Na dolech ČSM je 149 nakažených koronavirem, bude se znovu plošně testovat

Pracovníci dolů ČSM-Sever a ČSM-Jih společnosti OKD na Karvinsku se budou znovu plošně testovat na koronavirus SARS-CoV-2 způsobující nemoc covid-19. Nařídila to Krajská hygienická stanice (KHS) v Ostravě, protože tam během zhruba tří týdnů postupně zaevidovala 149 nakažených. ČTK to dnes řekl Petr Kopřivík z KHS.

Ilustrační foto
doporučujeme

Jde o 95 zaměstnanců OKD a 54 pracovníků dodavatelských firem. Podle hygieniků není jasné, zda nákaza souvisí s ohniskem v Dole Darkov, kde už je situace stabilizovaná, je tam sice 506 nakažených, ale od minulého pátku přibylo jen sedm nových.

"Je tam spousta lidí, která byla exponována na obou dolech. Příznaky nemoci mají minimální, nebo žádné. V posledních dnech ale ten nárůst nových případů byl už příliš velký," řekl Kopřivík.

V dolech OKD kromě Darkova se v minulých dnech dělalo plošné testování rychlostesty. "Ukazuje se, že rychlotesty nejsou v tomhle případě úplně vhodné," řekl Kopřivík. Další plošné testování, které začne v pátek a potrvá do úterý, se proto bude dělat PCR testy. Případná další opatření pro doly se podle Kopřivíka budou řešit podle toho, jaké budou výsledky.

Mluvčí OKD Naďa Chattová řekla, že firma už se na testování připravuje, aby opět mělo hladký průběh. Spolupracovat bude se zdravotníky i armádou. "Testovat se bude na Dole ČSM-Sever a týkat se to bude více než 3000 zaměstnanců," řekla Chattová. Podle mluvčí bude provoz na Dole ČSM-Sever a ČSM-Jih bude přizpůsoben tak, aby testem prošli všichni zaměstnanci a vrátili se do práce jen ti, kteří budou mít negativní test.

"Evidujeme k dnešnímu dni už 102 vyléčených zaměstnanců, většinou z Dolu Darkov. Dělá nám to radost, jak z důvodu toho, že jsou naši zaměstnanci už zdraví, tak i z důvodu, že postupně budeme moci najíždět na Dole Darkov na provoz, v závislosti na počtu lidí," řekl ředitel provozu OKD David Hájek.

Na dolech pokračují zpřísněná opatření. V Dole Darkov se stále netěží a dělají se tam jenom práce nezbytné pro zajištění bezpečného chodu dolu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Češi v červnu polevili v opatřeních proti covidu, ukázal průzkum

03.07.2020 19:06 Lidé v Česku v červnu polevili v opatřeních proti šíření nemoci covid-19. Většina už neomezovala…

Inspekce odhalila nebezpečný potravinový doplněk, obsahuje mix rozpouštědel

03.07.2020 16:47 Mix různých rozpouštědel a aromatických uhlovodíků našla Státní zemědělská a potravinářská inspekce…

Muž si má odpykat 16 let vězení. Dle soudu zastřelil družku před zraky…

03.07.2020 12:26 Krajský soud v Plzni poslal dnes na 16 let do věznice se zvýšenou ostrahou kosovského Albánce…

Klíšťatům se u nás daří. Exotické druhy mohou šířit nebezpečné nemoci

03.07.2020 11:30 S přicházejícím létem, kdy si všichni užíváme sluníčka, pohody a volna, přichází zároveň i jedna…

Související:

Právě se děje

Další zprávy