Na Frýdlantsku začali uklízet po povodních, škody jdou do milionů

Na Frýdlantsku začali uklízet po víkendové velké vodě. Lidé čerpají vodu ze sklepů a zahrad, vyklízejí zničené věci. Poškozené jsou někde krajnice silnic a mostky, škody půjdou do milionů. Zdaleka ale nebudou takové, jako před deseti lety při bleskových povodních, po nichž zůstaly v Libereckém kraji škody za více než osm miliard korun. Vody bylo tentokrát méně a pomohla i protipovodňová opatření vybudovaná v minulých letech.

Ilustrační foto
doporučujeme

Na návětrné straně Jizerských hor na Frýdlantsku spadlo od pátečního rána více než 200 litrů vody na metr čtvereční. Nejvíc pršelo na stanici v Bílém Potoku kde naměřili přes 280 milimetrů srážek. Stav ohrožení museli v sobotu i v neděli vyhlásit v městech a obcích na řekách Smědá a Řasnice, z břehů se ale vylily i menší potoky. Voda zaplavila louky a zahrady, dostala se i do sklepů zhruba stovky domů v regionu. Poškodila také vtoková potrubí nedávno modernizované úpravny pitné vody v Bílém Potoce, kterou museli odstavit. Od sobotního večera je ale znovu v provozu.

"Ve Frýdlantu nejsou škody tak velké, stačí uklidit pytle s pískem a protipovodňové zábrany," řekl ČTK frýdlantský místostarosta Jiří Stodůlka (ODS). Ani o pomoc při čerpání vody ze sklepů podle něj nikdo nežádal. "Lidé, kteří mají domy u řeky, jsou na to zvyklí, většinou si poradí sami," řekl. Dopoledne odklidili po městě pytle s pískem, které měly zabránit Řasnici, aby se nedostala do domů. Z nábřeží také odklízeli mobilní protipovodňové bariéry naplněné vodou.

Protipovodňové vany a opatření vybudovaná v minulých letech dokázala z velké části ochránit také Višňovou, kde se Smědá do normálu vrátila až dnes zhruba hodinu před polednem. Škody tam teprve sčítají, díky protipovodňovým opatřením ale nebudou tak velké. Zatopené byly většinou jen technické místnosti objektů, kotelny nebo zadní vstupy. "Něco bude na obecním majetku, hlavně na komunikacích, zatím nepředpokládáme tak velké škody jako po povodních v roce 2010," řekl ČTK starosta Tomáš Cýrus (Pro naši obec).

Zhruba na deset milionů korun odhadl škody po povodni starosta Raspenavy Pavel Lžičař (Za obnovu obce). "Hodně škod je na krajnicích komunikací, poškozené jsou břehy za opěrnými zdmi v řece," řekl Lžičař. Zda nejsou škody i v korytě, nelze zatím kvůli množství vody zjistit. Zhruba na milion odhadl škody starosta sousedních Hejnic Jaroslav Demčák (Za lepší Hejnice). "Poškozený je most, který jsme loni rekonstruovali a také silnice," řekl ČTK.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Říčanech hořel bytový dům, škoda je čtyři miliony korun

09.07.2020 19:04 V Říčanech u Prahy dnes odpoledne hořel řadový bytový dům. Jeden člověk se při požáru nadýchal…

Magistrát přestěhoval prvního klienta z domova Svojšice do Prahy

09.07.2020 18:22 Z domova sociální péče ve středočeských Svojšicích se do Prahy vrátil první z klientů. Karel Loub…

Koruna znehodnocuje. V červnu došlo k růstu meziroční inflace na tři…

09.07.2020 17:19 Meziroční inflace v červnu zřejmě mírně stoupla na tři procenta z květnových 2,9 procenta, odhadují…

Rektor ČVUT údajně navrhl, aby VŠ koupily Lidové noviny

09.07.2020 17:05 Rektor Českého vysokého učení technického (ČVUT) v Praze Vojtěch Petráček navrhl, aby se vysoké…

Související:

Právě se děje

Další zprávy