Evropští lídři varují amerického prezidenta Donalda Trumpa před důvěrou v ruského prezidenta Vladimira Putina a odmítají jakékoliv úvahy o zmírnění sankcí vůči Rusku výměnou za příměří na Ukrajině. Na summitu v Paříži, který následoval po sérii předchozích jednání v Londýně a Bruselu, zaujali spojenci Ukrajiny pevný postoj proti jakémukoliv zmírnění opatření vůči Moskvě.
Britský premiér Keir Starmer po jednání uvedl, že společným názorem zúčastněných států je, že „Rusko si jen hraje a Putin se vrací ke svým starým praktikám“. Podle něj je cílem přinutit Moskvu k vážným jednáním o ukončení konfliktu. Tento postoj je v přímém rozporu s Bílým domem, který údajně zvažuje možnost zmírnění sankcí jako pobídku pro Rusko, aby souhlasilo s třicetidenním příměřím.
Podle ruských představitelů by Moskva byla ochotna přistoupit na omezené příměří, které by zahrnovalo zastavení útoků na ukrajinskou energetickou infrastrukturu a v oblasti Černého moře po dobu 30 dnů, pokud by byly zmírněny klíčové sankce. Hlavní překážkou však zůstávají sankce Evropské unie, včetně vyloučení ruských bank ze systému mezinárodních plateb SWIFT, které Trumpova administrativa nemůže jednostranně zrušit.
Francouzský prezident Emmanuel Macron na tiskové konferenci po summitu zdůraznil, že 27 evropských lídrů včetně ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a odcházejícího německého kancléře Olafa Scholze se jednomyslně shodlo na tom, že žádné zmírnění sankcí nebude možné, dokud nebude dosaženo trvalého míru. Macron zároveň vyjádřil naději, že Putin nakonec na příměří přistoupí. Pokud by tak neučinil, očekává, že Trump pochopí ruské zdržovací taktiky jako akt zrady.
„Prezident Trump čeká na jasnou odpověď z Moskvy,“ uvedl Macron. „Pokud bude mít jasný důkaz, že Rusové k jednání nepřistoupí, bude se cítit podveden a bude muset reagovat.“
Navzdory Macronovým snahám o koordinaci s Washingtonem panují obavy, že Spojené státy by mohly Evropu obejít a uzavřít s Moskvou dohodu bez její účasti. Tyto obavy zesílily poté, co americký zmocněnec Steve Witkoff zlehčil evropské plány na vyslání vojenských jednotek do Ukrajiny jako pouhou „pózu“.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na tiskové konferenci po summitu varoval, že Rusko by mohlo porušit jakékoliv sliby, které učiní Spojeným státům. Kritizoval zároveň amerického vyslance Witkoffa, kterého označil za člověka „z jiného světa“ a dodal, že Spojené státy a Evropa mají odlišné pohledy na realitu konfliktu.
Macron také oznámil, že Velká Británie a Francie budou v nadcházejících týdnech hrát vedoucí roli v rámci tzv. „koalice ochotných“, která by mohla vyslat své síly na Ukrajinu, pokud by bylo dosaženo mírové dohody. Podrobnosti o tom, které země by se mohly zapojit, však zůstávají nejasné. Macron slíbil, že během tří až čtyř týdnů bude připraven přesný akční plán, který stanoví jak formát ukrajinské armády, tak i rozmístění mezinárodních sil pro zajištění míru.
Další klíčová schůzka spojenců Ukrajiny se uskuteční 11. dubna v Bruselu v rámci skupiny Ukrajinské obranné kontaktní skupiny (UDCG), kde se bude jednat o dalším poskytování vojenské pomoci Kyjevu. Tuto skupinu dříve vedly Spojené státy, ale od nástupu Trumpovy administrativy ji společně řídí Berlín a Londýn.
Napětí mezi Evropou a Spojenými státy se stupňuje, jelikož Trumpova vláda zaujímá vůči Moskvě smířlivější postoj, zatímco evropští lídři se obávají, že jakékoliv ústupky Kremlu by mohly oslabit jednotu Západu a povzbudit Rusko k dalším agresivním krokům.
Související

Trump nevyloučil budoucí konec amerických snah o dosažení míru na Ukrajině

Vance neztrácí víru. Naznačil, že jednání o míru na Ukrajině mají progres
Donald Trump , Vladimír Putin , Emmanuel Macron , Keir Starmer (labouristi)
Aktuálně se děje
před 32 minutami

Další útok nožem v Německu. Mladík pobodal dva lidi před obchodem
před 1 hodinou

Na Slovensku opět zaútočil medvěd na člověka
před 1 hodinou

Američané tlačí na Kyjev, nikoliv na Rusko, prozradili evropští diplomaté
před 3 hodinami

Povelikonoční předpověď počasí. Meteorologové už tuší, jak bude po dnech volna
včera

Pardubice v druhém finále extraligy vybojovaly vítězství 2:1 a sérii tak srovnaly na 1:1
včera

Trump nevyloučil budoucí konec amerických snah o dosažení míru na Ukrajině
včera

Pellegrini dostal pokutu za loňskou předvolební kampaň
včera

Nečekané svědectví z dovolenkového ráje Čechů. Video ukazuje žraloka u pobřeží
včera

OBRAZEM: Jarní teplé počasí konečně přišlo. Lidé vyrazili do parků a na náplavky
včera

Unikl americký návrh příměří na Ukrajině. Rusové si mnou ruce
včera

Vance neztrácí víru. Naznačil, že jednání o míru na Ukrajině mají progres
včera

Svět si připomíná smrt Ježíše. Nebyl jediným ukřižovaným
včera

Ukrajina a USA udělaly další krok k podepsání nerostné dohody
včera

Trumpův boj s imigrací. Případy, které otřásají důvěrou v princip americké „svobody“
včera

ANO čeká výměna europoslance. Kovařík oznámil, že ve funkci skončí
včera

Baník Ostrava povede kouč Hapal po podepsání nové smlouvy minimálně další dva roky
včera

V Polsku si dejte pozor, radí ministerstvo. Platí nový zákaz, hrozí i zadržení
včera

Americké ultimátum. Do pár dní má být jasno, zda skončí válka na Ukrajině
včera

Z oblohy nepadá jen déšť. Meteorologové upozornili na zajímavý jev
včera
Česko se definitivně zbavilo závislosti na ruské ropě, oznámil Fiala
Česko je poprvé v historii zásobováno výhradně neruskou ropou, a to západní cestou ropovody TAL a IKL. První zvýšené dodávky neruské ropy už dorazily z italského tankoviště v Terstu na Centrální tankoviště ropy v Nelahozevsi, odkud se přepraví do litvínovské rafinerie. Zásobování Česka pouze neruskou ropou je možné díky projektu TAL-PLUS, který umožnil navýšit kapacitu evropského ropovodu TAL.
Zdroj: Jan Hrabě