Po igelitkách skončí i papírové tašky? Nahradí je plastové

Papírové tašky nahradili v supermarketech igelitové tašky a považovalo se to za správný krok vůči životnímu prostředí. Obchodní řetězec Billa se rozhodl vrátit k plastům a k návrhu se přiklánějí i ostatní supermarkety. Billa má v plánu po vyprodání zásob ukončit prodej papírových tašek, na jejichž výrobu nyní měsíčně padne 300 stromů.

plastová taška
doporučujeme

Papírové tašky jsou lépe rozložitelné, ale jejich výroba je energeticky náročná. Jsou pro životní prostředí menší zlo, ale i tak mají na planetu negativní dopad.

Studie, kterou vypracovala Fakulta technologie ochrany prostředí Vysoké školy chemicko-technické, motivovala obchodní řetězec Billa, který se problematikou začal zabývat. Masová produkce papírových tašek se odvíjí nejen od samotného zpracovávacího procesu tašky, ale také od kácení stromů. Soustředili se na emise ale i na dopady na zdraví člověka.

„Taška vyrobená z recyklovaného plastu je šetrnější vůči životnímu prostředí nežli taška vyprodukovaná z primárních surovin. Každý materiál by měl sloužit co nejdéle a opětovné použití odnosných tašek vede ke snížení negativních environmentálních dopadů. Proto využití odpadního plastu na výrobu tašek vítám,“ říká Vladimír Kočí, děkan Fakulty technologie ochrany prostředí.

Cílem papírových tašek bylo, aby se používali opětovně, bohužel to tak u většiny spotřebitelů není. Billa se proto rozhodla, že je nahradí novou variantou z recyklovaných plastů.Tašky se nyní vyrábějí z regranulátu vytříděného z komunálního odpadu. Do budoucna společnost plánuje tašky vyrábět z fólií, které sama vytřídí ve svých prodejnách v Česku.

„Součástí naší filozofie je dlouhodobá snaha o udržitelnost. Na prodejnách a ve skladech využíváme co nejšetrnější technologie, zefektivňujeme logistiku, postupně zavádíme elektronické cenovky. Úprava sortimentu nákupních tašek je dalším z řady kroků, kterými se snažíme omezit dopady našeho podnikání na životní prostředí,“ uvádí ředitel společnosti BILLA ČR Jaroslaw Szczypka v tiskové správě.

Problematikou se zabývají i další supermarkety, které také experimentují s variantami z recyklovaných plastů. Tvrdí, že nejlepší je taška, která se dá opakovaně používat.

Například Penny vychází ze stejné studie jako Billa, rozdíl je v tom, že v tom není zatím tak radikální. Kaufland pak od října začal nabízet víceúčelovou tašku z recyklovaného polyethylenu, která patří mezi nejprodávanější.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kauza Setadiesel se vlče již 15 let, soud dnes uznal vinu obchodníků s…

03.12.2020 14:40 Soud uznal vinu obchodníků s naftou v letité kauze litvínovské firmy Setadiesel. Potrestal 15 mužů…

Čech bojoval v řadách proruských separatistů na Donbasu, soud mu zpřísnil…

03.12.2020 14:18 Za účast v ozbrojeném konfliktu na Ukrajině půjde Čech Pavel Kafka na tři roky do vězení. Původně…

Muž popřel brutální vraždu, známého prý jen třikrát lehce udeřil sekerou

03.12.2020 13:12 Šedesátník Robert Turek dnes u soudu popřel, že by v pražském Hloubětíně brutálně zavraždil svého…

V Brně začaly adventní trhy, punč jen z okének nebo na zahrádkách

03.12.2020 12:01 V Brně dnes začaly adventní trhy, proti minulému roku o zhruba dva týdny později a v mnohem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama