Experti popsali, jak by vypadala globální obchodní válka. Svět by stála neuvěřitelné jmění

Pokud by došlo k plnohodnotné obchodní válce mezi Spojenými státy a jejich klíčovými obchodními partnery, mohla by světová ekonomika utrpět ztrátu až 1,4 bilionu dolarů. Vyplývá to z nové analýzy ekonomů z Aston Business School, kteří modelovali různé scénáře možného vývoje v případě zavedení nových celních tarifů.

Studie upozorňuje, že návrat Donalda Trumpa do Bílého domu v roce 2025 již vyvolal vlnu protekcionistických opatření, která v krátké době přetvářejí globální obchodní vztahy. Nejhorší možný scénář počítá s rozsáhlou odvetnou reakcí dotčených států na americká cla, což by vedlo k významnému zdražení zboží, snížení konkurenceschopnosti firem a narušení globálních dodavatelských řetězců.

Ekonomové popsali šest různých scénářů, od prvních tarifních opatření až po úplnou obchodní válku:

  1. První vlna amerických celních opatření: Ceny ve Spojených státech vzrostou o 2,7 %, reálný HDP na obyvatele se sníží o 0,9 %. Kanada zaznamená pokles blahobytu o 3,2 %, Mexiko o 5 %.
  2. Odveta Kanady, Mexika a Číny: Pokles ekonomického výkonu USA se prohloubí na 1,1 %, Kanada a Mexiko ztratí 5,1 % a 7,1 % blahobytu.
  3. Americká cla ve výši 25 % na zboží z EU: Objem transatlantického obchodu se prudce sníží, evropská výroba bude narušena, USA zaznamenají pokles blahobytu o 1,5 %.
  4. Odveta EU v podobě 25% cel na americké zboží: Ceny v USA i EU vzrostou, blahobyt obou stran se sníží, zatímco Velká Británie může krátkodobě těžit z přesměrování obchodních toků.
  5. Americká globální cla: Dojde k výrazné kontrakci mezinárodního obchodu, prudkému růstu cen a oslabení ekonomického výkonu Severní Ameriky i Spojeného království.
  6. Plnohodnotná obchodní válka: Vzájemná eskalace cel povede k rozsáhlému narušení globálního obchodu, vážným ztrátám pro USA a celkovému hospodářskému propadu ve výši 1,4 bilionu dolarů.

Pokud by došlo k nejhoršímu scénáři, americký export by klesl o 66,2 %, zatímco dovoz by se propadl o 46,3 %. Výrazně by se snížil i celkový hospodářský blahobyt USA o 2,5 %, zatímco ceny by vzrostly o 5,5 %. Kanada a Mexiko by rovněž čelily hlubokému ekonomickému propadu – jejich export by klesl o více než 30 %, zatímco blahobyt by se snížil o 4,9 %, resp. 6,6 %.

V Evropě a Asii by dopady nebyly tak drastické, ale i velké ekonomiky jako Německo, Čína, Japonsko a Velká Británie by zaznamenaly pokles objemu obchodu, snížení domácí produkce a pokles ekonomického blahobytu. Spojené království by podle modelu čelilo poklesu exportu o 7 %, snížení dovozu o 5,2 % a celkovému zhoršení hospodářské situace o 0,5 %.

Pro Velkou Británii představuje možné narušení mezinárodního obchodu jak riziko, tak potenciální příležitost. Na jedné straně může těžit z možnosti přesměrování obchodních toků a zvýšeného exportu do USA, na druhé straně však čelí hrozbám v klíčových odvětvích, jako je automobilový průmysl a technologie.

Studie upozorňuje, že v post-brexitové realitě stojí Spojené království na křižovatce – může se snažit využít nové obchodní příležitosti, ale zároveň čelí riziku prohloubení rozdílů s Evropskou unií, zejména kvůli regulačním nesouladům a politické nedůvěře.

Ekonomové z Aston Business School uzavírají, že dlouhodobé zisky pro britskou ekonomiku budou záviset na tom, zda se zemi podaří obnovit úzké vztahy s EU a podporovat pravidly řízený mezinárodní obchod. Bez stabilního obchodního rámce by mohla být Velká Británie nakonec jednou z obětí nové globální obchodní krize.

Související

Ilustrační foto

Trump způsobil největší ekonomickou ránu za 50 let. Jeho obchodní válka je ale obrovskou šancí pro Evropu

Přestože obchodní válka rozpoutaná prezidentem Donaldem Trumpem nevyhnutelně zasáhne evropské hospodářství, v Bruselu vidí v aktuální situaci také příležitosti. Ekonomika se na globální úrovni štěpí do tří hlavních bloků – Spojených států, Číny a Evropy – a současné obchodní napětí mezi Washingtonem a Pekingem může dát Evropské unii nečekanou výhodu.
Rubl, ilustrační fotografie.

Rusko mimo systém SWIFT? Scénář, který se nabízí. Má to ale háček

Odpojení ruských bank od systému SWIFT se stalo silným symbolem západních sankcí, ale skutečnou finanční válku to nevyhrálo. Moskva si rychle našla cesty, jak omezení obcházet. Pokud chce Západ opravdu oslabit ruskou válečnou mašinerii, musí přestat sázet na efektní gesta a zaměřit se na to, co funguje: na peníze, technologie a lidi, kteří je pro režim obstarávají.

Více souvisejících

Ekonomika dovoz a vývoz

Aktuálně se děje

před 44 minutami

George Simion

První kolo prezidentských voleb v Rumunsku zřejmě vyhrál George Simion

Krajně pravicový politik George Simion, známý svou otevřenou podporou Donalda Trumpa a hnutí "Make America Great Again", podle předběžných odhadů vyhrál první kolo rumunských prezidentských voleb. Šéf nacionalistické Aliance pro unii Rumunů (AUR) získal přes 30 % hlasů. Jeho vítězství přichází v rámci opakovaného hlasování nařízeného ústavním soudem kvůli neregulérnostem při listopadovém hlasování.

před 2 hodinami

Krym, ilustrační foto

Předali jste Krym Rusku, obvinil Trump Kyjev. Mohla ale Ukrajina anexi zastavit?

Ačkoliv se objevily informace, že americký mírový návrh by mohl zahrnovat uznání ruské anexe Krymu, prezident Donald Trump odmítl, že by Ukrajina byla tlačena k akceptaci tohoto kroku. Zároveň však prohlásil, že Ukrajina v roce 2014 „předala“ Krym Rusku „bez jediného výstřelu“. Server Kyiv Independent se podíval na to, jak moc jsou jeho slova pravdivá.

Aktualizováno před 3 hodinami

Volodymyr Zelenskyj a Petr Pavel na tiskové konferenci Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Pokud Rusko ve uspěje, napřímo to pocítíme, řekl Pavel po jednání se Zelenským

Prezident České republiky Petr Pavel se setkal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, aby společně projednali aktuální situaci na Ukrajině, vývoj mírových jednání a možnosti poválečné obnovy. Oba státníci se shodli na nutnosti spravedlivého mírového řešení a zdůraznili význam další podpory Ukrajiny nejen ze strany Česka, ale celé Evropy.

před 5 hodinami

Volodymyr Zelenskyj a Olena Zelenská se na Pražském hradě sešli s Petrem Pavlem a Evou Pavlovou Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Volodymyr Zelenskyj a Olena Zelenská se na Pražském hradě sešli s Petrem Pavlem a Evou Pavlovou

V neděli odpoledne přiletěl na oficiální návštěvu České republiky prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj. Spolu s ním dorazila i první dáma Olena Zelenská. Hlavním bodem programu byl slavnostní uvítací ceremoniál na Pražském hradě, kde je přesně v 15:00 přivítal prezident Petr Pavel se svou manželkou Evou Pavlovou. Přítomna byla i delegace Ukrajiny a český ministr zahraničí Jan Lipavský, který Zelenského uvítal již na letišti.

před 6 hodinami

Volodymyr Zelenskyj a Olena Zelenská s prezidentským párem na Pražském hradě

Zelenskyj s manželkou dorazili na Pražský hrad. Setkali se s prezidentem Pavlem

V neděli krátce před polednem přistál na území České republiky ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který přijel na oficiální státní návštěvu. Do Prahy dorazil spolu se svou manželkou Olenou a v odpoledních hodinách dorazil na Pražský hrad, který byl kvůli této příležitosti po většinu dne uzavřen pro veřejnost.

před 8 hodinami

Zelenskyj přiletěl do Prahy, na letišti ho uvítal Lipavský

Zelenskyj prozradil důvod příletu do Prahy. Zveřejnil svůj program

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dorazil na oficiální návštěvu České republiky společně s první dámou Olenou Zelenskou. Během pobytu v Praze má na programu řadu klíčových jednání se zástupci české exekutivy i zákonodárného sboru, představiteli obranného průmyslu, akademické sféry i ukrajinské komunity.

před 9 hodinami

Zelenskyj přiletěl do Prahy, na letišti ho uvítal Lipavský

Mimořádná zpráva Ukrajinský prezident Zelenskyj přistál v Praze

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes přicestoval do Prahy. Na Letišti Václava Havla ho přivítal ministr zahraničí Jan Lipavský. Zelenskyj následně zamíří na Hrad, kde se sejde s prezidentem Petrem Pavlem. Zítra Zelenského přijme předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová.

Aktualizováno před 9 hodinami

Praha

Pražský hrad se uzavírá. Do Prahy míří Zelenskyj

Pražský hrad dnes zůstane veřejnosti nepřístupný. Vedení Hradu oznámilo, že v neděli 4. května 2025 budou pro návštěvníky po celý den uzavřeny všechny pokladny, informační střediska, zahrady, objekty i výstavy. Důvodem je mimořádná návštěva – prezident Petr Pavel odpoledne přijme zahraniční hlavu státu.

před 9 hodinami

před 12 hodinami

J.D. Vance a Marco Rubio

Německo se hádá s Rubiem. Spor o AfD graduje

Německé ministerstvo zahraničí ostře zareagovalo na výroky amerického ministra zahraničí Marca Rubia, který kritizoval rozhodnutí německé kontrarozvědky oficiálně označit krajně pravicovou stranu Alternativa pro Německo (AfD) za „potvrzenou pravicově extremistickou skupinu“.

před 13 hodinami

před 15 hodinami

před 20 hodinami

Oslavy 80. výročí osvobození Plzně Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Plzeň oslavuje 80. výročí osvobození města

Plzeň oslavuje 80. výročí osvobození města americkou armádou, a to s bohatým programem, který oživuje město americkými vojáky, jejich ikonickými vozidly a dobovými tábory. Oslavy přitahují tisíce návštěvníků, kteří mají jedinečnou příležitost uctít památku osvoboditelů a ponořit se do atmosféry květnových dnů 1945.

včera

Strany Spolu podepsaly koaliční smlouvu. (25.3.2025)

Fiala začne s výjezdy do krajů. Pomáhat mu bude známá herečka

Nečekaného parťáka bude mít premiér Petr Fiala (ODS) během předvolební kampaně. V květnu a červnu vyrazí do krajských měst s herečkou Ivou Pazderkovou. Fiala je - stejně jako před čtyřmi lety - volebním lídrem koalice Spolu, kterou s ODS tvoří KDU-ČSL a TOP 09. 

včera

Dynamo Pardubice, ilustrační fotografie.

Pár hodin po konci Hořavy mají Pardubice nové trenéry. Přichází Pešán s Mlejnkem

Hokejové Pardubice byly bez trenérů jen pár hodin. Poté, co se klub rozloučil s Miloslavem Hořavou a také s Markem Zadinou, nyní vítá nový realizační tým v čele s Filipem Pešánem. Ten přichází na východ Čech i s bývalým trenérem Litvínova Karlem Mlejnkem, jenž tak teď bude asistentem. Pešán je mimochodem již osmým hlavním trenérem pardubického Dynama od doby, co se majitelem klubu stal Petr Dědek.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Národní památník na Vítkově - pietní akt u příležitosti oslav 70. výročí konce druhé světové války

80 let od rozhodnutí, která nás poslala do dekád temna. Na vině nejsou jen Sověti

Na počátku května 1945 se druhá světová válka v Evropě blížila ke svému neodvratnému závěru. Třetí říše se hroutila, Berlín padl 2. května, Adolf Hitler několik dní předtím spáchal sebevraždu a spojenecké armády – západní i sovětské – postupovaly nezadržitelně vpřed. V tomto kontextu vydal 4. května vrchní velitel spojeneckých sil v Evropě, generál Dwight D. Eisenhower, rozhodující rozkaz k zahájení postupu amerických jednotek na území západního a jihozápadního Československa.

včera

Hasiči vyjížděli do Krkonoš. Hořelo v hotelu ve Špindlerově Mlýně

Hasiči v sobotu vyjížděli k požáru v hotelu ve Špindlerově Mlýně v Krkonoších. Budova musela být evakuována, naštěstí se nikomu nic nestalo. Příčina požáru bude předmětem vyšetřování.  

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy