Česká kina hrají nový film amerického režiséra Stevena Soderbergha. Jde o určitou událost, jelikož většina jeho posledních snímků končí na streamovacích platformách. Chameleonský a stále svébytný tvůrce a cinefil tentokrát rozpitval špionážní žánr. Operace Black Bag vyniká svou nenucenou chytrostí a zdánlivou jednoduchostí.
Takřka nikdo neumí uzpůsobovat svou režijní práci různorodým produkčním i žánrovým podmínkám stejně dobře jako Steven Soderbergh, jenž si napříč striptérským dramatem, heist filmem, krimi, životopisem nebo čistě nezávislými projekty zachovává vlastní tvář. Tvůrce soběstačného remaku Dannyho parťáků, psychologicky komplikované koláže Sex, lži a video či mistrovské konverzačky Nechte je všechny mluvit je velkým znalcem hollywoodské kinematografie a jejích zákonitostí, zároveň se neustále snaží posouvat s novými digitálními technologiemi. V posledních letech točí především chytře vystavěné žánrovky, jež v rámci načrtnutých mantinelů oslní svou stylovostí.
Udržuje si kadenci minimálně jednoho filmu ročně, jeho nejnovější Operace Black Bag představuje opět vycizelovanou režijní práci. Špionážní půdorys sleduje manželský pár agentů, jejichž vztah čeká zatěžkávací zkouška. Na povrchu chladný, pragmatický, soustředěný a lži nesnášející George je postaven před skutečnost, že jeho žena Kathryn je na seznamu potenciálních vynašečů střežených informací týkajících se tajné operace, což může mít za následek tisíce mrtvých. Enigmatický výchozí bod konstrukce vyprávění postupně rozšiřuje a sbíráme klíče jak o samotné konspiraci, tak o motivacích všech zúčastněných. Hraje se o osud světa i manželství.
Narace na několik úrovních a příkladech proplétá nevyhnutelný střet soukromého a pracovního života. Rozkol tvoří epicentrum načrtnutých motivů a samotného vyprávění. Střídání perspektiv, (ne)komunikativnost směrem k publiku a důmyslná distribuce informací vycházející z propracovaného a ve všech ohledech dotaženého scénáře Davida Koeppa slouží jako komplexní podklad pro Soderberghovu inscenační brilanci. V každém záběru, od úvodní jednozáběrové sledovačky protagonisty po dynamické střídání nadhledů a podhledů, se zrcadlí cit pro těžce dosažitelnou jednoduchost vizuálního sdělení.
Právě se přehrává:
Video:
Precizní střihovou skladbu, jež i přes hektické slovní přestřelky zůstává rozvážná a nenásilně dynamická, doplňují měkká světla. Odrážená záře slunce, kancelářská světla a pouliční lampy zůstávají ve světelném oparu. Světelná mlha podtrhuje stále zapletenější pavučinů intrik, ostré svícení takřka nevidíme. Rozzáběrování, širokoúhlé obrazy a střídání úhlů kamery podporují neklid a nebezpečí. Agenti jsou uzamčeni ve světě bez stálé jistoty, každý svou frustraci ventiluje jinak. Pro ústřední pár je opěrným bodem jejich vztah. Ten jim všichni kolegové závidí. Soderbergh ohledává vzájemnou důvěru a upřímnost, což si je s ohledem na povolání velmi těžké zachovat.
George a Kathryn jsou hnaní perfekcionismem, zároveň na sebe chtějí mít v chaosem zmítaném světě zasloužený čas. Jejich chemie připomíná smyslné tango, spoléhá na dlouhé pohledy a vzájemnou soustředěnost. Jakkoli se vnější okolnosti snaží vztah rozvrátit, propojení silných individualit je neochvějné. Tempo dialogových výměn supluje pro žánr symptomatickou akci, asociuje tradici screwball komedií. Právě nenucený humor v kombinaci s konstantním napětím povyšují už tak nesmírně chytrou kompozici na vtahující divácký zážitek. Tvůrci ukazují, že špionážní thriller lze vystavět i bez ohlušujících výstřelů a frenetických sekvencí
Na pozadí žánrového schématu, jež pracuje ve prospěch drobnokresby postav, subtilně prosvítají motivy typické pro thrillery problematizující studenou válku, které jsou zde zasazené do soudobého rusko-ukrajinského konfliktu, který však nikdy není explicitně adresován. Tato skutečnost dotváří celkovou mozaiku morálních principů, konceptu vyššího dobra a osobní odpovědnosti. Operace Black Bag je svěží a promyšlenou demonstrací toho, že k špičkovému distribučnímu snímku stačí jednoduchost a cílevědomost. Soderbergh opět dokázal smazat hranici mezi autorstvím a mainstreamem a perfektně propojil v jádru staromódně delikátní podívanou s reflexí univerzálních i skličujících témat dneška.
Hodnocení: 80 %
Režie: Steven Soderbergh
Scénář: David Koepp
Hrají: Michael Fassbender, Cate Blanchett, Gustaf Skarsgård, Regé-Jean Page, Pierce Brosnan, Tom Burke, Naomie Harris, Marisa Abela, Orli Shuka, Kae Alexander
Česká premiéra: 3. dubna 2025
Distribuce: CinemArt
12. dubna 2025 20:00
RECENZE: Stylově sevřený thriller Zabitý večer připomíná Hitchcocka digitálního věku
Aktuálně se děje
před 34 minutami

Trumpova evropská jízda: Co stojí na pozadí několika únorových dní, které změnily svět?
před 1 hodinou

Nikdy v životě jsem se o budoucnost Ameriky nebál víc, píše Friedman. Svět vidí Trumpovy USA jako darebácký stát
před 1 hodinou

Trump zavádí 245% clo na čínské zboží
před 2 hodinami

Švehlíkovi dali sbohem v Národním divadle. Byl to skvělý chlap, řekl Burian
před 2 hodinami

Řidiče opět čeká dopravní peklo. Kde budou letos silničáři opravovat silnice a dálnice?
před 2 hodinami

Počasí přidělává starosti. K nebezpečí požárů se přidává varování před větrem
před 3 hodinami

Obchodní válka to není. Ekonom pro EZ vysvětlil, jak Trumpova cla zasáhnou Česko
před 3 hodinami

EU bude v novém světovém řádu hrát silnou roli. Chce s námi spolupracovat celý svět, tvrdí von der Leyenová
před 4 hodinami

Italská premiérka má před sebou nadlidský úkol. Letí do Washingtonu přesvědčit Trumpa
před 5 hodinami

Obavy z bioterorismu na Slovensku a v Maďarsku sílí. Virolog varuje před unáhlenými závěry
před 6 hodinami

Přepadení benzinky na Plzeňsku. Pachatel si lup dlouho neužil
před 7 hodinami

Počasí s letními teplotami je tady. Naměříme i 28 stupňů
včera

To je vydírání? Nikdo mi nebude nic přikazovat, jedu do Moskvy, vzkázal Fico EU
včera

Trump jedná o clech s více než patnácti státy, první dohody mají přijít velmi brzy
včera

Rakušan lituje smrti matky oběti střelby na FF UK. Odmítala pomoc, napsal ministr
včera

Češka se nevrátila z návštěvy Velké čínské zdi. Ministerstvo potvrdilo úmrtí
včera

Když Hollywood truchlil. Před 35 lety zemřela Greta Garbo
včera

Stinná stránka teplého počasí. Meteorologové už v dubnu varují před požáry
včera

Joe Biden se vrací. V prvním zásadním projevu od odchodu z Bílého domu zkritizuje Trumpa
včera
Česko se rozloučilo s Annou Slováčkovou. Přišel i prezident Pavel
Česko se v úterý odpoledne rozloučilo s Annou Slováčkovou, která zemřela po boji s vážnou nemocí během předminulého víkendu. Bylo jí 29 let. Poslední rozloučení pro rodinu a pozvané hosty proběhlo v kostele svatého Tomáše na Malé Straně v Praze. Nechyběli na něm rodiče zesnulé, dorazila i řada známých osobností ze šoubyznysu. Rozloučit se přišel i prezident.
Zdroj: Jan Hrabě