Ukrajina a Rusko si přehazují vinu za problémy v mírových jednáních. Trump mlčí, Kyjev se bojí nejhoršího

V ukrajinsko-ruském konfliktu probíhá nelítostná bitva o to, kdo přesvědčí amerického prezidenta Donalda Trumpa, že vina za problémy v mírových jednáních leží na druhé straně. Obě země se vzájemně obviňují z porušování částečného příměří, které zahrnuje klíčovou energetickou infrastrukturu a oblast Černého moře. Cílem je nasměrovat Trumpův hněv proti nepříteli a získat jeho podporu, uvádí server Politico.

"Jasně jsem ukázal, že jsme připraveni zastavit palbu. Ale nyní uvidíte, že [ruský prezident Vladimir] Putin připravený není," prohlásil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při setkání s mezinárodními novináři v Kyjevě. "A opravdu bych chtěl, aby teď, když Putin odmítl příměří, prezident Trump na něj uvalil silné sankce, místo aby je rušil."

Moskva však obviňuje Ukrajinu. "Neonacistický režim v Kyjevě" vede podle mluvčí ruského ministerstva zahraničí Mariji Zacharovové "teroristickou kampaň proti ruským civilistům a energetické infrastruktuře."

Ukrajinská strategie je zřejmá – ukázat, že nebrání mírovému procesu. "Je to celé divadlo kolem Trumpovy myšlenky na mírová jednání. Ukrajina chce dokázat, že není tím, kdo kazí jednání," říká Mykola Bělieskov, analytik Ukrajinského národního institutu pro strategická studia.

Jenže v Kyjevě panuje obava, že Trump o Ukrajinu ve skutečnosti nestojí a může se přiklonit k Moskvě.

Trumpova administrativa zatím nepožádala Kongres o žádnou novou vojenskou pomoc pro Ukrajinu. Co nyní přichází, je stále výsledkem rozhodnutí předchozího prezidenta Joea Bidena. Nejvýznamnější americká podpora v podobě zpravodajských informací – například varování před ruskými raketovými útoky – už byla Trumpem dříve dočasně pozastavena.

Místo toho Washington předložil Ukrajině nový návrh dohody, o němž informoval list Financial Times. Tento návrh nezahrnuje žádné bezpečnostní záruky ani finanční pomoc, ale USA by v jeho rámci získaly kontrolu nad ukrajinskými přírodními zdroji.

Ukrajinští představitelé se k návrhu oficiálně nevyjádřili, ale soukromě jej označují za "vydírání" a "katastrofu."

Ukrajinský poslanec Jaroslav Železňak, který měl možnost do návrhu nahlédnout, prohlásil: "Já osobně bych pro něj nikdy nehlasoval."

Proti tlaku USA se ozývají i další hlasy. "Ukrajina není jen území se surovinami, které jsou pro někoho zajímavé, jako tomu bylo během první a druhé světové války. Dnes, na prahu (a možná už i během) třetí světové války, je to stát se silnou armádou a společností, která je schopná bránit své místo ve světě," uvedl opoziční poslanec Volodymyr Vjatrovyč.

Zelenskyj se zatím drží diplomatického přístupu. "Musíme být praktičtí... ne nervózní. Tento návrh dohody potřebuje pečlivou práci. Musíme jednat diskrétně," řekl na tiskové konferenci. "Ale nechci, aby si Američané mysleli, že jsme proti něčemu. Nechceme vyslat žádný signál, který by mohl způsobit zastavení pomoci nebo sdílení zpravodajských informací s Ukrajinou."

Podle nejnovější zprávy amerického Úřadu ředitele národních zpravodajských služeb se jak Putin, tak Zelenskyj snaží pokračovat v jednáních s USA, ale oba stále vidí větší rizika v neuspokojivé dohodě než v pokračování války.

Pro Rusko přináší pozitivní vývoj na bojišti strategickou výhodu, zatímco Ukrajina se obává, že by přijetí ruských podmínek bez silných bezpečnostních záruk vedlo k budoucí nestabilitě a domácím protestům.

Ukrajina proto přehodnocuje svůj přístup. Místo spoléhání na NATO, jehož vstup Trump blokuje, začíná hledat oporu u evropských lídrů.

Mezitím se Moskva snaží diktovat vlastní podmínky. Putin nyní požaduje, aby byla Ukrajina dočasně pod správou OSN, kde by se měly konat "demokratické volby" před uzavřením jakékoli mírové dohody. O tom, že sám zůstává u moci díky zmanipulovaným volbám, však nehovoří.

I když USA zprostředkovaly částečné příměří, neexistuje žádný mechanismus pro jeho monitorování.

Kreml obviňuje Ukrajinu z útoků na ruské energetické cíle v Belgorodské oblasti a na okupovaném Krymu. Kyjev tato tvrzení odmítá jako "ruské lži."

Podle poradce Zelenského Dmytra Lytvyna Rusko od 18. března "nejméně osmkrát" zasáhlo ukrajinskou energetickou infrastrukturu, přestože Putin předtím tvrdil, že útoky zastavil.

"Každou noc naše protivzdušná obrana sestřelí téměř stovku útočných dronů – a mnoho z nich pravděpodobně mířilo na další energetická zařízení," dodal Lytvyn.

Klíčovou otázkou zůstává, na čí stranu se Trump skutečně přikloní. V Kyjevě roste přesvědčení, že se spíše naklání směrem k Moskvě.

"Chceme, aby Američané stáli na naší straně. A i kdyby se rozhodli být uprostřed, pak uprostřed znamená uprostřed – ne blíž ke Kremlu. To je důležité," prohlásil Zelenskyj.

Na otázku, zda má bližší vztah s Trumpem on, nebo Putin, odpověděl vyhýbavě: "Nevím, těžko říct... Nemám s Trumpem dostatečně blízký vztah, abych mohl posoudit, jak blízko má k Putinovi."

Související

Švédsko, ilustrační foto

Švédové oznámili obří balíček pomoci Ukrajině

Švédsko oznámilo další rozsáhlý balík vojenské pomoci pro Ukrajinu v hodnotě 1,6 miliardy dolarů. Nová podpora se zaměří na posílení protivzdušné obrany, dělostřelectva, satelitní komunikace a námořních kapacit. Švédsko se díky této sumě stává osmým největším přispěvatelem do obranného úsilí Kyjeva.
Donald Trump

Trump přiznal: Jsem naštvaný na Putina. Musí udělat dobrou věc

Americký prezident Donald Trump vyčinil ruskému protějšku Vladimiru Putinovi za kritiku důvěryhodnosti ukrajinského lídra Volodymyra Zelenského. Trump řekl, že byl "velmi rozzlobený" a "naštvaný", když slyšel Putinovy výroky. Upozornila na to stanice NBC News. 

Více souvisejících

válka na Ukrajině Ukrajina Rusko Donald Trump

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin

Kreml se poprvé vyjádřil ke slovům Trumpa, že je naštvaný na Putina

Rusko i nadále udržuje pracovní vztahy se Spojenými státy, přestože americký prezident Donald Trump v nedávném rozhovoru uvedl, že je „rozčílený“ a „naštvaný“ na ruského prezidenta Vladimira Putina. V prvním oficiálním vyjádření k Trumpovým výrokům se Kreml pokusil napětí mezi oběma lídry zmírnit.

včera

Elon Musk

Muska verdikt soudu nad Le Penovou vytočil: Standardní taktika po celém světě

Verdikt francouzského soudu, který vyloučil Marine Le Penovou z prezidentských voleb v roce 2027 kvůli jejímu odsouzení za zpronevěru, vyvolal ostrou reakci nejen ve Francii, ale i ve Spojených státech. Mezi nejhlasitější kritiky rozhodnutí patří Elon Musk, technologický magnát a důležitý poradce prezidenta USA Donalda Trumpa.

včera

včera

včera

Švédsko, ilustrační foto

Švédové oznámili obří balíček pomoci Ukrajině

Švédsko oznámilo další rozsáhlý balík vojenské pomoci pro Ukrajinu v hodnotě 1,6 miliardy dolarů. Nová podpora se zaměří na posílení protivzdušné obrany, dělostřelectva, satelitní komunikace a námořních kapacit. Švédsko se díky této sumě stává osmým největším přispěvatelem do obranného úsilí Kyjeva.

včera

včera

Marine Le Pen, předsedkyně Národní fronty (NF)

Čtyři roky vězení, milionové pokuty, konec kanditatury. Le Penová si u soudu vyslechla trest

V Paříži padl rozsudek, který může zásadně změnit politickou budoucnost Francie. Marine Le Pen, klíčová postava krajní pravice a lídryně strany Národní sdružení (RN), byla shledána vinnou ze zpronevěry finančních prostředků Evropské unie. Soud jí vyměřil pětiletý zákaz výkonu veřejné funkce, čtyřletý trest odnětí svobody, z toho dva roky podmíněně s domácím vězením, a pokutu ve výši 100 000 eur (cca 2,5 milionu korun). Verdikt je pro Le Pen drtivou ranou, neboť byla favoritkou prezidentských voleb v roce 2027.

včera

Írán, ilustrační foto

USA a Írán si vzájemně vyhrožují. Hrozba střetu není bezprostřední, uklidňuje expert

Slovní přestřelky mezi Teheránem a Washingtonem nabírají na ostrosti a svět s obavami sleduje, zda se nenaplňuje scénář ozbrojeného střetu. Zatímco americký prezident Donald Trump varoval Írán před možným bombardováním, pokud nepřistoupí na přímá jednání o jaderné dohodě, íránské vedení reagovalo po svém – uvedlo své raketové jednotky do stavu bojové pohotovosti.

včera

včera

včera

Donald Trump

Den osvobození se blíží a světu dochází trpělivost. Středa může vše změnit, Trumpovi to je ale jedno

Americký prezident Donald Trump se chystá vsadit úspěch svého druhého funkčního období, ekonomiku a osobní finance milionů Američanů na svou dlouhodobou víru, že cla mohou Spojeným státům vrátit zlatou éru bohatství a nezávislosti. Ve středu 2. dubna má vstoupit v platnost tzv. „Den osvobození“ – Trumpův plán na zavedení recipročních cel proti státům, které uvalují cla na americké zboží. Tento zásah do globálního obchodního systému by mohl ovlivnit každého Američana a zvýšit ceny v době, kdy jsou rodinné rozpočty již tak napjaté.

včera

Marine Le Pen na pražské konferenci protiimigračních stran (16. 12. 2017)

Soud uznal Le Penovou vinnou ze zneužití evropských fondů

Francouzská krajně pravicová politička Marine Le Penová byla shledána vinnou ze zneužití evropských fondů k financování své strany Národní sdružení (RN). Tento verdikt by ji mohl diskvalifikovat z účasti v prezidentských volbách v roce 2027. Soudce podle BBC zatím neoznámil, jaký trest Le Penová dostane.

včera

včera

včera

včera

včera

Chladné počasí dorazilo. Může napadnout až 15 centimetrů sněhu

V Česku se ochladilo již v závěru posledního březnového víkendu a přinejmenším dnes se ještě počasí nijak zvlášť neumoudří. Potvrzuje to předpověď Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), podle které má na horách dokonce sněžit.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy