Tajná schůzka za zády EU: Británie a další státy řeší, jak se ubránit Putinovi

Britští úředníci se minulý týden v Bruselu zúčastnili diskrétní večeře s vybranými evropskými spojenci, na které se začal rýsovat plán na vytvoření nového obranného fondu. Ten by měl obejít Evropskou komisi, ulevit národním rozpočtům a urychlit zbrojení – v reakci na rostoucí hrozby z východu a nejistotu ohledně budoucí podpory USA.

Tajné setkání, které podle informací webu Politico hostilo Polsko, přilákalo zástupce ministerstev financí ze Švédska, Dánska, Finska, Polska, Nizozemska a Velké Británie. Klíčovým bodem jednání byl návrh britského ministerstva financí na zřízení nadnárodní banky, která by umožnila společné nákupy zbraní mimo národní rozpočty.

Podle návrhu by jednotlivé státy nemusely vykazovat nákup vojenského vybavení jako přímý rozpočtový výdaj. Nákupy by za ně zajišťoval nový obranný fond, čímž by se uvolnily rozpočtové limity, které platí zejména v zemích s přísnou fiskální politikou.

„Britové mají rozpočtovou svěrací kazajku, takže o to mají velký zájem,“ uvedl jeden z účastníků schůzky.

Jedním z hlavních lákadel fondu je, že by fungoval mimo rámec Evropské komise. Fond by měl mít možnost přímo nakupovat zbraně a spolupracovat s investory, kteří jsou ochotni podporovat obranný průmysl – na rozdíl od Evropské investiční banky, která má v tomto směru omezení.

„To, že by nebyl pod kontrolou Komise, je právě to, co ho činí atraktivním,“ uvedl nejmenovaný diplomat z EU.

Britsko-severský návrh tak představuje konkurenci pro stávající plán Evropské komise, která chystá obranný úvěrový balíček ve výši 150 miliard eur. Ten ovšem Velká Británie – po brexitu – nemůže využít, protože s EU nemá bezpečnostní dohodu.

Zatímco severní a východní státy včetně Pobaltí a Norska o tento přístup projevují zájem, jižní státy jako Itálie, Španělsko nebo Francie upřednostňují spíše přímé dotace než nové zadlužení. Bojí se totiž negativního dopadu na své úvěrové hodnocení a reakce trhů.

„Nevěřím, že by jižní země měly zájem o tento mechanismus, chtějí dotace,“ řekl další z evropských úředníků. „Zatím nejsme na stejné vlně.“

Návrh zároveň vyvolává otázky o tom, kdo by instituci řídil a jak by fungovalo rozhodování – zejména když má být mimo pravomoci Komise. O podobném mechanismu nyní uvažuje i Polsko, které zadalo think tanku Bruegel vypracování návrhu tzv. „banky pro přezbrojení“. O tématu se bude dále jednat tuto sobotu na neformálním setkání ministrů financí ve Varšavě.

Obavy z návratu Donalda Trumpa do Bílého domu a jeho možného odklonu od NATO tak vedou evropské státy – včetně Británie – k urychlenému hledání cest, jak posílit obranu bez zátěže pro národní rozpočty a mimo tradiční rámce EU. Evropu tak čeká možná zásadní přestavba jejího obranného financování. 

Související

Summit NATO 2024 ve Washingtonu

Může NATO přežít bez USA? I bez amerických vojáků má větší armádu, než se zdá

Evropa se ocitá v situaci, kdy už nemůže spoléhat na to, že Spojené státy budou nadále garantem bezpečnosti NATO, jak tomu bylo téměř osm desetiletí. Prezident Donald Trump otevřeně vyjadřuje nedůvěru vůči ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému, stále častěji naznačuje ochotu spolupracovat s Vladimirem Putinem a nyní dokonce zpochybňuje samotný princip obrany spojenců, pokud nebudou dostatečně přispívat do aliančního rozpočtu.
Americká armáda, ilustrační fotografie

Tisíce tanků, statisíce vojáků. Expertka spočítala, co chybí Evropě k nezávislosti na USA

Po dramatickém sporu mezi Donaldem Trumpem a Volodymyrem Zelenským v Oválné pracovně se transatlantické vztahy propadají do nové krize. V důsledku tohoto konfliktu Trump oznámil okamžité zastavení vojenské pomoci Ukrajině, což vyvolalo obavy, že by podobný osud mohl brzy potkat i evropské spojence. Evropské státy proto zahájily urgentní jednání o vlastní obraně a posílení vojenských kapacit.

Více souvisejících

Armáda Armáda U.K.

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Donald Trump

Soud si došlápl na Trumpa: Chce ho dohnat k odpovědnosti za pohrdání soudem

Americký federální soudce James Boasberg varoval, že by mohl pohnat administrativu prezidenta Donalda Trumpa k odpovědnosti za pohrdání soudem. Důvodem je „úmyslné nerespektování“ soudního příkazu, který měl dočasně zastavit deportace více než 200 osob do Salvadoru. Tyto deportace přesto proběhly, a to navzdory jasnému rozhodnutí soudu.

před 3 hodinami

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Oblíbený ruský generál se vrací na frontu. Má to ale háček

Ruský generálmajor Ivan Popov se po měsících v nemilosti vrací na ukrajinskou frontu. Respektovaný velitel 58. kombinované armády, která operovala na jihu Ukrajiny, se v minulosti těšil uznání, dokud nezaslal kolegům hlasovou zprávu, v níž ostře kritizoval vedení ruského ministerstva obrany. Podle jeho slov byl odvolán poté, co si „dovolil stěžovat“.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Trump

Trump otevřel Číně cestu, na které ji Američané nechtějí vidět

Donald Trump vybral Spojeným státům velice nepříjemného nepřítele. Nejenže se postavil Číně v obchodní válce, která ochromila vztahy mezi dvěma největšími světovými ekonomikami, ale zároveň tím urychlil proměnu globálního řádu. Čína dnes expanduje nejen v Asii, ale i v Africe a Latinské Americe – buduje infrastrukturu, investuje do těžby strategických surovin a nenápadně upevňuje svůj geopolitický vliv. Zatímco Spojené státy se stáhly z některých klíčových pozic, Peking do nich vstoupil s nabídkou úvěrů, železnic a nových spojenectví. Svět se mění – a Čína je připravena určovat jeho tempo.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Volodymyr Zelenskyj a Donald Trump (21. února 2025).

Trumpova evropská jízda: Co stojí na pozadí několika únorových dní, které změnily svět?

Svět se v únoru 2025 změnil. Ačkoli evropští lídři očekávali, že druhé funkční období Donalda Trumpa přinese problémy, nikdo nebyl připraven na rychlost a sílu, s jakou Spojené státy pod jeho vedením otočily svou zahraniční politiku. Vztahy mezi Evropou a Amerikou utrpěly dramatický otřes – a Evropané si museli položit děsivou otázku: Je Amerika ještě spojencem, nebo se stává hrozbou?

před 9 hodinami

Donald Trump

Nikdy v životě jsem se o budoucnost Ameriky nebál víc, píše Friedman. Svět vidí Trumpovy USA jako darebácký stát

Komentátor deníku New York Times Thomas L. Friedman se ve svém nejnovějším sloupku ostře pustil do způsobu, jakým prezident Donald Trump řídí domácí politiku. Vyjádřil zmatek nad tím, že hlava státu uprostřed vyhrocené obchodní války podepsala exekutivní příkaz na podporu těžby uhlí. „Svět nyní vidí Trumpovu Ameriku přesně takovou, jakou se stává: darebácký stát vedený impulzivním silákem odtrženým od právního státu a dalších ústavních amerických principů a hodnot,“ varoval.

před 10 hodinami

Donald Trump

Trump zavádí 245% clo na čínské zboží

Spojené státy pod vedením prezidenta Donalda Trumpa opět přitvrzují vůči Číně. Bílý dům oznámil, že Peking nyní čelí až 245procentnímu clu na dovoz do USA, což je výrazné navýšení oproti dříve uváděné sazbě 145 %. Důvodem jsou podle americké administrativy čínské odvetné kroky a rostoucí obavy o národní bezpečnost, uvedl server Newsweek.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Dálnice D1

Řidiče opět čeká dopravní peklo. Kde budou letos silničáři opravovat silnice a dálnice?

Dopravní situace na českých dálnicích se v letošním roce výrazně komplikuje. Řidiči musí počítat s řadou oprav, které se týkají nejen tunelů na dálnici D8 u hranic s Německem, ale i úseků na dalších hlavních tazích, jako jsou D1, D5, D11 či D35. V mnoha případech půjde o práce trvající celé měsíce, které přinesou částečné či úplné uzavírky a provoz vedený v omezeném režimu.

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Patrik Šváb

Obchodní válka to není. Ekonom pro EZ vysvětlil, jak Trumpova cla zasáhnou Česko

Obchodní válka není řešením, upozorňuje Patrik Šváb z Katedry mezinárodních ekonomických vztahů Fakulty mezinárodních vztahů Vysoké školy ekonomické v Praze. V exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz vysvětlil, jak a proč jsou cla vyhlášená ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa motivována domácí politikou, jak by měla reagovat Evropská unie i Česká republika a proč mohou panika či odveta nadělat více škody než užitku.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Giorgia Meloniová, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Italská premiérka má před sebou nadlidský úkol. Letí do Washingtonu přesvědčit Trumpa

Italská premiérka Giorgia Meloni se tento týden vydává do Washingtonu s nelehkým úkolem – přesvědčit amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby neudělil nová cla na evropské zboží. Pro Itálii, jejíž ekonomika je silně závislá na exportu, by americká obchodní opatření mohla být drtivá, pro Evropskou unii pak potenciálně katastrofální, uvedl server Politico.

před 13 hodinami

před 14 hodinami

Přepadení benzinky na Plzeňsku. Pachatel si lup dlouho neužil

Policie od úterního večera vyšetřuje loupežné přepadení benzinky nedaleko Plzně, kdy si pachatel odnesl blíže nespecifikovaný finanční obnos. Dlouho si ho ale neužil. Přibližně po dvou hodinách od trestného činu byl totiž zadržen. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy