Odborníci: Látkové roušky je třeba přeprat, papírové vyhodit

Látkové roušky je možné podle odborníků opakovaně používat po přeprání ve vodě teplejší než 60 stupňů Celsia. Papírové se musí po jednom použití vyhodit.

Na webu Státního zdravotního ústavu to uvedli přednosta Kliniky infekčních a parazitárních chorob Nemocnice na Bulovce a 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Jiří Beneš a vedoucího AIDS Centra tamní kliniky Ladislav Machala. Lidé v Česku v posledních dnech hromadně šijí bavlněné roušky, protože jednorázové zdravotnické roušky neboli ústenky na trhu téměř nejsou.

"Jednoduché papírové nebo látkové roušky poskytují částečnou ochranu několik desítek minut, přesněji do té doby, než působením vlastního dechu zvlhnou," uvedli lékaři. Papírové jsou potom k vyhození, látkové lze vyprat nad 60 stupňů Celsia, vyvařit nebo přežehlit.

K nošení látkových roušek vyzval veřejnost v pátek i epidemiolog Roman Prymula, který je náměstkem ministra zdravotnictví a šéfem Ústředního krizového štábu. Opakované zásobování Česka jednorázovými rouškami je podle něj při dnešním nedostatku zdravotnických pomůcek velmi komplikované. Chce tedy pro obyvatele pořídit ty textilní.

Respirátory, které poskytují vyšší stupeň ochrany, lépe těsní a déle chrání. Používat by je měli zejména zdravotníci, kteří jsou vystaveni značnému riziku infekce po dlouhou část své pracovní doby. Pokud ho má nakažený, nemoc ale může dál šířit. Tento typ ochranné pomůcky má ventil, který vydechovaný vzduch nefiltruje. "Tento typ respirátoru je určen pro ochranu zdravých osob, které se nacházejí v rizikovém prostředí. Naopak existují respirátory opatřené vdechovým ventilem, kde je usnadněn vdech a filtruje se vydechovaný vzduch," napsali.

Respirátory mají různé třídy účinnosti podle kvality filtrace. Ty nejvyšší třídy nesmí v ČR nakupovat nikdo kromě organizací státu, chybí ale i nižší. Prymula už dříve uvedl, že v nemocnicích by lékaři a sestry měli mít aspoň je, nejvyšší ochranu mají mít zdravotníci při kontaktu s nakaženými novým typem koronaviru, na jednotkách intenzivní péče, ARO, ale také zubaři, kteří při vrtání v ústech víří kapénky.

Na sociálních sítích se v současné době šíří výzvy různých organizací včetně nemocnic, které žádají lidi, kteří si respirátory stihli před začátkem šíření pořídit, aby jim je darovali. Například Česká stomatologická komora v prohlášení uvedla, že pokud bude nedostatek zdravotnických prostředků pokračovat, bude možné, že budou ordinace uzavřené a ošetření budou jen ti pacienti, kteří přinesou vlastní respirátor.

Související

Pomůcky na ochranu dýchacích cest.

Správa rezerv nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek. Jsou prošlé

Správa státních hmotných rezerv (SSHR) nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek, kterým vypršela doporučená doba použití. Správa na realizátora likvidace vypsala veřejnou soutěž. Vyplývá to z registru zakázek Portál dodavatele. Evidenční cena jednoho kusu roušky je podle správy hmotných rezerv deset korun. Náklady na likvidaci by neměly přesáhnout 233.000 korun.

Více souvisejících

Roušky a respirátory život zdraví Státní zdravotní ústav (SZÚ) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 12 minutami

před 38 minutami

před 1 hodinou

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kyjev: Ukrajinci v cizině sedí v restauracích, zatímco doma umíráme. Evropské státy začnou vracet brance do vlasti

Polsko a Litva jsou připraveny pomoci ukrajinským úřadům vrátit do vlasti muže podléhající branné povinnosti. Uvedli to představitelé obou zemí ve čtvrtek poté, co Kyjev oznámil pozastavení konzulárních služeb pro Ukrajince v zahraničí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy