Okamura se musí omluvit za to, že nazval novináře mediální žumpou

Předseda SPD a poslanec Tomio Okamura se musí omluvit Ústavu nezávislé žurnalistiky za to, že v příspěvku na facebooku označil web HlídacíPes.org za podvodný a novináře nazval "mediální žumpou". Pravomocně o tom dnes rozhodl pražský vrchní soud. Potvrdil prvoinstanční verdikt a Okamurovo odvolání zamítl. Politik ČTK sdělil, že zvažuje dovolání k Nejvyššímu soudu.

Eurozpravy.cz

Podle šéfredaktora serveru HlídacíPes.org Roberta Břešťana se Okamura opakovaně snaží znedůvěryhodnit zdroje nepříjemných informací a zastrašovat je.

Ve sporu s Ústavem nezávislé žurnalistiky Okamura odkazuje na to, že předseda soudu uvedl, že článek "nebyl příliš fér". "Takže jde u soudu pouze o to, jestli moje reakce na jejich spekulativní pomlouvání byla adekvátní, nebo měla být mírnější. To však nemění nic na tom, že se mě snažil tento web svými spekulacemi pomluvit, což je velmi neseriózní. Po seznámení s rozsudkem zvažuji dovolání k vyšší instanci, jelikož není možné mlčet k těmto neseriózním praktikám některých novinářů," sdělil.

Okamura na facebooku reagoval na článek serveru z prosince 2017, ve kterém autorka tvrdí, že politik v majetkovém přiznání neuvedl prodej podílu v pražské restauraci. Ten by musel evidovat v případě, kdy by částka přesáhla 100.000 korun. U prvoinstančního soudu ale zaznělo, že Okamura podíl prodal za 20.000 korun.

Okamura po vydání článku na sociální síti uvedl, že je web podvodný a "spojený s penězi George Sorose". "Nemá smysl jakkoli věřit takovým novinářům, je to jedna velká mediální žumpa s cílem obelhávat dokola občany," napsal mimo jiné Okamura. Přiložil také obrázek společností, jež jsou podle něj se Sorosem propojeny a jejichž cílem je podle něj "rozklad tradičních hodnot".

"Reakce žalovaného přesáhla meze oprávněné kritiky," prohlásil předseda odvolacího senátu Jiří Čurda. Článek na serveru HlídacíPes.org sice podle něj obsahoval chyby, následná kritika by se však měla pohybovat v určitých mantinelech. Omluvu musí Okamura zveřejnit na svém facebookovém profilu.

Okamura ČTK sdělil, že možná podá proti verdiktu dovolání. "Jak se dnes potvrdilo, dovolání má smysl. Po devíti letech jsem dnes definitivně vyhrál soud nad Reflexem, který o mně lhal a pomlouval," uvedl. Odkázal tím na dnešní pravomocný rozsudek pražského vrchního soudu, že týdeník Reflex se musí Okamurovi omluvit za to, že ho v roce 2012 nazval Pitomiem. Podle soudu se nejedná o projev přípustné kritiky. Soud ale zamítl politikův požadavek na odškodnění 300.000 korun.

Okamura podle šéfredaktora serveru HlídacíPes.org Břešťana opakovaně útočí na novináře a média, kteří šéfa SPD kritizují. "Když takto koncem roku 2017 napadl i náš web, který označil za podvodný, rozhodli jsme se bránit soudní cestou,“ uvedl.

Podle ředitele Ústavu nezávislé žurnalistiky Ondřeje Neumanna Okamura nerespektuje demokratická pravidla dlouhodobě. "Žalobou jsme se mu rozhodli připomenout, ze v Česku ještě nějaká pravidla stále platí. Navzdory soustavné destruktivní aktivitě Tomia Okamury a jemu podobných. Jsem moc rád, že tuzemské soudy navzdory stupňujícímu tlaku rozhodují svobodně. A že svobodná zůstává i část tuzemské mediální scény," dodal Neumann.

Témata: EZ

Potíže kvůli norovirové infekci mělo na školách v Benešově 215 lidí

21.06.2021 19:30 Zažívací potíže kvůli norovirové infekci mělo na základní škole a gymnáziu v Benešově 215 lidí. Dvě…

Čtvrtý muž zraněný při úniku jedovatých plynů v Plzni byl propuštěn z…

21.06.2021 13:48 Aktualizováno Čtvrtý muž, který byl v pátek zraněný při úniku jedovatých plynů v areálu firmy SUEZ v Plzni -…

Soud potvrdil exmanažerům Key Investments tresty odnětí svobody

21.06.2021 12:58 Bývalí členové představenstva investiční společnosti Key Investments (KI) Daniel Brzkovský a Klára…

V Teplicích zemřel muž po zákroku policistů. Příčiny se vyšetřují

21.06.2021 12:22 V Teplicích zemřel v sanitce v sobotu muž, proti kterému předtím zasahovala policie. Podle lékaře…

O horkém víkendu přibyl více než dvojnásobek požárů

21.06.2021 10:09 Hasiči vyjeli v uplynulých třech dnech, kdy v ČR panovalo vedro a sucho, k 294 požárům, což je víc…

Dnes začíná astronomické léto, den bude nejdelší a noc nejkratší

21.06.2021 01:46 Dnes začíná astronomické léto. Nastane v 05:32, kdy Slunce vstoupí do znamení Raka a na severní…

"Necouvneme." V Praze demonstrovaly tisíce lidí proti Babišovi

20.06.2021 21:59 Aktualizováno Odpůrci současné vlády Andreje Babiše (ANO) dnes odpoledne protestovali na Václavském náměstí v…

Duka problém zneužívání v církvi dlouhodobě zlehčuje, tvrdí spolek

20.06.2021 11:58 Spolek Někdo Ti uvěří kritizuje údajné tvrdé jednání kardinála Dominika Duky vůči oběti sexuálního…

Stav posledního zraněného po úniku plynů v Plzni se zlepšil

20.06.2021 10:51 Zdravotní stav posledního zraněného po pátečním úniku toxických látek v areálu firmy SUEZ v Plzni…

Policie evakuovala liberecký aquapark kvůli spadlému stropu

19.06.2021 21:50 Policie ve spolupráci s hasiči z aquaparku Centra Babylon v Liberci dnes odpoledne preventivně…

Související:

Právě se děje