Napoleonův konec. Památník Mohyla míru připomněl 205 let od bitvy u Waterloo

Asi 250 lidí navštívilo dnes u obce Prace na Brněnsku památník Mohyla míru, kde se konala akce k 205. výročí bitvy u Waterloo. ČTK to řekl vedoucí památníku Petr Bělohoubek. Příchozí se mohli podívat do památníku, připravené byly panoramatické prohlídky a letní kino s filmem Waterloo z roku 1970 režiséra Sergeje Bondarčuka.

Napoleon I. ve své pracovně v Tuilerijském paláci
doporučujeme

V místě se konaly tři panoramatické prohlídky slavkovského bojiště komentované z Prateckého návrší, které přiblížily bojovou taktiku a postup vojsk. Otevřené byly i muzejní expozice a kaple památníku Mohyla míru, pod jejíž podlahou se nachází kostnice s ostatky padlých nalezenými na bojišti.

Bitva u belgického města Waterloo, kde francouzská armáda utrpěla drtivou porážku, znamenala v roce 1815 pro Evropu konec napoleonských válek. Mohyla míru vznikla k uctění památky padlých v bitvě u Slavkova v roce 1805, kde Napoleon se svou armádou slavně zvítězil. "My jsme ale chtěli připomenout jinou slavnou bitvu, která naopak znamenala Napoleonův konec," poznamenal Bělohoubek.

Bitvy u Waterloo se zúčastnilo 188.000 vojáků. "Kolem 45.000 z nich padlo nebo bylo raněno. Britští dělostřelci zkrátili granátům zápalné šňůry, takže vybuchovaly francouzským vojákům přímo nad hlavou a způsobily v jejich řadách velké ztráty," řekl Bělohoubek.

Mohyla míru je otevřená od pondělí do neděle v čase od 9:00 do 18:00. Nabízí tři prohlídkové okruhy, jeden má multimediální expozici, druhý kapli, třetí spojuje obojí. Plná cena za oba okruhy je 125 korun.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pražští policisté pátrají po ženě, která trpí epilepsií

11.07.2020 15:57 Pražští policisté pátrají po třicetileté Haně Burdové, která trpí epilepsií a musí pravidelně…

Koronavirus v Jihlavě: Na radnici budou roušky povinné, město zvažuje…

11.07.2020 12:14 Jihlavský magistrát zavede od pondělí 13. července povinné nošení roušek při vstupu do budov úřadu.…

Opakované testy na covid-19 ve Vodňanské drůbeži jsou negativní

11.07.2020 11:52 Opakovaně negativní test na koronavirus má 104 zaměstnanců firmy Vodňanská drůbež z holdingu…

Na Kutnohorsko se vracejí roušky, omezeny jsou hromadné akce. V ČR je přes…

10.07.2020 20:10 Aktualizováno Kvůli ohnisku koronaviru v obci Církvice budou muset lidé na Kutnohorsku od půlnoci znovu nosit ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy