Mohl střelce z Ostravy zastavit civilista se zbraní? Experti tvrdě usadili veřejnost

Úterní útok v ostravské nemocnici vyvolal vlnu reakcí od lidí, kteří se na sociálních sítích dožadují přísnější regulace zbraní. S opačným názorem ale přišel poslanec SPD Radek Koten, který uvedl, že střelce mohl zastavit ozbrojený člověk. Ten sice pobouřil tu část veřejnosti žádající přísnější kontroly, získal ale sympatie u lidí, kteří nošení zbraně podporují. Má ale skutečně pravdu?

Údajný střelec ve Fakultní nemocnici v Ostravě
doporučujeme

Úterní útok rozdělil Česko na dva tábory. Jedni volají po přísnější regulaci zbraní, navzdory tomu, že útočník střílel nelegálně drženou pistolí. Ti druzí zase tvrdí, že pokud by mezi oběťmi byl někdo, kdo by vlastnil zbraň, mohl masakru předejít nebo jej alespoň zmírnit.

Právě druhé jmenované v České televizi nepřímo zastoupil předseda sněmovního Bezpečnostního výboru Radek Koten. "Jedinou ochranou, která je možná, je slušný ozbrojený člověk. Pokud by v čekárně byl, mohl pachatele eliminovat," prohlásil.

Podle expertů je to ale holý nesmysl. Tomu ostatně nahrává i fakt, že mezi mrtvými jsou dva členové Vězeňské služby, kteří u sebe sice neměli zbraně, ale měli výcvik. A ani ten jim život nezachránil. Nebyl totiž čas na reakci.

Podle instruktora sebeobrany Pavla Houdka by naopak mohli ozbrojení civilisté situaci mnohdy ještě více zhoršit."Nikdy se u nás nestalo, že by agresora se zbraní zastavil civilista se zbraní. Ba dokonce naopak, díky snaze zastavit domnělého teroristu došlo už i k vraždě," napsal na facebooku.

Podle instruktora obranné střelby Radka Libovického je ale reakce na takovou situaci jen teoretická. V praxi by to ale podle něj nefungovalo.

"Jste u lékaře, takže jste nejen v klidovém reakčním režimu a cítíte se v čekárně bezpečně, ale ještě je vám pravděpodobně špatně. Hodnotit něco takového, jako se stalo v Ostravě, je z pohledu sebeobrany skoro nemožné, protože je to skutečně výjimečná situace," řekl pro idnes.cz.

Dodal, že na reakci by měl velmi málo času i zkušený a trénovaný člověk. Řada lidí navíc v takové situaci ztuhne a nedokáže se pohnout. Nepředpokládá proto, že by ozbrojený civilista dokázal takový útok zastavit.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Němec viněný z posprejování pilířů Karlova mostu podal dovolání

05.03.2021 11:39 Německý turista Benjamin Wittig, který spolu se svým bratrem v létě 2019 posprejoval jeden z pilířů…

Nezaměstnanost v ČR v únoru zůstala na 4,3 procenta

05.03.2021 10:53 Aktualizováno Nezaměstnanost v Česku zůstala v únoru i přes pokračující opatření proti šíření koronaviru na…

Poptávka po hotových jídlech v době epidemie roste

04.03.2021 11:02 S ohledem na čím dál častější práci z domova narostl za poslední rok zájem o dovážku hotových jídel…

Vězeň se bál koronaviru, neúspěšně se domáhal přerušení trestu

04.03.2021 10:10 Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost vězně, jenž se domáhal přerušení trestu kvůli rychlému šíření…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama