Letní tábory budou, stát ale zpřísní pravidla

S uvolňováním opatření zavedených proti šíření nového koronaviru se vyjasňuje, jak budou moct lidé v Česku trávit léto. Organizátoři letních táborů se dohodli s hlavní hygieničkou, že tábory se při zachování příznivé epidemiologické situace budou moci uskutečnit od 27. června. Vláda zvažuje před začátkem zahraničních dovolených snížit a stanovit maximální cenu testů na covid-19 pro samoplátce. Denní přírůstek počtu nemocných v Česku se týden drží pod 60. Vznikají plány jak čelit případnou druhou vlnu epidemie.

Tábor, ilustrační fotografie

Podle organizátorů táborů by opatření navržená hlavní hygieničkou Jarmilou Rážovou neměla být překážkou. Na táborech by měla platit třeba přísnější pravidla pro personál v kuchyni, přesné podmínky a povolené počty účastníků zveřejní v pátek ministerstvo zdravotnictví.

Snížení a regulaci cen testů pro samoplátce by měla vláda projednat na své nejbližší schůzi, řekl Lidovým novinám (LN) ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Podle epidemiologů by jednou z podmínek pro dovolenou v zahraničí mohlo být právě testování před odjezdem, které zřejmě budou požadovat cílové země, a po návratu, které bude chtít Česko. Nyní za test samoplátci zaplatí kolem 3000 korun, podle místopředsedy Asociace cestovních kanceláří ČR Jana Papeže by test neměl být dražší než 500 korun. Hranice s Rakouskem a Slovenskem by se mohly otevřít 8. nebo 15. června, konzultace o možném turismu od července ČR vede se Slovinskem, Chorvatskem, Řeckem a Bulharskem.

Ve středu v Česku přibylo 48 případů koronaviru, v úterý to bylo 45. Počet nově odhalených nakažených mezi testovanými se posledních pět dní drží pod jedním procentem. Od začátku epidemie se nákaza projevila celkem u 8275 lidí, 5058 se už vyléčilo a 290 s nemocí covid-19 zemřelo. Počet aktuálně nemocných tak klesl pod 3000, v nemocnicích je 217 z nich.

Plány na případnou druhou vlnu epidemie připravují epidemiologové a tým takzvané chytré karantény společně s ministerstvem zdravotnictví, uvedl dnes na dotaz ČTK premiér Andrej Babiš (ANO).

Průzkum České školní inspekce ukázal, že v březnu a dubnu se kvůli epidemii v Česku zavřelo kolem 95 procent mateřských škol, i když jejich provoz vláda na rozdíl od ostatních stupňů škol nezakázala.

K Ústavnímu soudu míří další stížnost na vládní opatření, která měla snížit dopady omezení zavedených proti epidemii na ekonomiku. Třicítka senátorů soudu navrhla, aby jako nepřiměřené zrušil cenové moratorium na výši nájemného z bytů. "Vládní nařízení je napsáno tak, že by mohlo platit po neomezenou dobu. Jsme přesvědčeni, že tím neúměrně zasahuje do vlastnických práv," oznámil za navrhovatele senátor ODS Zdeněk Nytra. Podle něj se žádné hromadné zvyšování nájmů nekoná.

Opožděný program Covid III s vládními zárukami za firemní úvěry by podle ředitele Českomoravské záruční a rozvojové banky (ČMZRB) Jiřího Jiráska mohl být vyhlášen 18. května. Původně měl program se zárukami za 150 miliard korun odstartovat na začátku května. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) uvedl, že programy s pomocí pro jednotlivá podnikatelská odvětví vláda nepřipraví a podporu plošně vyřeší právě COVID III.

Dopady epidemie a opatření proti ní pociťují také města a obce. Podle průzkumu Svazu měst a obcí zatím v důsledku koronavirové krize zrušily 10.000 investičních projektů za 8,4 miliardy korun a odložily 23.000 dalších za zhruba 27,6 miliardy korun. Svaz dnes kritizoval vládní návrh, aby obce zaplatily část kompenzačního bonusu pro živnostníky. Ve středu to odmítl Senát, zákon vrátil do Sněmovny.

Využít všechny možnosti čerpání náhrad a dojednat s vládou další způsoby pomoci hodlají České dráhy. V osobní dopravě přijdou kvůli koronavirové krizi o 2,5 miliardy korun, uvedly dnešní Hospodářské noviny (HN). Tržby pražského kongresového průmyslu se započtením návazných služeb by se letos mohly proti předpokládané hodnotě propadnout o 74 procent, zaniknout by mohlo až 6200 pracovních míst, zjistil průzkum pro Prague Convention Bureau.

Dopady epidemie však zároveň otevírají nové možnosti. Zhruba tři čtvrtiny firem ve 12 zemích střední Evropy včetně ČR plánují po zkušenostech z letošního jara usnadnit práci z domova, ukázal průzkum poradenské společnosti Deloitte.

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Lipovská byla odvolána z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, byl…

17.09.2021 19:09 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

V Ostravě začaly dvoudenní Dny NATO, tvoří se kolony

18.09.2021 11:11 Společným seskokem českých a polských parašutistů s vlajkami dnes na letišti v Mošnově na…

Předpověď počasí na víkend: Ochladí se, bude i 15 stupňů

18.09.2021 06:30 O víkendu se citelně ochladí. Teploty během dne podle meteorologů spadnou až na pouhých 15 stupňů.

Pentagon: Při dronovém útoku v Kábulu zemřeli civilisté, ne teroristé

17.09.2021 21:44 Americká armáda dnes přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29.…

Charita vyhlásila spolu s Koryčany sbírku na pomoc lidem postiženým…

18.09.2021 11:42 Charita Kroměříž ve spolupráci s městem Koryčany na Kroměřížsku vyhlásila veřejnou sbírku na pomoc…

Neziskové organizace lidem po tornádu vyplatily přes 600 milionů

17.09.2021 14:43 Neziskové a humanitární organizace, které po ničivém tornádu na konci června uspořádaly veřejné…

Češi cestovali do zahraničí více než loni. Nejčastěji do Chorvatska

17.09.2021 13:43 Aktualizováno Češi leto v létě cestovali do zahraničí více než loni. Nejoblíbenější destinací bylo tradičně…

Neočkovaným se od pondělí ztíží návrat z Lotyšska či Rumunska

17.09.2021 12:10 Od pondělí se ztíží neočkovaným lidem návrat do České republiky z Lotyšska, Rumunska a San Marina.…

Exploze v domě v Koryčanech nastala po poškození plynového potrubí, případ…

16.09.2021 15:17 Aktualizováno Středeční výbuch plynu v řadovém rodinném domě v Koryčanech na Kroměřížsku prověřuje policie jako…

Výbuch domu v Koryčanech: Zemřeli dva dobrovolní hasiči, další jsou vážně…

15.09.2021 18:58 Aktualizováno Při dnešním odpoledním výbuchu rodinného domu v Koryčanech na Kroměřížsku zemřeli dva dobrovolní…

Neočkovaným se ode dneška ztíží návrat do ČR z Chorvatska a Rakouska

13.09.2021 08:13 Návrat do České republiky z Chorvatska a Rakouska se ode dneška ztíží lidem neočkovaným proti…

Stovky lidí v Brně demonstrovaly proti vládním opatřením

12.09.2021 18:30 V centru Brna dnes lidé protestovali proti vládním opatřením v boji proti šíření koronaviru,…

Horská služba v létě zasahovala u 1487 případů

12.09.2021 08:28 Horská služba ČR o letních prázdninách zasahovala u 1487 případů, což bylo o 84 méně než před rokem…

Důsledky útoku z 11. září pociťujeme dodnes, připomíná expert

11.09.2021 09:39 Teroristický útok na USA 11. září 2001 byl podle zástupce ředitele Centra bezpečnostních a vojensko…

Související:

Právě se děje

reklama