Koronavirus v Česku. Hamáček doporučí vládě vyhlásit nouzový stav

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) doporučí kvůli nákaze novým koronavirem vládě, aby do budoucna podle dalšího vývoje situace zvážila vyhlášení nouzového stavu. Bude ji o tom dnes informovat a materiál přednese i na příštím setkání Bezpečnostní rady státu, řekl novinářům po jednání krizového štábu ministerstva vnitra. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) pro vyhlášení nouzového stavu nyní není důvod, řekl v rádiu Impuls. Testy v neděli odhalily v Česku první tři případy nákazy novým typem koronaviru.

Kabinet by v případě vyhlášení nouzového stavu mohl regulovat dodávky ochranných pomůcek a zdravotnického materiálu a zakazovat akce s velkým počtem lidí.

"Pokud bychom se pohybovali v režimu nouzového stavu, tak může vláda regulovat dodávky ochranných a zdravotnických prostředků, to znamená že může nařídit výrobcům, aby prioritně zásoboval integrovaný záchranný systém, státní hmotné rezervy, poskytovatele zdravotní péče," uvedl Hamáček. Kabinet by mohl také například pro lidi přijíždějící ze severní Itálie a dalších rizikových oblastí doporučení volat zdravotníky nebo hygienickou stanici změnit na povinnost.

Hamáček zároveň uvedl, že policejní prezident a šéf hasičského sboru nařídili všem policistům a hasičům, kteří se pohybovali v lokalitách zasažených koronavirem, aby nastoupili čtrnáctidenní karanténu bez ohledu na anamnézu. "Jde o to, abychom neohrozili akceschopnost těchto dvou sborů," řekl Hamáček.

Bezpečnostní rada státu vyhlásila preventivní opatření proti šíření koronaviru, ČR zastaví lety z Jižní Koreje a severní Itálie, biatlon v Novém Městě na Moravě bude bez účasti diváků → https://t.co/wPI6F6y9nG

— Úřad vlády ČR (@strakovka) March 2, 2020

Babiš pro vyhlášení nouzového stavu nyní nevidí důvod. "Nemůžeme tady paralyzovat teď celou krajinu a není na to nejmenší důvod," řekl rádiu Impuls. Takový postup by podle premiéra zásadně narušil ekonomické vztahy. Poukázal na to, že nouzový stav zatím nevyhlásila žádná z evropských zemí, v některých je přitom nakažených výrazně víc. Důvod by nastal, pokud by se koronavirus epidemicky šířil, uvedl. Vyjádřil překvapení, že o nouzovém stavu Hamáček mluví, když Bezpečnostní rada státu se dnes domluvila, že není potřeba, a znovu to probere ve středu.

Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) na twitteru uvedl, že Hamáčkův návrh je v rozporu s tím, co se řešilo na Bezpečnostní radě státu. "Není třeba dělat si PR na současné situaci. Upřímně mi to nepřijde zodpovědné," uvedl.

Návrh pana ministra Hamáčka je v rozporu s tím, co jsme řešili na Bezpečnostní radě státu. Není třeba dělat si PR na současné situaci. Upřímně mi to nepřijde zodpovědné.

— metnarl (@metnarl) March 2, 2020

Stejný názor vyslovil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). "Vyhlašování nouzového stavu není vůbec namístě. Je to i v rozporu se závěrem dnešní BRS," uvedl na twitteru.

Čerstvé výsledky. Všechny nové vzorky jsou negativní, vyšetřeno bylo 211 osob. Stále máme jen 3 pozitivní pacienty, jejich stav je dobrý. Vyhlašování nouzového stavu není vůbec namístě. Je to i v rozporu se závěrem dnešní BRS.

— Adam Vojtěch (@adamvojtechano) March 2, 2020

Ministři za sociální demokracii mají stejný názor jako Hamáček. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) novinářům před jednáním vlády řekl, že by nouzový stav usnadnil například zásobování lékařů ochrannými pomůckami, které potřebují ke své práci. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) uvedla, že věc se mimo krizový štáb probírala na ministerstvu. "Výjimečný stav by mnohé ulehčil," řekla.

Vláda může podle ústavního zákona o bezpečnosti České republiky vyhlásit nouzový stav v případě živelních pohrom, ekologických nebo průmyslových havárií, nehod nebo jiného nebezpečí, které ve značném rozsahu ohrožují životy, zdraví nebo majetkové hodnoty anebo vnitřní pořádek a bezpečnost. Práva a oprávnění kabinetu v takovém případě řeší samostatný zákon.

Vyhlášení stavu nouze bude podle Hamáčka záležet na vývoji situace. "Nicméně už teď se ukazuje, že spousta věcí by byla jednodušší, kdybychom měli k dispozici tyto mimořádné mechanismy," uvedl ministr. Zopakoval ale nedělní prohlášení ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO), že ve všech případech nákazy v ČR šlo o lidi přijíždějící ze zahraničí. Česko nemá zatím na svém území žádné ohnisko, dodal.

Související

ČSSD Rozhovor

ČSSD si před 30 lety zvolila Zemana. Současné vedení připomíná správce konkurzní podstaty, říká politolog Bureš

Před 30 lety skončil třídenní sjezd sociální demokracie v Hradci Králové. Strana si na něm nejen změnila název, který používá dodnes (z Československá sociální demokracie na Česká strana sociálně demokratická), ale především si do čela zvolila Miloše Zemana. Jeho mandát však tehdy nebyl nikterak silný, upozorňuje politolog Jan Bureš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Prorektor Metropolitní univerzity Praha i tak považuje zmíněný sjezd za klíčový pro úpravu do té doby nepříliš úspěšné politické strategie ČSSD. Ohledně její budoucnosti je pak spíše skeptický. Obává se, že v Česku se nyní odehrává podobný vývoj jako v jiných zemích regionu, kde zanikla skutečná levice a její místo zaujali populisté.
Jan Hamáček

Policie odložila kauzu Hamáčkovy neuskutečněné cesty do Moskvy

Policie odložila kauzu neuskutečněné cesty do Moskvy bývalého ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD). Informaci České televize potvrdil ČTK mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej. Podle policie zanikla trestní odpovědnost, protože Hamáček od dalšího jednání dobrovolně upustil.

Více souvisejících

Jan Hamáček Vláda ČR Česká republika Adam Vojtěch (ANO) Lubomír Metnar Tomáš Petříček Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 48 minutami

před 58 minutami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Tanky ABRAMS, ilustrační fotografie

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

před 9 hodinami

Teplé počasí se vrací. O víkendu teploty výrazně porostou

O víkendu se začne počasí oteplovat. Teploty porostou až k 23 stupňům, uvedl ČHMÚ.cz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy