „Nejde jen o politiku, ale i o ztracené obchodní příležitosti, neuskutečněné návštěvy rodiny nebo chybějící na důležitých životních událostech,“ vysvětlil.

Ačkoli většina Američanů nemá s těmito rozhodnutími nic společného, právě běžní občané budou těmi, kdo ponesou největší ekonomické důsledky odlivu turistů. 

Související

Joe Biden

"Biden byl mimo, uprostřed jednání šel do bazénu." Spisovatel popsal, co se dělo v Bílém domě, sepsul i Trumpa

Kdysi uznávaný jako pozorovatel dění v Bílém domě a autor knihy The Fight of His Life, Chris Whipple nyní ve svém novém díle s názvem Uncharted ostře mění kurz. Exprezidenta Joea Bidena a jeho nejbližší spolupracovníky líčí v mnohem temnějších barvách, než tomu bylo ještě před dvěma lety. Zatímco dříve vyzdvihoval Bidenovu vytrvalost a mentální bystrost, dnes hovoří o „šokující únavě“, „ztrátě kontaktu s realitou“ a „nepřipravenosti vést kampaň“.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) cestování

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

Joe Biden

"Biden byl mimo, uprostřed jednání šel do bazénu." Spisovatel popsal, co se dělo v Bílém domě, sepsul i Trumpa

Kdysi uznávaný jako pozorovatel dění v Bílém domě a autor knihy The Fight of His Life, Chris Whipple nyní ve svém novém díle s názvem Uncharted ostře mění kurz. Exprezidenta Joea Bidena a jeho nejbližší spolupracovníky líčí v mnohem temnějších barvách, než tomu bylo ještě před dvěma lety. Zatímco dříve vyzdvihoval Bidenovu vytrvalost a mentální bystrost, dnes hovoří o „šokující únavě“, „ztrátě kontaktu s realitou“ a „nepřipravenosti vést kampaň“.

včera

včera

Giorgia Meloniová, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

"To nejhorší, co se mohlo stát." Během jednání Trumpa s Meloniovou došlo k fatálnímu selhání

Tlumočnice italské premiérky Giorgie Meloniové Valentina Maiolini-Rothbacher se veřejně omluvila za nepříjemné selhání během důležité schůzky s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Incident, ke kterému došlo tento týden v Bílém domě, přiměl samotnou premiérku Meloniovou, aby svou odpověď na otázku ohledně NATO a obranných výdajů přeložila do angličtiny sama.

včera

Pentagon

Vlastní reaktor do každé základny? Pentagon v tichosti chystá energetickou revoluci

Vývoj umělé inteligence prudce zvyšuje poptávku po elektrické energii, včetně jaderné. I když zájem investorů roste, dosud jej brzdily praktické a regulační překážky. Pentagon nyní podnikl klíčový krok: jeho agentura Defense Innovation Unit (DIU) vybrala nové firmy, které mohou začít stavět malé jaderné elektrárny, takzvané mikrоrеaktory, na základnách amerického ministerstva obrany.

včera

včera

Země, pohled z Měsíce

Kde se na Zemi skutečně vzala voda? Nový objev otřásl vědeckou komunitou

Vědci z Oxfordské univerzity možná výrazně otřásli dosavadními představami o tom, odkud se na Zemi vzala voda. Podle nové studie, zveřejněné ve středu v odborném časopise Icarus, byl raný materiál, ze kterého se Země formovala, bohatší na vodík, než se dosud předpokládalo, píše CNN. Výzkum přináší možnost, že voda na naší planetě vznikla z jejích původních složek a nebyla „dovezena“ z vesmíru.

včera

včera

Soud v USA, ilustrační foto

Urychlil vyhošťování imigrantů, pak soud deportaci zakázal. Co se děje v USA?

Ve výjimečném rozhodnutí přijatém během noci z pátku na sobotu zablokoval Nejvyšší soud Spojených států deportaci skupiny venezuelských migrantů zadržovaných v Texasu. Tento krok přišel pouhých několik dní poté, co stejný soud umožnil prezidentu Donaldu Trumpovi využít kontroverzní zákon z 18. století – Alien Enemies Act – pro urychlení vyhošťování imigrantů.

včera

Summit NATO 2024 ve Washingtonu

Hlavně nenaštvat Trumpa. Jak NATO mění rétoriku, aby USA neodešly

Státy Severoatlantické aliance (NATO) začaly mírnit svá tvrzení týkající se klimatu, genderu a diverzity ve svých interních dokumentech. Podle tří dobře informovaných zdrojů je cílem této změny vyhnout se možné odvetě ze strany administrativy prezidenta Donalda Trumpa, který v druhém funkčním období vede kampaň proti politice rozmanitosti a klimatických iniciativ.

19. dubna 2025 21:58

Praha

Česko navštíví belgický král, oznámil Pražský hrad

Jeden z evropských králů dorazí v květnu do Česka. Pražský hrad ve čtvrtek prozradil, který z panovníků ze starého kontinentu přijal pozvání prezidenta Petra Pavla. Hrad také sdělil první podrobnosti o programu této návštěvy. 

19. dubna 2025 20:18

Aktualizováno 19. dubna 2025 19:57

Vladimir Putin

Putin vyhlásil velikonoční příměří na Ukrajině

Ruský prezident Vladimir Putin podle tamních médií vyhlásil velikonoční příměří na Ukrajině, informuje BBC. Za předpokladu, že na zastavení bojů přistoupí i Kyjev, má klid zabraní nastat ještě dnes. Podle neoficiálních informací se ukrajinská armáda rozhodla zastavit palbu. 

19. dubna 2025 19:35

Michal Bílek

Bílek se po letošním Euru stane novým trenérem fotbalových „lvíčat“

Přestože do mistrovství Evropy hráčů do 21 let zbývají dva měsíce, už teď je jisté, co se stane u českých reprezentantů této věkové kategorie po něm, ať už na něm česká reprezentace dopadne jakkoliv. Změní se trenér, když toho dosavadního Jana Suchopárka nahradí Michal Bílek. Rozhodl o tom výkonný výbor Fotbalové asociace ČR (FAČR), přičemž její vedení s Bílkem podepsalo smlouvu na nadcházející kvalifikační cyklus s opcí na případné prodloužení, pokud se mu se svěřenci podaří postoupit na evropský šampionát v roce 2027.

19. dubna 2025 18:42

Andrij Sybiha

První ukrajinská reakce na ruský návrh příměří. Ozval se i Lipavský

Šéf diplomacie reagoval na ukrajinské straně jako první na ruský návrh velikonočního příměří. Andrij Sybiha neprozradil, zdali Kyjev kývne na zastavení bojů. Zdůraznil však, že slovům ruského prezidenta Vladimira Putina se nedá věřit. Zmínil také, že Moskva nadále může kdykoliv dát souhlas s bezpodmínečným třicetidenním příměřím. 

19. dubna 2025 18:24

19. dubna 2025 17:36

Překvapivé počasí. Meteorologové vysvětlili, proč na Velký pátek tak pršelo

Deštivé počasí na Velký pátek překvapilo i meteorology. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) zaznamenal na některých místech první výraznější srážky za několik měsíců. Příčinou bylo dění v oblasti Alp. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy