ANALÝZA | Historie se opakuje. Trumpovi zřejmě černý scénář z 30. let nic neříká

Americký prezident Donald Trump během středečního projevu prohlásil, že Světová hospodářská krize by v roce 1929 nenastala, kdyby USA důsledně hájily celní politiku. Pravdu sice má v tom, že cla jako taková za vypuknutím krize nestála, historie ale ukazuje ještě jiný příběh: právě vysoká cla ze Smoot–Hawleyho zákona v roce 1930 přispěla k eskalaci krize a rozpoutala obchodní válku, která z lokálního otřesu udělala globální katastrofu.

Šéf Bílého domu Trump ve středu prohlásil, že Světová hospodářská krize ve 30. letech by nikdy nenastala, pokud by tehdejší Spojené státy důsledně uplatňovaly celní politiku. „V roce 1929 to všechno náhle skončilo Velkou hospodářskou krizí a nikdy by se to nestalo, kdyby zůstali u celní politiky. Byl by to mnohem jiný příběh,“ uvedl podle serveru The Hill.

Ekonomická historie ale tuto verzi nepodporuje. Jak připomíná Investopedia, právě zavedení Smoot–Hawleyho celního zákona v roce 1930, který zvýšil dovozní cla v průměru o 20 %, přispělo k mezinárodnímu propadu obchodu. Zahraniční partneři zareagovali odvetnými tarify, což vedlo ke zhoršení obchodních vztahů a oslabení globální ekonomiky.

Krize jako taková ale kvůli clům neodstartovala. „Deprese nezačala kvůli clům. Naopak – propukla v době, kdy byla cla nízká,“ uvedl pro NPR ekonom Gary Richardson. Cla tak nebyla příčinou, nýbrž součástí nešťastné reakce, která krizi prohloubila.

Co tedy skutečně vedlo ke krizi?

Skutečné příčiny byly mnohem složitější. Ekonomika Spojených států ve druhé polovině 20. let prožívala euforii poháněnou levnými úvěry. Investoři hromadně spekulovali na burze, často na dluh, což vyhnalo ceny akcií vysoko nad jejich reálnou hodnotu. Tento model byl neudržitelný.

Současně rostla průmyslová i zemědělská výroba rychleji než poptávka. Nadvýroba zatížila trh přebytky, které se nedařilo udat. Když v říjnu 1929 praskla akciová bublina, začal dominový efekt – úpadek firem, bankovní krachy a ztráta důvěry. Finanční sektor tehdy fungoval téměř bez regulace, banky si nevytvářely rezervy a jejich kolaps způsobil kontrakci peněžní zásoby a hlubokou deflaci.

Dalším faktorem byla mezinárodní měnová politika. Většina států vázala své měny na zlatý standard, což omezovalo jejich schopnost pružně reagovat na krizi. Když Spojené státy začaly stahovat kapitál z Evropy, vyvolalo to nedostatek likvidity i tam. Finanční otřesy se tak rychle šířily napříč kontinenty.

Namísto koordinace pak státy zareagovaly jednostranně: clo za clo, bariéra za bariéru. Tato vlna protekcionismu izolovala národní ekonomiky a přispěla k hlubší, vleklé depresi. Historie tak ukazuje pravý opak prezidentova tvrzení – právě odklon od otevřeného obchodu tehdy pomohl krizi přetavit v globální katastrofu.

Cla způsobila mezinárodní katastrofu

Ekonomický historik Phillip W. Magness se pro list Wall Street Journal tvrdě opřel do tvrzení podobných tomu, že by vysoká cla pomohla USA k prosperitě. „Ekonomičtí historici již dlouho dokládají, že nejsilnější průmyslový růst v USA v 19. století probíhal v neobchodovaných a nechráněných odvětvích, jako je doprava, veřejné služby a komunikace,“ uvedl.

Cla se v době krize 30. let naopak stala „magnetem na korupci“. „Co se týče Smoot-Hawleyho, toto protekcionistické opatření zavedlo průměrnou sazbu 59 %, čímž výrazně převyšovalo většinu cel 19. století a bylo o 20 procentních bodů vyšší než jeho protekcionistický předchůdce, Fordney-McCumberův tarif z roku 1922,“ popsal.

„Ačkoli tato daň nezpůsobila krach v roce 1929, prošla Kongresem jako ‚stimulační‘ opatření založené na stejných protekcionistických teoriích. V praxi to vedlo ke zhroucení světového obchodu a pomohlo přeměnit začínající recesi v desetiletou globální depresi. Neopakujme tyto dobře zdokumentované chyby,“ doplnil. 

Podle Magnesse je pro Trumpa problém, že u moci nesmí být déle než čtyři roky. „Celní politika prezidenta Trumpa je chaotická a příští prezident ji může zrušit. Proč by se jakýkoli podnik měl zavazovat k plánování a výstavbě nových výrobních zařízení a investovat miliardy, když by mohly být Trumpovy odvody za čtyři roky zrušeny?“

Problémem jsou agresivní jednostranné zásahy

Jednostranné a agresivní zásahy do struktury mezinárodního obchodu se v dějinách opakovaně ukázaly jako nebezpečný experiment – mnohdy s nečekaným výsledkem. Historie varuje, že takové kroky mají tendenci přerůst původní rámec, že se z technokratického nástroje stává lavina, která pohltí nejen trhy, ale i politické vztahy, diplomatické vazby a strategickou rovnováhu.  

Nejde tedy pouze o daňová procenta a přesuny zboží. Jde o samotné základy důvěry mezi státy – o to, zda bude svět fungovat na principu spolupráce, nebo skrze silové diktáty jednotlivců.

V roce 2025 prezident USA znovu vrátil na scénu pojem, který rezonuje s jeho voličskou základnou, ale znepokojuje ekonomické i diplomatické kruhy: „ekonomická suverenita.“ Tento výraz, nabitý emocemi a odkazem na jakési „zlaté časy Ameriky“, dnes slouží jako opora nové obchodní doktríny. 

Trump opět zvolil jazyk konfrontace: tvrdí, že Spojené státy byly po desetiletí zneužívány, že jejich velkorysost byla brána jako slabost, a že globalizace odčerpávala americkému národu nejen pracovní místa, ale i duši. „Naši obchodní partneři nás po desetiletí využívali. To se musí změnit,“ pronesl prezident. 

Šlo o projev, který měl být nejen oznámením nové politiky, ale také ideologickým manifestem – výzvou k obratu. Ve jménu návratu k „férovému obchodu“ (jak Trump opakovaně zdůrazňuje) se Bílý dům rozhodl pro nejrozsáhlejší celní opatření v moderní americké historii. 

V Trumpově podání nejde jen o ekonomiku. Jde o morální reparaci – o návrat spravedlnosti, o opravu údajné historické křivdy. Obchodní dohody jsou v této rétorice vykreslovány jako zrada, multilaterální instituce jako klec. Světová obchodní organizace (WTO), kdysi hlavní garant pravidel, je prezentována jako struktura, která „hájí zájmy všech kromě Spojených států.“ Tento způsob myšlení odpovídá širšímu trendu oslabování mezinárodních pravidel ve prospěch silového vyjednávání, bilaterálních tlaků a „deal makingu“ ve stylu Trumpova realitního impéria.

Tento přístup však nezůstal bez odezvy. Série ekonomických analýz i komentářů od prestižních médií, jako jsou Bloomberg nebo The New York Times, už několik týdnů varuje, že takzvaná „celní ofenziva“ může spustit lavinu: narušit globální dodavatelské řetězce, zdražit zboží pro spotřebitele, zpomalit investice a v krajním scénáři odstartovat novou obchodní válku – tentokrát v měřítku, které svět dosud nezažil.

Kritici poukazují na to, že v době tak těsného propojení ekonomik, jaké máme dnes, může být jeden radikální tah – byť motivovaný národními zájmy – ekvivalentem škrtnutí zápalkou v suchém lese. Obavy nejsou abstraktní. Evropa už oznámila, že připravuje protiopatření. Asijské trhy zaznamenaly výkyvy. A podle analýzy Financial Times si investoři začínají klást otázku: „Co bude dál, pokud se tento trend rozšíří?“

Nejostřeji situaci vystihl nedávný komentář v týdeníku The Economist, kde se píše: „Svět stojí na křižovatce.“ Z jedné strany vede cesta k redefinici obchodu skrze dialog, nová pravidla a kompromisy. Z druhé, strmější a mnohem riskantnější strany, se otevírá možnost návratu do 30. let, tedy do období ekonomického nacionalismu, bariér a dominového efektu nedůvěry. Ta druhá cesta má sice přitažlivou rétoriku síly, ale příliš připomíná dějinné momenty, které vedly k těm nejtemnějším kapitolám 20. století.

Související

Ursula von der Leyenová, MSC 2025 | 14. – 16.02.2025

Totální selhání, gigantický omyl. Macron s von der Leyenovou tvrdě sepsuli Trumpa

Evropská unie se ostře vymezila vůči americké politice v oblasti vysokého školství. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen a francouzský prezident Emmanuel Macron vystoupili v pondělí na půdě pařížské Sorbonny, kde společně představili ambiciózní iniciativu "Choose Europe for Science", která má do Evropy přilákat špičkové zahraniční vědce. Zároveň nešetřili kritikou na adresu Donalda Trumpa, jehož administrativu obvinili z „obrovského selhání“ ve vztahu k vědě a akademickému prostředí.

Více souvisejících

Donald Trump clo Ekonomika Ekonomická krize USA (Spojené státy americké) historie

Aktuálně se děje

před 38 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Belgický král Filip navštívil Česko, sešel se s prezidentem Petrem Pavlem. Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Další sláva na Pražském hradě. Pavel přivítal belgického krále

Do Česka v pondělí dorazila hlava jedné z evropských královských rodin. Belgického krále Filipa přijal na Pražském hradě prezident Petr Pavel, jenž se již v neděli setkal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Pavel stráví s belgickým panovníkem i zítřejší den, kdy společně vyrazí mimo Prahu. 

před 3 hodinami

Pražské povstání květen 1945

Před 80 lety vyšli Češi do ulic se zbraněmi. Začalo Pražské povstání, které nás definitivně zbavilo nacistické okupace

Dne 5. května 1945 vypuklo na území protektorátu Čechy a Morava květnové povstání českého lidu, známé jako Pražské povstání. Tato ozbrojená vzpoura proti německé okupační moci představovala zlomový bod ve finální fázi druhé světové války ve střední Evropě a zřejmě urychlila postup spojeneckých armád směrem k hlavnímu městu o celý den.

před 4 hodinami

Ilustrační foto

Českem se šíří nová neznámá droga. Policie eviduje první mrtvé

Národní protidrogová centrála upozorňuje na vážné riziko spojené s výskytem vysoce toxických syntetických opioidů, které se objevily i v České republice. Aktuálně policisté prověřují tři případy otravy neznámou bílou krystalickou látkou, přičemž dvě osoby zemřely a třetí byla zachráněna díky rychlému zásahu zdravotnické záchranné služby. Podle dostupných informací se s největší pravděpodobností jednalo o nový typ syntetického opioidu.

před 4 hodinami

Žloutenka

V Česku se rychle šíří žloutenka. Může citelně ovlivnit letní prázdniny, varují hygienici

V České republice letos během prvních čtyř měsíců onemocnělo hepatitidou A již 450 lidí. Šest případů skončilo úmrtím. Nemoc známá jako infekční žloutenka typu A, přezdívaná také „nemoc špinavých rukou“, se kromě dětí šíří i mezi dospívajícími, mladými dospělými a osobami s rizikovým chováním, zejména mezi drogově závislými a bezdomovci. Hygienici varují, že kvůli dlouhé inkubační době a absenci příznaků u některých pacientů má virus ideální podmínky pro šíření.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Volodymyr Zelenskyj s premiérem Petrem Fialou Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Zelenskyj v Praze jednal s Fialou: Česko posílí výcvik ukrajinských pilotů i dodávky munice

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pokračuje ve své oficiální návštěvě České republiky. V pondělí krátce před polednem ho na Úřadu vlády přijal premiér Petr Fiala (ODS). Oba státníci během dvouhodinového jednání diskutovali o pokračující ruské agresi na Ukrajině, české muniční iniciativě, výcviku ukrajinských vojáků i zapojení českých firem do poválečné obnovy země.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Mistři světa slavili s fanoušky na Staroměstském náměstí. (27.5.2024)

Rulík nechal v nominaci místo pro Nečase. Zranění nepustilo na MS Kempného

Trenér hokejového národního týmu Radim Rulík po roce opět v Brně po Českých hokejových hrách oznámil po boku prezidenta Českého hokeje Aloise Hadamczika a dalších členů realizačního týmu pro všechny české hokejové fanoušky to nejočekávanější. Tedy, kdo z hokejových hráčů bude reprezentovat na nadcházejícím světovém šampionátu, který se bude letos konat v dánském Herningu a ve švédském Stockholmu. 

před 8 hodinami

Ursula von der Leyenová, MSC 2025 | 14. – 16.02.2025

Totální selhání, gigantický omyl. Macron s von der Leyenovou tvrdě sepsuli Trumpa

Evropská unie se ostře vymezila vůči americké politice v oblasti vysokého školství. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen a francouzský prezident Emmanuel Macron vystoupili v pondělí na půdě pařížské Sorbonny, kde společně představili ambiciózní iniciativu "Choose Europe for Science", která má do Evropy přilákat špičkové zahraniční vědce. Zároveň nešetřili kritikou na adresu Donalda Trumpa, jehož administrativu obvinili z „obrovského selhání“ ve vztahu k vědě a akademickému prostředí.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Izraelská armáda

Izrael plánuje obsazení Pásma Gazy, schválil trvalou vojenskou přítomnost

Izraelská bezpečnostní rada v neděli večer jednomyslně schválila plán na rozšíření vojenské ofenzivy proti hnutí Hamás v Pásmu Gazy. Podle dostupných informací plán počítá s obsazením větší části území a s dlouhodobou izraelskou přítomností v oblasti. Cílem operace má být nejen porážka Hamásu, ale i navrácení izraelských rukojmích.

před 9 hodinami

Volodymyr Zelenskyj navštívil Poslaneckou sněmovnu Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Chráníte Evropu i Česko před Ruskem, poděkovala Pekarová Adamová Zelenskému

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zahájil druhý den své oficiální návštěvy České republiky návštěvou Poslanecké sněmovny. Krátce před desátou hodinou jej přivítala předsedkyně dolní komory Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). Jednání se zúčastnili také všichni místopředsedové Sněmovny, včetně zástupců opozičních hnutí ANO a Pirátů.

před 10 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Nová čísla: Rok 2024 se stal pro Rusko nejkrvavějším, přišlo o desetitisíce vojáků

Rok 2024 se stal dosud nejkrvavějším obdobím pro ruské ozbrojené síly od začátku invaze na Ukrajinu. Podle dat zpracovaných ruskou redakcí BBC, nezávislým médiem Mediazona a skupinou dobrovolníků přišlo během tohoto roku o život nejméně 45 287 ruských vojáků. To je téměř třikrát více než v prvním roce války a výrazně více než v roce 2023, kdy probíhaly těžké boje o Bachmut.

před 11 hodinami

Volodymyr Zelenskyj na tiskové konferenci

Zelenskyj pokračuje v návštěvě Česka. Schází se s vrcholnými politiky

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pokračuje v pondělí druhým dnem své oficiální návštěvy České republiky. Po nedělním jednání s prezidentem Petrem Pavlem má dnes naplánovanou řadu schůzek s vrcholnými představiteli české politiky i podnikatelského sektoru. Hlavními tématy jsou pokračování české pomoci Ukrajině, její cesta do Evropské unie, vojenská spolupráce a poválečná obnova země.

před 12 hodinami

Donald Trump

Trump: Potřetí vládnout nebudu. Grónsko můžeme převzít silou, a v případě Kanady...

Prezident Spojených států Donald Trump v neděli popřel, že by uvažoval o kandidatuře na třetí funkční období. V rozhovoru pro NBC News uvedl, že chce zůstat dvoufázovým prezidentem a respektuje ústavní omezení. Přesto jeho dřívější výroky a merchandising kampaně, včetně prodeje čepic s nápisem „Trump 2028“, vzbudily spekulace o jeho dalších ambicích.

před 13 hodinami

včera

První kolo prezidentských voleb v Rumunsku zřejmě vyhrál George Simion

Krajně pravicový politik George Simion, známý svou otevřenou podporou Donalda Trumpa a hnutí "Make America Great Again", podle předběžných odhadů vyhrál první kolo rumunských prezidentských voleb. Šéf nacionalistické Aliance pro unii Rumunů (AUR) získal přes 30 % hlasů. Jeho vítězství přichází v rámci opakovaného hlasování nařízeného ústavním soudem kvůli neregulérnostem při listopadovém hlasování.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy