Stále větší počet států vydává varování před cestami do Spojených států a mnozí zahraniční turisté se rozhodují, zda USA při svých cestách úplně vynechat. Důvodem jsou změny politiky prezidenta Donalda Trumpa, celní opatření vůči spojencům a zpřísnění imigračních kontrol. Tento trend by mohl mít dalekosáhlé důsledky nejen pro americký turistický průmysl, ale i pro ekonomiku jako celek.
Přísnější hraniční kontroly v poslední době vedly k několika incidentům, kdy byli turisté z Kanady a Evropy bez vysvětlení zadrženi americkými úřady. Kvůli těmto případům už vydalo varování před cestami do USA několik zemí, včetně Německa, Velké Británie, Dánska, Finska a Portugalska. Nyní se stále více lidí přiklání k úplnému bojkotu cestování do Spojených států, píše BBC.
Nejvýraznější je tento trend v Kanadě, která každoročně vysílá do USA více než 20 milionů turistů, což je nejvíce ze všech zemí. Bývalý kanadský premiér Justin Trudeau v reakci na Trumpovy hrozby tarifů a výroky o anexi Kanady vyzval své spoluobčany, aby letos na dovolenou zůstali doma. „Je čas vybrat si Kanadu,“ řekl a dodal, že to může znamenat změnu cestovních plánů.
Mnoho Kanaďanů výzvu vyslyšelo a přestalo cestovat do USA. Podle statistik kanadských úřadů klesl počet překročení hranic do Spojených států v únoru o více než 20 %. Podle Americké cestovní asociace by i pouhé 10% snížení počtu kanadských turistů znamenalo ztrátu 2,1 miliardy dolarů a ohrožení 14 000 pracovních míst.
Pro některé Kanaďany není hlavním důvodem k bojkotu politická situace, ale obavy o vlastní bezpečnost. Cestovatelská novinářka Kate Dingwallová uvedla, že s partnerem zrušili plánovanou dovolenou v USA kvůli obavám z hraničních kontrol. „Je tu určitá nejistota ohledně cestování do Ameriky v této době,“ uvedla.
Podobně se rozhodl i montrealský komik Keith Serry, který zrušil několik vystoupení v New Yorku. „Nechci riskovat cestu do země, kde bych se nemusel cítit bezpečně,“ napsal na sociální sítě a dodal, že odmítá utrácet peníze v „nepřátelském státě“.
Někteří kanadští občané se v posledních měsících setkali s tvrdším přístupem amerických pohraničních úředníků. Jedna Kanaďanka se dostala do mezinárodních médií poté, co byla po zrušení víza zadržena americkými imigračními úřady na dva týdny v údajně nevyhovujících podmínkách.
Odborníci na cestovní ruch již zaznamenali důsledky tohoto trendu. Například hotely v Bermudách hlásí nárůst poptávky ze strany Kanaďanů, kteří se rozhodli přesunout své akce z USA. Podle tamních hotelových řetězců se jedná o 20% nárůst plánovaných rezervací.
Ironií je, že Spojené státy byly nedávno označeny za nejvýznamnější turistický trh světa. Podle zprávy Světové rady pro cestovní ruch dosáhl ekonomický přínos turismu v USA v roce 2024 rekordních 2,36 bilionu dolarů a odhady naznačují, že sektor volného času a pohostinství přidá více než 800 000 pracovních míst.
Přesto se už nyní začínají objevovat známky poklesu. Společnost Tourism Economics revidovala své prognózy příjezdového cestovního ruchu do USA ze zhruba 8,8% růstu na pokles o 5,1 %, což přičítá „napjaté cestovatelské náladě“, novým celním opatřením a nevýhodným směnným kurzům.
Ztráta turistů z Kanady a dalších zemí by mohla znamenat významné ekonomické dopady na hotely, restaurace, taxislužby a další podniky, které jsou na cestovním ruchu závislé. Odborníci se obávají i dlouhodobých následků. Profesor Neri Karra Sillaman z Oxfordské univerzity varuje, že omezení cest do USA může oslabit kulturní a ekonomickou pozici Spojených států. „Pokud si vědci, umělci a podnikatelé začnou vybírat jiné destinace než USA, může to dlouhodobě oslabit konkurenceschopnost země a její globální vliv,“ uvedl.
Právník John Beck z Missouri, který se specializuje na imigrační právo, potvrzuje, že někteří jeho klienti už nyní odkládají nebo ruší své cesty do USA kvůli nejistotě ohledně bezpečnosti a hraničních kontrol. „Nejde jen o politiku, ale i o ztracené obchodní příležitosti, neuskutečněné návštěvy rodiny nebo chybějící na důležitých životních událostech,“ vysvětlil.
Ačkoli většina Američanů nemá s těmito rozhodnutími nic společného, právě běžní občané budou těmi, kdo ponesou největší ekonomické důsledky odlivu turistů.
Související

USA rozjíždí další diplomatický spor. Trump vyhrožuje Mexiku kvůli vodě

USA vyhodily velitelku základny v Grónsku za "podkopávání" Vanceovy autority
USA (Spojené státy americké) , cestování
Aktuálně se děje
včera

Extraliga play off 2025: Semifinále nekončí, Sparta v Brně zavřela bránu a srovnala sérii. Game 7 rozhodne v O2 aréně
včera

USA rozjíždí další diplomatický spor. Trump vyhrožuje Mexiku kvůli vodě
včera

USA vyhodily velitelku základny v Grónsku za "podkopávání" Vanceovy autority
včera

Trump má 90 dní na uzavření 150 obchodních dohod. Finanční trhy tomu nevěří
včera

Merze čeká boj. Bez silného a akceschopného Německa je stabilita a bezpečnost Evropy nemožná
včera

Kde je slibovaný Trumpův mír? Rusko připravuje novou ofenzivu, varuje Kyjev
včera

Vlček měsíc po hromadném propouštění navštívil onsemi. Jednal o budoucnosti výroby čipů v Česku
včera

EU prozradila, co udělá, pokud jednání s Trumpem selžou
včera

Střelba ve firmě u Prahy: Muž bojuje o život, policie zadržela jednoho podezřelého
včera

Evropa oznámila nový vojenský balík pro Ukrajinu, Británie zvažuje rozmístění jednotek
včera

Exministr Gazdík po patnácti letech končí ve Sněmovně. Kandidovat už nechce
včera

Witkoff odcestoval do Ruska. S Putinem bude jednat o válce na Ukrajině
včera

Čínský protiúder: Cla vůči USA zvedá na 125 %. Nebojíme se, vzkazuje Si Ťin-pching
včera

Nejistota v obchodní politice otřásá celým světem. Co přijde nyní?
včera

Proč vysoká cla zrovna na auta? Expertka prozradila, o má Trump za problém
včera

CNN: Obchodní válka mezi USA a Čínou může být katastrofální pro celý svět
včera

Počasí bude o víkendu typicky jarní, ukazuje předpověď
10. dubna 2025 22:06

Extraliga play off 2025: Pardubice si znovu vybojovaly postup do finále, Dynamo nedalo Hradci šanci
10. dubna 2025 21:31

Čína je připravena na obchodní válku s USA. Trump si možná neuvědomuje, do čeho se pouští
10. dubna 2025 20:12
Bílý dům zveřejnil skutečnou výši cel pro Čínu. S EU bude Trump jednat jako s celkem
Spojené státy uvalily celková cla ve výši nejméně 145 % na dovoz z Číny, potvrzuje The Guardian s odkazem na nové nařízení prezidenta Donalda Trumpa. Zvýšení zahrnuje i 20% příplatek, který Trump dříve označil za opatření proti pašování fentanylu.
Zdroj: Libor Novák