Polský premiér Donald Tusk naléhá na amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby tento týden nezaváděl rozsáhlá cla na dovoz z Evropské unie.
„Máte přátele a důvěryhodné spojence od Portugalska po Polsko, od Dánska po Řecko. V našem společném evropsko-americkém zájmu jsou silné USA, silná EU a silné NATO, nikoli slabší,“ upozornil Tusk na sociální síti X.
Na Trumpa apeloval skrze spojenectví. „Přemýšlejte o tom, pane prezidente a milí američtí přátelé, než se rozhodnete zavést cla proti svým nejbližším spojencům. Spolupráce je vždy lepší než konfrontace,“ dodal podle serveru Politico.
Polsko nedávno podepsalo se Spojenými státy dohodu v hodnotě dvou miliard dolarů, která má zajistit poskytování logistické podpory pro polské systémy protiraketové obrany Patrioti. „Polsko investuje do obrany téměř 5 % svého HDP, což je nejvíce, co v současné době vydává kterýkoli člen NATO, aby bránilo hranice a společné hodnoty a zájmy,“ zdůraznil Tusk.
Ve středu 2. dubna má vstoupit v platnost tzv. „Den osvobození“ – Trumpův plán na zavedení recipročních cel proti státům, které uvalují cla na americké zboží. V rozhovoru pro NBC Trump šokoval tvrzením, že zdražení automobilů ho netrápí: „Je mi to jedno, protože lidé začnou kupovat americká auta,“ uvedl.
Trump navíc uvalil 25% celní sazby na dovoz automobilů. Ty mohou paradoxně zvýšit ceny i u vozů vyráběných v USA, protože výrobní procesy jsou propojeny s továrnami v Mexiku a Kanadě. Zvýšené náklady na výrobu a investice do výstavby nových továren se nakonec přenesou na zákazníky, což by mohlo vést ke snížení prodejů, a dokonce ke ztrátě pracovních míst v automobilovém průmyslu.
Bílý dům se snaží prezentovat cla jako způsob, jak podpořit domácí ekonomiku a snížit daňovou zátěž pro Američany. Poradce pro obchod Peter Navarro tvrdí, že cla přinesou 100 miliard dolarů jen v automobilovém sektoru a pomohou financovat daňové úlevy.
Cla jsou daně, které se vybírají za zboží dovezené z jiných zemí. Tato opatření mohou chránit domácí výrobce, ale zároveň zvyšují náklady společnostem, které jsou závislé na dovážených součástkách. Firmy dovážející zboží do USA musí tyto poplatky odvádět vládě, a často je pak přenášejí na spotřebitele formou vyšších cen.
Německý ministr hospodářství Robert Habeck zdůraznil, že Evropská unie musí „reagovat pevně“. „Musí být jasné, že neustoupíme Spojeným státům. Musíme ukázat sílu a sebevědomí,“ prohlásil.
Podobný postoj zaujala i Francie, jejíž ministr financí Eric Lombard uvedl, že jediným řešením je odveta zavedením cel na americké produkty. „Buď to přijmeme, a pak to nikdy neskončí, nebo odpovíme,“ řekl Lombard s tím, že je třeba „vyrovnat podmínky“ a přimět USA k jednání.
Kanadský premiér Mark Carney označil cla za „přímý útok“ na kanadský automobilový průmysl a uvedl, že jeho vláda zvažuje obchodní protiopatření. Ve Spojeném království označila asociace výrobců a prodejců automobilů (SMMT) Trumpova cla za „nepřekvapivá, ale přesto zklamání“.
Zakladatel společnosti Uniparts John Neill varoval, že tato opatření jsou „darem pro Čínu“, protože spotřebitelé by v reakci na obchodní válku mohli začít preferovat čínské alternativy. „Jsme na křižovatce,“ uvedl Scott Kennedy, analytik Centra pro strategická a mezinárodní studia (CSIS) ve Washingtonu. „Buď vyjednávání povedou ke zmírnění hrozeb a stabilizaci vztahů, nebo se tarify vyšplhají na extrémní úroveň a investice mezi oběma zeměmi prudce klesnou.“
Související

Trump nevyloučil budoucí konec amerických snah o dosažení míru na Ukrajině

Vance neztrácí víru. Naznačil, že jednání o míru na Ukrajině mají progres
Donald Trump , clo , Donald Tusk
Aktuálně se děje
včera

Pardubice v druhém finále extraligy vybojovaly vítězství 2:1 a sérii tak srovnaly na 1:1
včera

Trump nevyloučil budoucí konec amerických snah o dosažení míru na Ukrajině
včera

Pellegrini dostal pokutu za loňskou předvolební kampaň
včera

Nečekané svědectví z dovolenkového ráje Čechů. Video ukazuje žraloka u pobřeží
včera

OBRAZEM: Jarní teplé počasí konečně přišlo. Lidé vyrazili do parků a na náplavky
včera

Unikl americký návrh příměří na Ukrajině. Rusové si mnou ruce
včera

Vance neztrácí víru. Naznačil, že jednání o míru na Ukrajině mají progres
včera

Svět si připomíná smrt Ježíše. Nebyl jediným ukřižovaným
včera

Ukrajina a USA udělaly další krok k podepsání nerostné dohody
včera

Trumpův boj s imigrací. Případy, které otřásají důvěrou v princip americké „svobody“
včera

ANO čeká výměna europoslance. Kovařík oznámil, že ve funkci skončí
včera

Baník Ostrava povede kouč Hapal po podepsání nové smlouvy minimálně další dva roky
včera

V Polsku si dejte pozor, radí ministerstvo. Platí nový zákaz, hrozí i zadržení
včera

Americké ultimátum. Do pár dní má být jasno, zda skončí válka na Ukrajině
včera

Z oblohy nepadá jen déšť. Meteorologové upozornili na zajímavý jev
včera

Česko se definitivně zbavilo závislosti na ruské ropě, oznámil Fiala
včera

Další americký útok v Jemenu. Místní úřady hlásí desítky obětí
včera

Víkendové počasí se v duchu léta ponese jen částečně
17. dubna 2025 21:53

Kalifornie se vzbouřila. Trumpa žene k soudu
17. dubna 2025 21:45
První finále extraligy vyhrála Kometa Brno 1:2. Zápas srovnala v závěru, prodloužení rozhodl obránce Holland
Hokejové finále extraligy začalo dramatem – Pardubice sahaly po vítězství, ale Kometa Brno v závěru srovnala a v prodloužení urvala výhru 2:1. Zápas rozhodl po více než dvaceti duelech bez gólu obránce Holland. Série pokračuje v pátek znovu v Pardubicích.
Zdroj: Adam Skála