Pokud by došlo k plnohodnotné obchodní válce mezi Spojenými státy a jejich klíčovými obchodními partnery, mohla by světová ekonomika utrpět ztrátu až 1,4 bilionu dolarů. Vyplývá to z nové analýzy ekonomů z Aston Business School, kteří modelovali různé scénáře možného vývoje v případě zavedení nových celních tarifů.
Studie upozorňuje, že návrat Donalda Trumpa do Bílého domu v roce 2025 již vyvolal vlnu protekcionistických opatření, která v krátké době přetvářejí globální obchodní vztahy. Nejhorší možný scénář počítá s rozsáhlou odvetnou reakcí dotčených států na americká cla, což by vedlo k významnému zdražení zboží, snížení konkurenceschopnosti firem a narušení globálních dodavatelských řetězců.
Ekonomové popsali šest různých scénářů, od prvních tarifních opatření až po úplnou obchodní válku:
- První vlna amerických celních opatření: Ceny ve Spojených státech vzrostou o 2,7 %, reálný HDP na obyvatele se sníží o 0,9 %. Kanada zaznamená pokles blahobytu o 3,2 %, Mexiko o 5 %.
- Odveta Kanady, Mexika a Číny: Pokles ekonomického výkonu USA se prohloubí na 1,1 %, Kanada a Mexiko ztratí 5,1 % a 7,1 % blahobytu.
- Americká cla ve výši 25 % na zboží z EU: Objem transatlantického obchodu se prudce sníží, evropská výroba bude narušena, USA zaznamenají pokles blahobytu o 1,5 %.
- Odveta EU v podobě 25% cel na americké zboží: Ceny v USA i EU vzrostou, blahobyt obou stran se sníží, zatímco Velká Británie může krátkodobě těžit z přesměrování obchodních toků.
- Americká globální cla: Dojde k výrazné kontrakci mezinárodního obchodu, prudkému růstu cen a oslabení ekonomického výkonu Severní Ameriky i Spojeného království.
- Plnohodnotná obchodní válka: Vzájemná eskalace cel povede k rozsáhlému narušení globálního obchodu, vážným ztrátám pro USA a celkovému hospodářskému propadu ve výši 1,4 bilionu dolarů.
Pokud by došlo k nejhoršímu scénáři, americký export by klesl o 66,2 %, zatímco dovoz by se propadl o 46,3 %. Výrazně by se snížil i celkový hospodářský blahobyt USA o 2,5 %, zatímco ceny by vzrostly o 5,5 %. Kanada a Mexiko by rovněž čelily hlubokému ekonomickému propadu – jejich export by klesl o více než 30 %, zatímco blahobyt by se snížil o 4,9 %, resp. 6,6 %.
V Evropě a Asii by dopady nebyly tak drastické, ale i velké ekonomiky jako Německo, Čína, Japonsko a Velká Británie by zaznamenaly pokles objemu obchodu, snížení domácí produkce a pokles ekonomického blahobytu. Spojené království by podle modelu čelilo poklesu exportu o 7 %, snížení dovozu o 5,2 % a celkovému zhoršení hospodářské situace o 0,5 %.
Pro Velkou Británii představuje možné narušení mezinárodního obchodu jak riziko, tak potenciální příležitost. Na jedné straně může těžit z možnosti přesměrování obchodních toků a zvýšeného exportu do USA, na druhé straně však čelí hrozbám v klíčových odvětvích, jako je automobilový průmysl a technologie.
Studie upozorňuje, že v post-brexitové realitě stojí Spojené království na křižovatce – může se snažit využít nové obchodní příležitosti, ale zároveň čelí riziku prohloubení rozdílů s Evropskou unií, zejména kvůli regulačním nesouladům a politické nedůvěře.
Ekonomové z Aston Business School uzavírají, že dlouhodobé zisky pro britskou ekonomiku budou záviset na tom, zda se zemi podaří obnovit úzké vztahy s EU a podporovat pravidly řízený mezinárodní obchod. Bez stabilního obchodního rámce by mohla být Velká Británie nakonec jednou z obětí nové globální obchodní krize.
Související

Trump otevřel Číně cestu, na které ji Američané nechtějí vidět

Obchodní válka to není. Ekonom pro EZ vysvětlil, jak Trumpova cla zasáhnou Česko
Aktuálně se děje
včera

Pardubice v druhém finále extraligy vybojovaly vítězství 2:1 a sérii tak srovnaly na 1:1
včera

Trump nevyloučil budoucí konec amerických snah o dosažení míru na Ukrajině
včera

Pellegrini dostal pokutu za loňskou předvolební kampaň
včera

Nečekané svědectví z dovolenkového ráje Čechů. Video ukazuje žraloka u pobřeží
včera

OBRAZEM: Jarní teplé počasí konečně přišlo. Lidé vyrazili do parků a na náplavky
včera

Unikl americký návrh příměří na Ukrajině. Rusové si mnou ruce
včera

Vance neztrácí víru. Naznačil, že jednání o míru na Ukrajině mají progres
včera

Svět si připomíná smrt Ježíše. Nebyl jediným ukřižovaným
včera

Ukrajina a USA udělaly další krok k podepsání nerostné dohody
včera

Trumpův boj s imigrací. Případy, které otřásají důvěrou v princip americké „svobody“
včera

ANO čeká výměna europoslance. Kovařík oznámil, že ve funkci skončí
včera

Baník Ostrava povede kouč Hapal po podepsání nové smlouvy minimálně další dva roky
včera

V Polsku si dejte pozor, radí ministerstvo. Platí nový zákaz, hrozí i zadržení
včera

Americké ultimátum. Do pár dní má být jasno, zda skončí válka na Ukrajině
včera

Z oblohy nepadá jen déšť. Meteorologové upozornili na zajímavý jev
včera

Česko se definitivně zbavilo závislosti na ruské ropě, oznámil Fiala
včera

Další americký útok v Jemenu. Místní úřady hlásí desítky obětí
včera

Víkendové počasí se v duchu léta ponese jen částečně
17. dubna 2025 21:53

Kalifornie se vzbouřila. Trumpa žene k soudu
17. dubna 2025 21:45
První finále extraligy vyhrála Kometa Brno 1:2. Zápas srovnala v závěru, prodloužení rozhodl obránce Holland
Hokejové finále extraligy začalo dramatem – Pardubice sahaly po vítězství, ale Kometa Brno v závěru srovnala a v prodloužení urvala výhru 2:1. Zápas rozhodl po více než dvaceti duelech bez gólu obránce Holland. Série pokračuje v pátek znovu v Pardubicích.
Zdroj: Adam Skála