Obří řez do Země, je to jako roztrhnout papír. Experti vysvětlují, proč došlo k masivnímu zemětřesení

Myanmar zasáhla silná zemětřesení, která podle prvotních zpráv způsobila „významné škody“, uvedl Úřad OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA). „Naše myšlenky jsou s každým, koho tato událost zasáhla,“ uvedla podle CNN Christina Powellová, humanitární pracovnice OCHA.

Nejvíce postiženými oblastmi jsou centrální část země, regiony Mandalaj, Nay Pyi Taw, Bago, Magway, Sagaing, Šanský stát a další oblasti. Právě v regionu Mandalaj se nacházelo epicentrum otřesů.

„Sbíráme informace o počtu zasažených osob, poškození infrastruktury a bezprostředních humanitárních potřebách, abychom mohli co nejlépe koordinovat pomoc,“ dodala Powellová.

Podle Shengji Weie, vedoucího výzkumu na Earth Observatory of Singapore, nebylo silné zemětřesení v Myanmaru překvapivé.

„Tento segment poruchy Sagaing Fault, který je významnou geologickou zlomy, zažil v minulosti velká zemětřesení,“ vysvětlil Wei, který se seizmickým rizikem v Myanmaru zabývá již deset let.

Podle něj byl tento úsek tektonického zlomu v klidu zhruba 200 let a vědci předpokládali, že v dohledné době dojde k silnému zemětřesení. „O tomto riziku jsme informovali myanmarskou vládu i místní vědce,“ uvedl Wei.

Podle odborníků z amerického Národního informačního centra pro zemětřesení (NEIC) bylo páteční zemětřesení klasifikováno jako „vysoce rizikové“.

„Klasifikujeme ho jako červenou událost kvůli hustotě obyvatelstva, síle otřesů a jejich mělké hloubce,“ řekl CNN geofyzik William Yeck.

Pro srovnání zmínil ničivé zemětřesení v Turecku a Sýrii z roku 2023, které mělo sílu 7,8 stupně a připravilo o život více než 53 000 lidí. Podle něj bude konečný počet obětí v Myanmaru záviset na hustotě osídlení, kvalitě staveb a době, kdy k otřesům došlo.

Yeck také varoval obyvatele regionu, že mohou následovat další otřesy. „Lidé by se měli připravit na další otřesy v nadcházejících dnech,“ upozornil.

Podle Jamese Jacksona z University of Cambridge bylo zemětřesení v Myanmaru způsobeno prasknutím zlomu, které trvalo přibližně minutu a způsobilo horizontální pohyby zemského povrchu.

„Představte si trhající se kus papíru. Trhá se rychlostí asi dva kilometry za sekundu,“ popsal Jackson.

Podle něj zemětřesení působí jako „obří řez do Země“. Varoval také, že i vzdálená města, jako je Bangkok, mohou být kvůli svým vysokým budovám citlivá na otřesy, přestože v oblasti k zemětřesením běžně nedochází.

Myanmarské úřady a humanitární organizace nyní intenzivně pracují na vyhodnocení škod a poskytnutí pomoci zasaženým oblastem.

Související

Více souvisejících

barma Zemětřesení

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Národní památník na Vítkově - pietní akt u příležitosti oslav výročí konce druhé světové války.

Masakry na konci války. Nacisté umučili a zavraždili stovky Čechů

Začátek května roku 1945 se nesl ve znamení osvobozování nacisty obsazených území, ale také masového vraždění. Němci se nehodlali lehce vzdát, a tak v samém závěru druhé světové války došlo na našem území k několika masakrům, při nichž byly umučeny a zabity stovky Čechů.

před 3 hodinami

Petr Fiala

Česko podepíše dohodu o dostavbě Dukovan, jakmile to bude možné

Premiér Petr Fiala (ODS) se ve středu setkal s korejským ministrem obchodu, průmyslu a energetiky An Tuk-kunem, s nímž jednal o tendru na výstavbu nových jaderných bloků v Dukovanech. Během návštěvy ministři průmyslu obou zemí podepsali dohody o spolupráci v civilní jaderné energetice a o spolupráci při rozvoji a podpoře bateriového ekosystému. Zástupci českých a korejských firem také uzavřeli řadu smluv, které představují klíčový krok v přípravě výstavby nového jaderného zdroje v Dukovanech a výrazně posilují zapojení českého průmyslu. Vláda poté na svém zasedání udělila souhlas s podpisem dohody na výstavbu nových jaderných bloků ve chvíli, kdy to bude možné.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Arktida

Jak zachránit počasí na Zemi? Po celém světě začaly zásadní experimenty

Britská vládní agentura ARIA (Advanced Research and Invention Agency) oznámila zahájení několika experimentů s geoengineeringem po celém světě – od Arktidy až po Velký bariérový útes. Cílem je otestovat různé způsoby, jak dočasně snížit globální teploty a získat klíčová vědecká data, která by mohla pomoci odvrátit blížící se klimatické zlomy.

včera

Polská armáda, ilustrační fotografie

Polsko se profiluje jako nová vojenská velmoc. Po Evropě chce zásadní změnu

Polsko se profiluje jako nový pilíř evropské obrany a po evropských spojencích požaduje, aby byli obranyschopní. V reakci na zhoršující se bezpečnostní prostředí masivně investuje do armády, navyšuje stavy profesionálních vojáků a udržuje robustní tankové vojsko. Díky těmto krokům se zařadilo mezi nejvýznamnější vojenské síly nejen v Evropě, ale i na globální scéně.

včera

včera

včera

včera

Indie, ilustrační foto

Indie: Celý národ je šťastný, že jsme se pomstili

Indický ministr pro zahraniční záležitosti Kirti Vardan Singh v reakci na nedávné raketové útoky na Pákistán prohlásil, že „celý národ je šťastný, že jsme se pomstili“. Podle něj Indie „důstojně odpověděla těm, kdo zabili nevinné lidi a zanechali po sobě ovdovělé ženy“, přičemž narážel na smrtící útok na turisty v Pahalgamu, ke kterému došlo minulý měsíc.

včera

včera

včera

Indická armáda, ilustrační fotografie.

Indie, nebo Pákistán? Velké srovnání vojenských kapacit. Převaha ale nemusí být rozhodující

Na první pohled by se mohlo zdát, že Indie má v ozbrojeném střetu s Pákistánem jednoznačnou převahu, ať už z hlediska velikosti armády, ekonomiky, nebo technologií. Tento dojem je však klamavý. Obě země totiž disponují téměř totožným počtem jaderných hlavic, které, a to je podstatné, budovaly primárně jako protiváhu tomu druhému. Nepřátelství mezi dvěma jadernými státy v jedné z nejhustěji zalidněných oblastí světa je mimořádně riskantní a zdaleka nepřináší ohrožení pouze pro jižní Asii.

včera

včera

Květnové počasí má blíž k zimě. A jen tak se to nezmění, tvrdí meteorologové

Studený květen pokračuje a pokračovat bude i nadále, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti X. I ve středu klesaly ranní teploty pod nulu, přízemní mrazíky hrozí i v následujících dnech. Výraznější oteplení je zatím v nedohlednu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy