Do USA nejezděte. Stále více států vyzývá k úplnému bojkotu cestování

Stále větší počet států vydává varování před cestami do Spojených států a mnozí zahraniční turisté se rozhodují, zda USA při svých cestách úplně vynechat. Důvodem jsou změny politiky prezidenta Donalda Trumpa, celní opatření vůči spojencům a zpřísnění imigračních kontrol. Tento trend by mohl mít dalekosáhlé důsledky nejen pro americký turistický průmysl, ale i pro ekonomiku jako celek.

Přísnější hraniční kontroly v poslední době vedly k několika incidentům, kdy byli turisté z Kanady a Evropy bez vysvětlení zadrženi americkými úřady. Kvůli těmto případům už vydalo varování před cestami do USA několik zemí, včetně Německa, Velké Británie, Dánska, Finska a Portugalska. Nyní se stále více lidí přiklání k úplnému bojkotu cestování do Spojených států, píše BBC.

Nejvýraznější je tento trend v Kanadě, která každoročně vysílá do USA více než 20 milionů turistů, což je nejvíce ze všech zemí. Bývalý kanadský premiér Justin Trudeau v reakci na Trumpovy hrozby tarifů a výroky o anexi Kanady vyzval své spoluobčany, aby letos na dovolenou zůstali doma. „Je čas vybrat si Kanadu,“ řekl a dodal, že to může znamenat změnu cestovních plánů.

Mnoho Kanaďanů výzvu vyslyšelo a přestalo cestovat do USA. Podle statistik kanadských úřadů klesl počet překročení hranic do Spojených států v únoru o více než 20 %. Podle Americké cestovní asociace by i pouhé 10% snížení počtu kanadských turistů znamenalo ztrátu 2,1 miliardy dolarů a ohrožení 14 000 pracovních míst.

Pro některé Kanaďany není hlavním důvodem k bojkotu politická situace, ale obavy o vlastní bezpečnost. Cestovatelská novinářka Kate Dingwallová uvedla, že s partnerem zrušili plánovanou dovolenou v USA kvůli obavám z hraničních kontrol. „Je tu určitá nejistota ohledně cestování do Ameriky v této době,“ uvedla.

Podobně se rozhodl i montrealský komik Keith Serry, který zrušil několik vystoupení v New Yorku. „Nechci riskovat cestu do země, kde bych se nemusel cítit bezpečně,“ napsal na sociální sítě a dodal, že odmítá utrácet peníze v „nepřátelském státě“.

Někteří kanadští občané se v posledních měsících setkali s tvrdším přístupem amerických pohraničních úředníků. Jedna Kanaďanka se dostala do mezinárodních médií poté, co byla po zrušení víza zadržena americkými imigračními úřady na dva týdny v údajně nevyhovujících podmínkách.

Odborníci na cestovní ruch již zaznamenali důsledky tohoto trendu. Například hotely v Bermudách hlásí nárůst poptávky ze strany Kanaďanů, kteří se rozhodli přesunout své akce z USA. Podle tamních hotelových řetězců se jedná o 20% nárůst plánovaných rezervací.

Ironií je, že Spojené státy byly nedávno označeny za nejvýznamnější turistický trh světa. Podle zprávy Světové rady pro cestovní ruch dosáhl ekonomický přínos turismu v USA v roce 2024 rekordních 2,36 bilionu dolarů a odhady naznačují, že sektor volného času a pohostinství přidá více než 800 000 pracovních míst.

Přesto se už nyní začínají objevovat známky poklesu. Společnost Tourism Economics revidovala své prognózy příjezdového cestovního ruchu do USA ze zhruba 8,8% růstu na pokles o 5,1 %, což přičítá „napjaté cestovatelské náladě“, novým celním opatřením a nevýhodným směnným kurzům.

Ztráta turistů z Kanady a dalších zemí by mohla znamenat významné ekonomické dopady na hotely, restaurace, taxislužby a další podniky, které jsou na cestovním ruchu závislé. Odborníci se obávají i dlouhodobých následků. Profesor Neri Karra Sillaman z Oxfordské univerzity varuje, že omezení cest do USA může oslabit kulturní a ekonomickou pozici Spojených států. „Pokud si vědci, umělci a podnikatelé začnou vybírat jiné destinace než USA, může to dlouhodobě oslabit konkurenceschopnost země a její globální vliv,“ uvedl.

Právník John Beck z Missouri, který se specializuje na imigrační právo, potvrzuje, že někteří jeho klienti už nyní odkládají nebo ruší své cesty do USA kvůli nejistotě ohledně bezpečnosti a hraničních kontrol. „Nejde jen o politiku, ale i o ztracené obchodní příležitosti, neuskutečněné návštěvy rodiny nebo chybějící na důležitých životních událostech,“ vysvětlil.

Ačkoli většina Američanů nemá s těmito rozhodnutími nic společného, právě běžní občané budou těmi, kdo ponesou největší ekonomické důsledky odlivu turistů. 

Související

Pentagon

Proč Pentagon zastavil dodávky Ukrajině? Konečně se objevil "důvod"

Americké ministerstvo obrany oficiálně potvrdilo, že pozastavilo některé dodávky munice a zbraní, které byly Ukrajině přislíbeny na konci předchozí administrativy. Důvodem je právě probíhající přezkum zásob munice americké armády, jehož cílem je podle Pentagonu zajistit, aby se neohrozila vlastní obranyschopnost Spojených států.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) cestování

Aktuálně se děje

včera

včera

Pentagon

Proč Pentagon zastavil dodávky Ukrajině? Konečně se objevil "důvod"

Americké ministerstvo obrany oficiálně potvrdilo, že pozastavilo některé dodávky munice a zbraní, které byly Ukrajině přislíbeny na konci předchozí administrativy. Důvodem je právě probíhající přezkum zásob munice americké armády, jehož cílem je podle Pentagonu zajistit, aby se neohrozila vlastní obranyschopnost Spojených států.

včera

včera

Bílý dům (The White House), Wahsington D.C., USA

Smrtící povodně mohou být novým normálem, varují experti. Je to jen Boží zásah, reaguje Bílý dům

Tragické povodně v texaské oblasti Hill Country, které si vyžádaly více než 100 životů, podle odborníků signalizují novou realitu v USA. Katastrofa přichází v době, kdy prezident Donald Trump a jeho spojenci oslabují nebo zcela ruší klíčové federální úřady, jež mají na starosti předpovídání počasí a zvládání krizí způsobených extrémním počasím.

včera

včera

Donald Trump

Trump odkládá nová cla a varuje 14 zemí. Půjde také po Japonsku a Jižní Koreji

Americký prezident Donald Trump odložil zavedení plánovaných vyšších cel na dovoz do Spojených států. Zároveň rozeslal dopis čtrnácti zemím, ve kterém podrobně popsal tarify, jimž budou jejich produkty potenciálně čelit. Původně měla nová cla vstoupit v platnost 9. července, ale Bílý dům je pozastavil kvůli probíhajícím obchodním jednáním.

včera

včera

včera

včera

včera

Texas zasáhly ničivé povodně. Prohlédněte si galerii

Obětí povodní v Texasu je přes sto. Naděje na nalezení přeživších začíná být mizivá

Bleskové povodně, které zasáhly oblast řeky Guadalupe v Texasu, si vyžádaly přes sto obětí, desítky lidí zůstávají pohřešovány. Mezi mrtvými je i 27 dívek a členů personálu z tábora Camp Mystic. Záchranné práce pokračují, i když šance na nalezení přeživších s každou hodinou klesá. Stát Texas mobilizuje všechny dostupné síly, do pomoci se zapojují i záchranáři z jiných států. Počasí zůstává nevyzpytatelné a hrozí další srážky.

včera

Pomník mistra Jana Husa během vánočních trhů.

Pomník Jana Husa má 110 let. S dílem se pojily spory i tragédie

Šestého červencového dne roku 1915, o pětistém výročí upálení mistra Jana Husa, byl na pražském Staroměstském náměstí odhalen jeho pomník. Jeho vybudování se pojilo s vyostřenými spory mezi příznivci a odpůrci tohoto počinu, odhalení díla nedoprovázely okázalé slavnosti. Střety a emoce se s pomníkem váží po celou dobu jeho existence. A před 35 lety u něj došlo dokonce k tragédii.

včera

včera

Pozemní síly IDF operují na severu pásma Gazy.

Gaza před dalším příměřím: Desetitisíce mrtvých, rozvrácená infrastruktura a špatné diplomatické vyhlídky

V předvečer očekávaného příměří v pásmu Gazy, o němž jednají představitelé Izraele a Spojených států v Bílém domě, nadále přicházejí zprávy o devastujících ztrátách civilistů a infrastruktury. Podle OSN a palestinských úřadů zahynulo až 80 tisíc lidí, především žen a dětí. Humanitární organizace varují před kolapsem základních služeb a nárůstem migrace, zatímco diplomatická jednání čelí odporu a hluboké nedůvěře.

včera

včera

Jeffrey Epstein

Sliby chyby. Epsteinův seznam neexistuje, tvrdí americká justice

Ministerstvo spravedlnosti USA popřelo existenci tzv. Epsteinova seznamu a podkopalo sliby generální prokurátorky Pam Bondiové o zveřejnění kompromitujících dokumentů. Podle resortu žádný usvědčující seznam ani důkazy o vydírání prominentních osob neexistují. Tvrzení přichází navzdory rostoucímu tlaku veřejnosti, politiků i Trumpových příznivců, kteří Bondiovou a FBI viní ze záměrného zdržování kauzy.

včera

včera

včera

včera

S požáry v Německu bojovaly stovky hasičů. Ohrožovaly je výbuchy munice

Kvůli lesním požárům, které sužovaly východ Německa přes uplynulý víkend, se muselo evakuovat více než sto lidí. S ohněm bojovalo pět stovek hasičů, dva z nich byli během zásahu vážně zraněni. 

Zdroj: Tereza Marešová

Další zprávy