Koruna znehodnocuje. V červnu došlo k růstu meziroční inflace na tři procenta

Meziroční inflace v červnu zřejmě mírně stoupla na tři procenta z květnových 2,9 procenta, odhadují analytici oslovení ČTK. Za meziročním růstem inflace jsou především dražší pohonné hmoty a potraviny, uvedli ekonomové. Údaje zveřejní Český statistický úřad v pátek 10. července.

Ilustrační foto
doporučujeme

Analytici Raiffeisenbank odhadují nárůst inflace na 3,0 procenta. Během června pokračoval růst cen pohonných hmot, takže v meziročním srovnání přijde zmírnění jejich poklesu, uvedli. Navíc potraviny vykážou tradiční sezonní růst v důsledku vyšších cen raných brambor. V cenách rekreací se pak odrazí začínající turistická sezona. Řadu dalších cenových okruhů však podle analytiků ovlivní nižší poptávka, která tlumí tlak na růst cen.

Analytik ČSOB Petr Dufek očekává červnovou inflaci 3,1 procenta. Předpokládá, že do červnové inflace opět promluvily dražší potraviny a zároveň se v ní projevily i dozvuky posledního zvyšování spotřebních daní u cigaret. Rovněž se obrátil trend cen ropy, takže ceny pohonných hmot začaly narůstat, a přestaly tak inflaci brzdit. "Na chvíli tak ještě může inflace začínat trojkou, nicméně ve druhé polovině roku se inflace nejspíš vrátí k cílovým dvěma procentům," dodal.

Meziroční míra inflace se podle analytika Generali Investments Radomíra Jáče v červnu zřejmě nijak výrazně nezměnila a zůstala na 2,9 procenta. Tato úroveň představuje nejmírnější tempo meziročního růstu spotřebitelských cen v české ekonomice od loňského října. V červnu by měly tlačit inflaci směrem k růstu ceny pohonných hmot a velmi pravděpodobně též ceny potravin, alkoholických nápojů a tabákových výrobků. Ve směru nižší inflace by naopak měly působit ceny energií pro domácnost. Očekává, že se ve zbytku roku se bude meziroční inflace držet mírně pod třemi procenty.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kauza žen viněných z propagace neonacismu se opět otevře, osvobozující…

03.08.2020 14:09 Obvodní soud pro Prahu 2 se bude muset znovu zabývat případem žen, které čelí obžalobě z podpory a…

Kreml nás vnímá jako gubernii, která musí poslouchat. Odstup bychom si…

03.08.2020 14:07 Aktualizováno ROZHOVOR – Dezinformace jsou součástí hybridní války a v dnešní době se s nimi setkává každý…

Chudoba a stigma. Jak pomoci dětem vězněných rodičů? Masarykova univerzita…

03.08.2020 13:31 V Česku je aktuálně až 40.000 dětí, které mají minimálně jednoho rodiče ve vězení. Uchovat vztah…

Lidé se loučili s hercem Janem Skopečkem (†94). Měl zvláštní druh humoru,…

03.08.2020 12:53 Aktualizováno Ve strašnickém krematoriu v Praze se dnes uskutečnilo poslední rozloučení s hercem a dramatikem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama