Nežertuji, říká Trump o třetím prezidentském období. Proč narovinu nepřizná, jestli o něj stojí?

Donald Trump se opět dostal do středu pozornosti poté, co v nedávném rozhovoru naznačil, že by mohl usilovat o třetí prezidentský mandát. I když ústava Spojených států jasně stanoví, že žádný prezident nemůže být zvolen více než dvakrát, Trump svými výroky vyvolal další spekulace o tom, jak by se mohl pokusit tento limit obejít.

Trumpovo flirtování s myšlenkou třetího období začalo už v minulosti spíše jako vtip. Prezident opakovaně tvrdil, že si zaslouží další funkční období, protože mu jeho první údajně ukradlo vyšetřování Roberta Muellera a druhé podle něj zmanipulovaly volební podvody. Až dosud se zdálo, že jeho poznámky mají pouze provokativní charakter, ale nyní Trump sám říká, že to myslí vážně.

„Hodně lidí chce, abych do toho šel,“ prohlásil Trump v rozhovoru pro NBC News a dodal: „Nežertuji.“ Na dotaz, zda by mohl využít J. D. Vance jako kandidáta na prezidenta, kterému by pak předal moc, odpověděl: „To je jedna z možností.“ Když později na palubě Air Force One dostal další otázky ohledně třetího funkčního období, prohlásil: „O tom teď neuvažuji, ale říkám vám, že mi spousta lidí říká, abych znovu kandidoval.“

Trumpovo sebevědomí v této otázce podle webu The Atlantic odráží jeho dlouhodobý styl – nikdy jednoznačně nepopírá ani nepotvrzuje žádnou možnost, čímž udržuje své příznivce i oponenty v nejistotě. Tento přístup mu umožňuje neustále posouvat hranice politického diskurzu a zároveň testovat, jak daleko může zajít.

Z právního hlediska je otázka třetího mandátu zcela jasná – dvacátý druhý dodatek Ústavy USA zakazuje jakýkoli pokus o třetí zvolení prezidenta. Existují však spekulace, zda by Trump mohl hledat alternativní cestu, například prostřednictvím pozice viceprezidenta, který by následně převzal funkci po odstoupení prezidenta. Většina ústavních expertů se však shoduje, že i tato možnost by byla nelegální.

Trumpova rétorika je součástí širšího trendu, kdy se snaží postupně posouvat hranice toho, co je politicky přijatelné. Jeho obdiv k autoritářským vůdcům a jeho snaha o větší kontrolu nad institucemi jako FBI, ministerstvo spravedlnosti nebo média naznačují, že mu nejde jen o volební vítězství, ale o celkovou přeměnu politického systému.

Kromě úvah o třetím funkčním období se Trump v posledních měsících opakovaně vyjadřoval k mezinárodní politice způsobem, který mnohé znepokojuje. Například označil Kanadu za „51. stát USA“ a naznačil, že neuznává současnou hranici mezi oběma zeměmi. Jeho obchodní politika vůči Kanadě se stala agresivnější a někteří analytici varují, že by mohla způsobit hospodářské problémy severnímu sousedovi Spojených států.

Podobně kontroverzní byla jeho nedávná slova o pásmu Gazy, které naznačovala, že by se tato oblast mohla stát americkým „mezinárodním resortem“. Ačkoli jeho výroky často působí jako provokace nebo satira, Trumpovi příznivci je mnohdy berou vážně a v politickém prostoru se pak otevírají nové možnosti, které by dříve byly nemyslitelné.

Podle některých expertů je Trumpův přístup součástí širší strategie, jak „normalizovat“ myšlenky, které by dříve byly nepředstavitelné. Zpočátku absurdní tvrzení se postupně stávají součástí politického diskurzu, což mu umožňuje rozšiřovat hranice možného. Tento jev byl patrný už v jeho prvním volebním období, kdy testoval, co všechno si může dovolit, aniž by narazil na skutečně účinný odpor institucí.

Otázkou zůstává, zda by se Trump skutečně pokusil obejít ústavní omezení a usilovat o třetí mandát. I když většina právníků a politologů tvrdí, že by se mu to nepodařilo, rozhodující by byla otázka politické síly. Jak už Trump v minulosti ukázal, pokud neexistuje silný mechanismus vynucování pravidel, často dokáže najít cestu, jak je obejít.

Jeho strategie „zkusit, kam až může zajít“ mu přinesla úspěch již dříve a není vyloučeno, že ji použije znovu. Pokud by skutečně oznámil plán na třetí mandát, klíčovou otázkou by bylo, jak by na to reagovala republikánská strana, Nejvyšší soud a americká veřejnost.

Zatím se zdá, že Trump si tuto možnost spíše nechává otevřenou jako nástroj politického tlaku. Avšak pokud historie jeho působení něco ukázala, pak to, že to, co dnes vypadá jako pouhá provokace, se zítra může stát realitou. 

Související

Donald Trump Analýza

Historie se opakuje. Trumpovi zřejmě černý scénář z 30. let nic neříká

Americký prezident Donald Trump během středečního projevu prohlásil, že Světová hospodářská krize by v roce 1929 nenastala, kdyby USA důsledně hájily celní politiku. Pravdu sice má v tom, že cla jako taková za vypuknutím krize nestála, historie ale ukazuje ještě jiný příběh: právě vysoká cla ze Smoot–Hawleyho zákona v roce 1930 přispěla k eskalaci krize a rozpoutala obchodní válku, která z lokálního otřesu udělala globální katastrofu.
Donald Trump

Čína dělá chybu, reaguje Trump na odvetná cla Pekingu

Čína dělá chybu, konstatoval americký prezident Donald Trump poté, co čínská vláda v pátek oznámila zavedení odvetných cel ve výši 34 % na veškerý dovoz zboží z USA. Americkému tlaku podle vyjádření Trumpa podlehla alespoň jiná asijská země. 

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Donald Trump

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

Mezi oběťmi ruského útoku na Kryvyj Rih jsou i děti. (4.4.2025) Prohlédněte si galerii

Rusové zabíjeli v Zelenského rodném městě. Mezi mrtvými jsou i děti

V pátek se napsala další tragická kapitola války na Ukrajině, která probíhá již přes tři roky. Nejméně 14 lidí nepřežilo ruský útok na ukrajinské město Kryvyj Rih. Informovala o tom BBC. Mezi mrtvými je i několik dětí. Další desítky osob utrpěly zranění. 

včera

včera

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Sparta má do pěti let začít stavbu nového stadionu. Už je podepsána smlouva

Vznik nového stadionu na pražském Strahově, na kterém své domácí zápasy bude hrát fotbalová Sparta, byl definitivně stvrzen podpisem. V pondělí totiž letenský klub a vedení Fotbalové asociace ČR (FAČR) podepsaly smlouvu o využití strahovského Stadionu Evžena Rošického. Z této smlouvy vyplývá, že právě Sparta na vlastní náklady postaví nový stadion.

včera

Donald Trump

Historie se opakuje. Trumpovi zřejmě černý scénář z 30. let nic neříká

Americký prezident Donald Trump během středečního projevu prohlásil, že Světová hospodářská krize by v roce 1929 nenastala, kdyby USA důsledně hájily celní politiku. Pravdu sice má v tom, že cla jako taková za vypuknutím krize nestála, historie ale ukazuje ještě jiný příběh: právě vysoká cla ze Smoot–Hawleyho zákona v roce 1930 přispěla k eskalaci krize a rozpoutala obchodní válku, která z lokálního otřesu udělala globální katastrofu.

včera

Donald Trump

Čína dělá chybu, reaguje Trump na odvetná cla Pekingu

Čína dělá chybu, konstatoval americký prezident Donald Trump poté, co čínská vláda v pátek oznámila zavedení odvetných cel ve výši 34 % na veškerý dovoz zboží z USA. Americkému tlaku podle vyjádření Trumpa podlehla alespoň jiná asijská země. 

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Akciové trhy po recipročních clech Pekingu krvácí. Čína hraje špatně, to si nemůže dovolit, reaguje Trump

Prezident Donald Trump tento týden opět zaskočil světovou ekonomiku, když oznámil další vlnu cel na zahraniční zboží. Nově zavedené clo ve výši 34 % na Čínu doplňuje již dříve uvalenou dvacetiprocentní sazbu a je podle prezidenta zaměřeno mimo jiné na omezení toku fentanylu z Číny do USA. Trump podle CNN své rozhodnutí následně komentoval na sociální síti Truth Social, kde prohlásil, že „Čína hraje špatně, zpanikařila – a to si nemůže dovolit.“

včera

Ilustrační foto

Na Trumpova cla nejvíce doplatí Spojené státy, ukazují ekonomické modely

Zavedení nových celních opatření ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa má mít podle jeho slov historický význam. „Toto bude den, kdy se znovu narodil americký průmysl. Den, kdy Amerika převzala svůj osud zpět do vlastních rukou,“ prohlásil Trump. Ovšem nové modelování ekonomických dopadů těchto cel ukazuje, že právě Spojené státy se ocitnou mezi nejvíce poškozenými zeměmi.

včera

včera

Veronika Nálepová

EU svou reakci musí dobře zvážit. Odveta v obchodní politice není nikdy bez rizika, říká ekonomka

Evropská unie by na vysoká cla oznámená Donaldem Trumpem měla reagovat promyšleně a cíleně, ale musí si nechat prostor pro případné ústupky. V exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz to řekla ekonomka a odborná asistentka Veronika Nálepová z Evropské výzkumné univerzity v Ostravě. Podle ní Trumpův přístup často ignoruje realitu globálních dodavatelských řetězců, kdy výrobky dovážené z jedné země obsahují součástky z celého světa. „Když se politická rozhodnutí opírají o takto účelově vybrané nebo špatně interpretované ukazatele, nevede to k řešení skutečných problémů, ale spíše k jejich přeskupení – a často i k vytvoření nových,“ vysvětlila.

včera

Ilustrační foto

Extrémní počasí počká. EU odkládá boj s klimatickými změnami

Evropská komise odkládá zveřejnění svého klimatického cíle pro rok 2040, původně plánovaného na první čtvrtletí letošního roku. Podle komisaře pro klima Wopkeho Hoekstry je důvodem potřeba získat širší politickou podporu pro ambiciózní plán na snížení emisí skleníkových plynů o 90 % oproti roku 1990.

včera

film Operace Black Bag

RECENZE: Špionážní konverzačka Operace Black Bag. Soderbergh je mistr nenápadnosti

Česká kina hrají nový film amerického režiséra Stevena Soderbergha. Jde o určitou událost, jelikož většina jeho posledních snímků končí na streamovacích platformách. Chameleonský a stále svébytný tvůrce a cinefil tentokrát rozpitval špionážní žánr. Operace Black Bag vyniká svou nenucenou chytrostí a zdánlivou jednoduchostí.

včera

Armáda Velké Británie

Tajná schůzka za zády EU: Británie a další státy řeší, jak se ubránit Putinovi

Britští úředníci se minulý týden v Bruselu zúčastnili diskrétní večeře s vybranými evropskými spojenci, na které se začal rýsovat plán na vytvoření nového obranného fondu. Ten by měl obejít Evropskou komisi, ulevit národním rozpočtům a urychlit zbrojení – v reakci na rostoucí hrozby z východu a nejistotu ohledně budoucí podpory USA.

včera

Kanada

Kanada poslala Evropě vzkaz: Smiřte se s tím, je konec

Kanadská ministryně zahraničí Mélanie Jolyová v pátek vyslala k evropským spojencům jasné poselství poté, co americký prezident Donald Trump uvalil na své spojence tvrdá cla. Podle ní je zřejmé, že obchodní vztahy s USA se nenávratně změnily a už nebudou takové, jako dosud.

včera

Donald Trump

Trump ztrácí kontakt s realitou? Slaví vítězství, zatímco vyvolal chaos, zmatek a pochybnosti o kompetenci

Vláda prezidenta Donalda Trumpa čelí v posledních dnech prudké kritice a obviněním z ekonomického amatérismu poté, co nově zavedená vlna celních opatření uvrhla globální trhy do zmatku. Ještě ve středu Trump sebevědomě označil den oznámení cel za „Den osvobození“ a tvrdil, že „všechno jde velmi dobře.“ V praxi však jeho rozhodnutí vedlo k nejhoršímu dni na Wall Street za posledních pět let, kdy trh přišel o 2,5 bilionu dolarů.

včera

Trump v tichosti přetváří USA v druhé Rusko

Zatímco světová média sledují obchodní válku, americký prezident Donald Trump tiše a systematicky přetváří režim ve Spojených státech. Pokud tomu svět nepřestane lhostejně přihlížet, promění se Washington v druhou Moskvu. Jenže tentokrát půjde o Moskvu silnější, vlivnější a podstatně nebezpečnější.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy