Krkonošská kauza: Jak rozhodne žalobce? Variant je několik

Krajské státní zastupitelství v Hradci Králové do dvou měsíců rozhodne o dalším postupu v takzvané krkonošské kauze. Policie minulý týden podala návrh na obžalobu pro dva skutky, pro které bylo zahájeno trestní stíhání. Ve hře je několik variant, řekl dnes ČTK Pavel Hochmann z Krajského státního zastupitelství v Hradci Králové. Návrh na obžalobu byl podán v případě osmi fyzických a jedné právnické osoby.

První skutek se týká projektu Herní krajiny Pecka a druhý úložiště zeminy. V prvním případě jde o údajný pokus dotačního podvodu v souběhu s poškozením finančních zájmů EU a zneužití pravomoci úřední osoby.

Druhý skutek se týká také zneužití pravomoci úřední osoby a navíc přečinu poškození a ohrožení životního prostředí.

Podle státního zastupitelství v případě dokonání prvního skutku mohla vzniknout škoda ve výši asi 32,8 milionu korun.

"V souvislosti s dotacemi škoda ale nevznikla," uvedl Hochmann. U druhého skutku není případná škoda předmětem trestního řízení, uvedl.

"V současné době kolega spis studuje, do dvou měsíců rozhodne o dalším postupu. Variant je několik, jednou z nich je podání obžaloby. V případě potřeby doplnit dokazování v této věci může být věc vrácena policii k došetření. Může ale také rozhodnout o zastavení trestního stíhání u některého z obviněných," řekl ČTK Hochmann. Některým obviněným hrozí až 12 let vězení.

Herní krajina Pecka vznikla předloni na Portáškách nad peckou městskou částí Velkou Úpou za 45 milionů korun, dotace činila zhruba 32 milionů korun. Jde o naučnou stezku v podobě herní krajiny. Stezka má více než deset stanovišť s dřevěnými sochami znázorňujícími charakteristická zvířata, hmyz nebo ptáky Krkonoš. Herní krajina začala vznikat v rámci přeshraniční česko-polské spolupráce.

Krkonošská kauza se vztahuje především k městu Pec pod Sněžkou, které v posledních letech zažilo nebývalý stavební boom a území svěřenému do péče Správy KRNAP. Mezi obviněnými je podle dosavadních informací starosta Pece Alan Tomášek (SNK Sněžka) či bývalý ředitel Krkonošského národního parku (KRNAP) Jan Hřebačka. Policie ani státní zastupitelství jména obviněných nepotvrdila.

Vedení radnice v Peci pod Sněžkou dříve uvedlo, že za trestním oznámením na neznámého pachatele z léta roku 2015 stálo opoziční sdružení Žijeme Sněžkou, postupně bylo doplňováno a na jeho základě začala policie jednat. Tomášek, který je starostou již páté funkční období, dříve obvinění odmítl a upozornil, že financování plánovaných projektů bude muset být pozastaveno.

Kriminalisté koncem října 2018 zajistili na několika místech na Trutnovsku, včetně Pece, materiály při domovních prohlídkách a při prohlídkách nebytových prostor u fyzických osob i veřejné správy. Policie v lednu obvinila devět lidí a jednu právnickou osobu ze zvlášť závažných hospodářských zločinů. Loni ale jeden z obviněných v zahraničí zemřel, jeho trestní stíhání tedy bylo zastaveno.

Policie dříve uvedla, že nejde o jedinou trestní věc v tzv. krkonošské kauze. Kriminalisté v souvislosti s případem prověřují dalších deset možných skutků zjištěných při vyšetřování, případně po zahájení trestního stíhání. Podle policie toto prověřování se vesměs týká již obviněných osob, ale i dalších. Nevyloučila, že budou obviněni další lidé.

Související

Soud, ilustrační foto

Krkonošská kauza: Začal soud, starosta Pece pod Sněžkou vinu odmítl

Starosta Pece pod Sněžkou Alan Tomášek dnes odmítl vinu v kauze poškození přírody v Peci pod Sněžkou, pokusu o dotační podvod a dalších trestných činů. Takzvanou krkonošskou kauzu dnes začal projednávat krajský soud v Hradci Králové. Má vztah k městu Pec pod Sněžkou a území v péči Správy Krkonošského národního parku (KRNAP).

Více souvisejících

krkonošská kauza Hradec Králové dotace

Aktuálně se děje

před 3 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy