
Evropská unie se připravuje na možnou obchodní válku s USA, kterou by mohly vyvolat plánované tarify prezidenta Donalda Trumpa. Brusel vidí slabinu Spojených států v jejich přebytku v oblasti služeb a chystá protiopatření.
Zatímco dosavadní evropská odveta zahrnovala cla na americké ikony, jako jsou motorky Harley-Davidson nebo bourbon, nyní EU zvažuje mnohem tvrdší úder. Mezi zvažované kroky patří cílení na finanční sektor Wall Street nebo technologické giganty ze Silicon Valley, jako jsou Google, Amazon či sociální síť X Elona Muska.
Důvodem této změny strategie je očekávané uvalení tzv. recipročních tarifů ze strany USA, které mají vstoupit v platnost ve středu. Tento krok, který Trump nazývá „Dnem osvobození“, by znamenal zásadní eskalaci obchodního konfliktu mezi oběma stranami.
Dosud EU odpovídala tradiční strategií „oko za oko“, tedy uvalováním cel na americké výrobky, aby vyvážila Trumpova opatření. Nyní ale Brusel zvažuje kreativnější odvetu zaměřenou na služby a duševní vlastnictví, což by mohlo mít výraznější dopad na americké podniky.
„Nevylučujeme širší a propracovanější reakci, která by se týkala služeb a duševního vlastnictví,“ uvedl pro Politico nejmenovaný představitel EU.
Evropská unie je významným exportérem automobilů, farmaceutických produktů a potravin do USA, ale zároveň je čistým dovozcem služeb. Právě tento faktor by mohl poskytnout EU silnou vyjednávací pozici.
Podle analytiků má Evropa několik možností, jak USA zasáhnout tam, kde to nejvíce bolí. Mezi možnosti patří digitální daň pro technologické giganty, což by mohlo výrazně ovlivnit příjmy společností jako Google, Amazon nebo Meta., přísnější regulace pro americké finanční instituce, například zpřísnění pravidel pro banky jako J.P. Morgan či Bank of America, zdanění finančních transakcí a digitálních toků, což by mělo dopad především na Wall Street nebo omezení přístupu amerických firem k veřejným zakázkám v EU, což by poškodilo například energetické a konzultační společnosti.
Podle právníků jsou americké firmy v Evropě zranitelné, protože jsou úzce propojeny s místním trhem. „Pokud se EU rozhodne udeřit, digitální a finanční sektor USA bude první na ráně,“ uvedl odborník na mezinárodní obchod Yves Melin.
V případě další eskalace by EU mohla využít tzv. Anti-Coercion Instrument, nástroj, který umožňuje široké spektrum protiopatření. Mezi extrémní možnosti patří dokonce zablokování sociální sítě X v Evropě, což by byla bezprecedentní reakce, omezení práv k duševnímu vlastnictví amerických firem, což by mohlo mít dopad na technologické inovace či zákaz investic amerických společností v EU, což by ochromilo expanzi velkých firem na evropském trhu.
Nicméně tento krok by muselo schválit nejméně 15 z 27 členských států EU, a ne všechny země jsou ochotné zajít tak daleko. Navíc evropské firmy se obávají, že by odvetná opatření mohla poškodit i jejich vlastní zájmy.
Navzdory tvrdé rétorice stále existuje možnost diplomatického řešení. Evropský komisař pro obchod Maroš Šefčovič doufá, že USA a EU dosáhnou dohody, která by zahrnovala snížení cel, větší investice do amerického obranného průmyslu a usnadnění vzájemného obchodu.
Jak řekl nejmenovaný evropský diplomat: „Nechceme, aby se obchodní konflikt proměnil v otázku bezpečnosti. A stejně tak USA pravděpodobně nechtějí, aby se to stalo technologickou válkou. Pokud už musíme bojovat, pojďme si alespoň jasně vymezit hřiště.“
Související

EU svou reakci musí dobře zvážit. Odveta v obchodní politice není nikdy bez rizika, říká ekonomka

Extrémní počasí počká. EU odkládá boj s klimatickými změnami
EU (Evropská unie) , Donald Trump , clo
Aktuálně se děje
před 23 minutami

Obchodní válka dosáhla nové úrovně: Čína zavádí odvetná cla a dodatečné restrikce vůči USA
před 38 minutami

EU svou reakci musí dobře zvážit. Odveta v obchodní politice není nikdy bez rizika, říká ekonomka
před 1 hodinou

Extrémní počasí počká. EU odkládá boj s klimatickými změnami
před 2 hodinami

RECENZE: Špionážní konverzačka Operace Black Bag. Soderbergh je mistr nenápadnosti
před 2 hodinami

Tajná schůzka za zády EU: Británie a další státy řeší, jak se ubránit Putinovi
před 3 hodinami

Kanada poslala Evropě vzkaz: Smiřte se s tím, je konec
před 3 hodinami

Trump ztrácí kontakt s realitou? Slaví vítězství, zatímco vyvolal chaos, zmatek a pochybnosti o kompetenci
před 4 hodinami

Trump v tichosti přetváří USA v druhé Rusko
před 5 hodinami

Impeachment v Jižní Koreji: Prezident Jun Sok-jol byl oficiálně zbaven funkce
před 6 hodinami

Trump si může dovolit všechno, chová se jako král. Proč ho nikdo nezastaví, ptají se Američané
před 6 hodinami

Trump se snaží přepsat americkou ekonomiku i dějiny. Tvrdí, že školy učí nesmysly
před 8 hodinami

Počasí bude příští týden mrazivé. Může se vrátit sněžení
včera

Extraliga play off 2025: Pardubice ovládly úvodní zápas semifinále na ledě Hradce Králové
včera

Pomohla vůbec někomu Trumpova cla? První země se z nich opatrně raduje
včera

Rubio uklidňuje spojence: Trump není proti NATO. Jedna věc mu ale vadí
včera

Trump ustoupit odmítá, naopak chystá nová cla. Američany už teď vyjdou na tisíce dolarů
včera

Trump se přepočítal. Firmy navzdory clům nechtějí přesunout výrobu do USA, vadí jim zásadní překážka
včera

Tolik si kvůli Trumpovi připlatíte. Volkswagen bude u ceny aut ukazovat, o kolik lidé zaplatí víc kvůli clům
včera

První vyjádření Trumpa od zavedení cel: Budeme silnější než kdy dřív. Musk mu bude coby poradce pomáhat
včera
Světový trh s automobily cítí první dopady Trumpových cel. Narušení výrobního řetězce už se de facto děje, upozornil Petzl
Ve čtvrtek vstoupilo v platnost nové 25% clo na dovážené automobily, které je součástí širší obchodní ofenzivy administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa. Jeho cílem je oživit domácí výrobu a posílit pozici amerických továren na úkor zahraniční konkurence. Jenže trh s automobily jeho kroky bolí už teď. Zasažen bude také český průmysl, jak pro EuroZprávy.cz potvrdil výkonný ředitel Svazu automobilového průmyslu Zdeněk Petzl.
Zdroj: Jakub Jurek