Děti se v září vrátí do lavic. Populární školy v přírodě jsou ale v ohrožení

Rostoucí počet nově infikovaných koronavirem a s ním související riziko druhé vlny epidemie, která se může sejít se sezónou chřipky a jiných respiračních onemocnění, ohrožuje školy v přírodě a jiné vícedenní aktivity pro děti. Řada českých škol se rozhodla tyto akce přesunout na podzim. Nyní ale samy nevědí, zda je zas nebudou muset znovu rušit.

Ředitelé momentálně čekají, jak se k tomu vyjádří ministr školství Robert Plaga (ANO), který se rozhodne na základě doporučení epidemiologů, jež nabádají k obezřetnosti. "Doporučujeme, aby se podobné akce na podzim omezily,“ nechal se slyšet v rozhovoru pro Lidové noviny vedoucí epidemiologické pracovní skupiny ministerstva zdravotnictví Rastislav Maďar.

Obavy sdílejí i provozovatelé ubytovacích areálů, jimž se na jaře propadly tržby na nulu a kteří momentálně vyčkávají na podzim. Zrušily-li by se školy v přírodě, pak by je to mohlo poškodit.

"Všechny dětské pobyty se přesunuly z jara na podzim. Zatím žádná škola neodřekla, všechny čekají na ministerské pokyny, které mají vyjít 17. srpna,“ sdělil předseda Asociace dětské rekreace Miroslav Topinka. "Kdyby se na podzim výjezdy škol neuskutečnily, vůbec nevíme, jak by to bylo s již zaplacenými zálohami. Mnoho hotelů a penzionů by padlo. Vláda by měla přijít včas s jasným řešením,“ podotkl.

Přední český infekcionista Jiří Beneš by byl rád, kdyby se školy v přírodě uskutečnily, protože svědčí dětskému zdraví, ale zároveň připustil, že je letošní podzim z tohoto hlediska nepředvídatelný.

"Mezi dětmi se nemoci velmi snadno šíří, děti jsou mnohem kontaktnější než dospělí, mají horší hygienické návyky,“ vysvětlil, proč mohou být dětské kolektivy z hlediska šíření nákazy rizikovější. Lze očekávat, že se startem nového školního roku skutečně dojde ke zvýšení počtu infikovaných. "První vlna může přijít 14 dní po otevření škol,“ podotkl.

"Jsem z učitelské rodiny a vidím tu ještě jeden zásadní rozměr. Škola byla ošizena o řadu měsíců, pokud by na podzim zase děti na nějaký ten týden vypadly ze školního rytmu, výuka opět utrpí. Už bylo zameškáno hodně,“ vyjádřil Beneš své obavy z dopadů koronaviru na vzdělávání.

Zcela jinak se k této věci ale staví ředitelka pražské hygieny Zdeňka Jágrová, podle níž je riziko infekce na školách v přírodě menší než na letních táborech, které se toto léto uskutečnily. 

"V případě školy jde totiž většinou o stabilní kolektiv, tudíž se přenosu viru tolik nedaří. I tam však k onemocnění samozřejmě může dojít a pak nastanou problémy s řešením, zda rozpustit akci, či ji nechat dokončit a kolektiv omezit v aktivitách. Vždy bude záležet na konkrétní situaci, bude se hodnotit způsob ubytování, délka akce, věk, počet nemocných a další faktory,“ vysvětlila hygienička.

Ředitelé a pedagogové jsou nejasnostmi s podzimními pobyty znepokojení a mnozí se dokonce, aniž by vycházeli z očekávaných rad resortu školství, rozhodli, že je letos neuskuteční. 

"Mnozí z nás kvůli epidemii už přesunuli školy v přírodě z jara do podzimu. Pokud tyto aktivity znovu omezíme, je pak otázkou, zda na ně vůbec jezdit,“ nechal se slyšet Michal Černý, prezident Asociace ředitelů základních škol, který řídí Masarykovu ZŠ v pražských Klánovicích s poznámkou, že řada kolegů ještě vyčkává, zda a do jaké míry budou potenciální omezení závazná. "Situaci kolem covidu nepodceňujeme, zároveň však hodláme dělat svou práci co nejlépe, a to za těchto podmínek bohužel nejde,“ podotkl.

Zástupkyně ředitele benešovské základní školy Jiráskova Hana Mikulcová se už nechala slyšet, že v zájmu ochrany zdraví a prevence různých infekcí žádné pobyty v přírodě na podzim nebudou. 

Většina ostatních škol, na které se redakce Lidových novin obrátila, ale řekla, že zatím stále vyčkává, jak se k tomu postaví ministerstvo školství, potažmo epidemiologové. Do té doby se k tomu nechtějí vyjadřovat. Nejinak se k tomu staví i zřizovatelé škol, tedy města, obce a kraje.

"Předem žádná plošná omezení nechystáme. Vedení škol vyhodnotí i případné výjezdy mimo areály škol na základě aktuální a místní situace bez doporučení zřizovatele, “ informovala radní pro školství Prahy 6 Marie Kubíková.

"Dcera by měla vyjet na školu v přírodě začátkem října. Už na jaře jsme zaplatili přes tři tisíce korun, ty se po přesunu termínu do podzimního času jen převedly. Jenže kdo ví, zda vůbec vyjedou. Myslím si, že děti by spíš měly sedět ve škole a dohnat zejména angličtinu, jež při distanční výuce utrpěla,“ vyjádřila Marie Kubíčková z Prahy svůj názor, že by děti měly především dohnat učivo. 

"Konečně se jako třída zase dáme dohromady. S některými spolužáky jsem se neviděla už půl roku,“ řekla její dcera Kateřina, která by se spolužáky ráda odjela, protože se s nimi neviděla už půl roku.

Související

děti

Letních táborů dětí každý rok přibývá, loni jich bylo 4300

V Česku v posledních letech každý rok přibývá letních táborů. Zatímco v roce 2014 se jich konalo asi 3700, loni téměř 4300. V minulém roce se táborových pobytů zúčastnilo přes 230.400 dětí a mladých. Uvádí to zpráva o mládeži, kterou připravilo ministerstvo školství.
Tábor, ilustrační fotografie

Hlavně že nebudou povinné roušky, jsou rádi pořadatelé táborů

Pořadatelé dětských táborů v Moravskoslezském kraji vítají, že děti nebudou muset mít během pobytu na táborech povinné roušky. Tábory s takovýmto opatřením si nedokázali představit. Odhlašování dětí proto, že by se rodiče obávali nákazy, se nebojí. Zájemců naopak přibývá, hlavně u příměstských táborů. Vyplývá to z ankety ČTK.

Více souvisejících

Tábory Robert Plaga děti Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Školství

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

Zdroj: Petr Nutil

Další zprávy